Bloggers RE

10 CHÝB, KTORÝM BY STE SA MALI POČAS CESTOVANIA VYHNÚŤ

Vzdialené krajiny vyzerajú tak skvele na pohľadniciach a v turistických sprievodcoch. Pravda je, že dovolenka môže byť niekedy stresujúca a sklamaním. A to vtedy, keď si náladu pokazíte typickými cestovateľskými chybami. Človek sa učí na svojich vlastných skúsenostiach. A každý, kto už zažil nepríjemné vybavovačky na dovolenke, vie, aké trpké môžu byť také zážitky pri cestovaní. Aby sa vaša dovolenka nestala nočnou morou, vyhnite sa nasledujúcim chybám…

Neplatné cestovné doklady

V oblasti členských štátov Európskej únie, ďalej na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severomacedónskej republiky, Srbska, Albánska, Gruzínska, Moldavska a Gibraltáru môžete ľahko cestovať so svojím občianskym preukazom. V ostatných krajinách však potrebujete cestovný pas. Vopred si skontrolujte, či je váš pas stále platný. Vybavovanie cestovného pasu a iných detailov môže trvať dlho a poplatky za expres vybavenie môžu byť drahé. Taktiež si objasnite vízum a dĺžku jeho platnosti.

Tip: Niektoré krajiny, napríklad Rusko, požadujú, aby bol pas platný ešte najmenej šesť mesiacov po ukončení cesty.

Príliš veľa batožiny

Polovicu kufra si berieme späť domov, a to nevynosenú. Nosenie nepotrebných vecí je typickou chybou začiatočníka pri cestovaní. Naozaj nepotrebujete veľa. Namiesto zbytočného balenia veľkého množstva oblečenia a kozmetiky by ste mali myslieť prakticky a pribaliť si napríklad niečo na osvieženie vecí.

Drahé poplatky za zmenu rezervácie

Mnoho leteckých spoločností láka na rekordne nízke ceny. Ale buďte opatrní. Nevýhodou týchto taríf je často nedostatok možností zmeny rezervácie. Preto si pri rezervácii prečítajte všetko – aj to, čo je napísané drobným písmom. Dobre si premyslite, ktorá tarifa je pre vás nakoniec skutočne najlacnejšia.

Zlé jedlo

Samozrejme, určite by ste mali vyskúšať v zahraničí miestne jedlá. Ale buďte opatrní. Niektorí ľudia nie sú schopní tolerovať niektoré zahraničné jedlá. Naše telo často reaguje na kontaminovanú vodu z vodovodu hnačkami alebo žalúdočnými problémami. Ak vám niečo nevonia alebo vyzerá podozrivo, nechajte to radšej – naše zmysly sú relatívne spoľahlivé. Okrem toho by ste sa v niektorých krajinách mali vyhýbať potravinám, ktoré prišli do styku s vodou z vodovodu.

Drahé výmenné kurzy

Výmena zahraničných mien je v mnohých krajinách veľkým biznisom. Namiesto toho, aby ste sa skočili na tento turisticky trik, mali by ste si pred cestou vymeniť dostatok peňazí vo svojej banke. Výmenné kurzy sú tu oveľa lacnejšie. V niektorých krajinách je jednoduchšie platiť priamo kartou.

Nepríjemné zmeny letového plánu

Nie je neobvyklé, že sa letové časy môžu zmeniť v krátkom čase. Čakacie doby do niekoľkých hodín sú zákonom prípustné. Práva, ktoré máte v prípade dlhšej čakacej doby, závisia od konkrétneho prípadu a predpisov leteckej spoločnosti. Ak sa vám takéto čakacie doby nezdajú, mali by ste sa informovať, aké sú vaše možnosti a či rezervácia iného letu nemusí byť nakoniec pohodlnejšia. 

Preplnené turistické atrakcie

Stáť tri hodiny v rade pod Eiffelovou vežou? Stratený čas. Navštíviť slávne pamiatky počas hlavnej sezóny, cez víkendy resp. neskoro popoludní môžu byť frustrujúce. Mimo sezóny alebo v neatraktívnych časoch sú lepšou alternatívou na navštívenie známych pamiatok a rôznych atrakcií.

Preplnený program

Je logické, že chcete na svojej vysnívanej ceste zažiť čo najviac. Práve preto veľa ľudí robí chybu, že sa preťaží preplneným programom. Cestovanie a dovolenku by ste si mali užiť, a nie sa neustále niekam ponáhľať. V ideálnom prípade by ste si mali naplánovať, kedy, ktorý deň a kam chcete ísť, čo chcete navštíviť. Takisto si nezabudnite naplánovať dni odpočinku a len sa prechádzať ulicami bez konkrétneho cieľa a objaviť krásy aj mestských ulíc. 

Cestovný sprievodca

V cestovnom sprievodcovi nájdete najdôležitejšie atrakcie vašej destinácie, ale nie vždy tie najkrajšie. Iste, cestovní sprievodcovia sú skvelí pre oboznámenie sa s krajinou, jej zvykmi a podobne. Ale ak naozaj chcete poznať skutočnú krásu krajiny a možno získať aj nejaké “insider” tipy, bude najlepšie, ak sa opýtate miestnych obyvateľov. Určite sa dozviete o skvelých plážach, reštauráciách alebo vyhliadkach, ktoré nenájdete v žiadnom cestovnom sprievodcovi a ktoré nie sú také populárne ani medzi turistami. 

Nadmerné cvakanie

Najkrajšie dovolenkové okamihy si každý chce zachytiť na fotografiách. Tým však riskujete, že premeškáte okamih ako taký. Preto si urobte niekoľko cenných obrázkov, ale zároveň si užite aj čas na mieste než za objektívom.

Aký je tohtoročný ciel vašej cesty? A na akých chybách ste sa poučili vy?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.