Bloggers RE

10 KLASICKÝCH KNÍH, KTORÉ SI MUSÍTE PREČÍTAŤ


Ja som si tiež vždy myslela, že čítanie klasickej literatúry je náročné. Áno, niekedy áno. Najmä vtedy, keď sú knihy napísané starým a neznámym jazykom. Myslím si však, že väčšina ľudí sa klasických kníh bojí z iného dôvodu. Obávajú sa, že nie sú „dosť inteligentní“, aby im porozumeli a užili si ich. Ja som zmenila názor a môžem vám zaručiť, že čítanie klasiky nebude vždy ťažké a strašidelné, ako si myslíte.

Ak neviete, kde a s akou knihou začať, tu je zoznam 10 kníh, ktoré sa oplatí prečítať.

Jane Eyre – Charlotte Bronte

Ak máte radi históriu a starú angličtinu, tak určite odporúčam! Aj napriek tomu, že niektoré časti sa čítali ťažšie (čítala som ju v angličtine), príbeh bol veľmi zaujímavý a nepredvídateľný.

Malé ženy – Louisa May Alcott

Tento sentimentálny príbeh o štyroch sestrách z Občianskej vojny v Novom Anglicku vám odporúčam prečítať si okolo Vianoc, čo je už čoskoro. Dostane vás do sviatočného ducha.

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa – Arthur Conan Doyle

Pútavé zápletky, bizarné postavy, úžasne napísané. Skvelá angličtina. Kniha stvorená pre milovníkov thrillerov, záhad a zločinov.

Pýcha a predsudok – Jane Austen

Toto je vynikajúca kniha, ktorou môžete začať čítať knihy od Austenovej. Romantiku v jej knihách rozpoznáte ihneď. Och a ten vzťah Lizzie a Darcy…

Hrozno hnevu – John Steinbeck

Hrozno hnevu sa radi k vrcholovým dielam Johna Steinbecka. Určite odporúčam prečítať si ho, už len pre to, že je až strašidelne aktuálny. Pohľady na kapitalizmus, automatizáciu, zmenu podnebia či sociálna kritika sú témy, ktoré sa v diele rozoberajú a sú relevantné v súčasnosti.

Zločin a trest – Fjodor Dostojevskij

Vždy som si myslela, že ruská klasika je nudná. No mýlila som sa. Príbeh chudobného študenta Rodiona ma dostal brilantným rozprávaním a čítal sa, ako skvelý bestseller. 

Veľké nádeje – Charles Dickens

Po Oliverovi Twistovi som sa pustila do tejto knihy. Ja osobne som nemala žiadne očakávania a knihu som neodložila, kým som ju nedočítala. Príbeh je o Pipovi, kováčskom učňovi, ktorý žije na vidieku. Keď sa dostane k majetku od tajomného dobrodinca, presťahuje sa do Londýna a tam vstupuje do vysokej spoločnosti.

Malá princezná – Frances Hodgson Burnett

Nie, nie je to len kniha pre deti. Príbeh bohatej žiačky Sáry, ktorej život sa obráti naruby a stane sa z nej chudinka, vás dostane.

Kto chytá v žite – J. D. Salinger

Toto dielo na zozname nesmie chýbať! Príbeh z amerického študentského prostredia o neúspešnom študentovi Holdenovi je napísaný tínedžerským slangom a opisuje jeho neutíchajúcu silu v boji proti spoločnosti.

Rebecca – Daphne du Maurier

To najlepšie nakoniec! Hlavná hrdinka sa na francúzskej Riviére zaľúbi do Angličana. No Rebecca to nie je. Tento román vás pohltí pochmúrnou atmosférou. Určite odporúčam prečítať si knihu skôr ako film, ktorý bol nedávno nakrúcaný.

Aké knihy máte z klasickej literatúry radi vy? Určite nám nezabudnite zanechať nejaký skvelý tip v komentároch!


Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI