Bloggers RE

10 VECÍ, KTORÝCH BY STE SA MALI ZBAVIŤ UŽ DNES | MINIMALIZMUS


Pravdepodobne jeden z dôvodov prečo máme toľko vecí je ten, že nevieme, kedy by sme sa ich mali zbaviť. Veci si nechávame či už preto, že si myslíme, že ich ešte niekedy využijeme, spájame s nimi určité spomienky alebo je nám ich proste ľúto vyhodiť, pretože sme na ne minuli peniaze. Neporiadok nás ruší a stresuje, ale poriadok nám prináša určité zmeny do života.

Ja som sa cítila presne tak isto pred tým, ako som začala triediť a vyhadzovať. Všetkého mi bolo ľúto. Ale verte mi, akonáhle sa vecí zbavíte, nebudú vám chýbať. Veď ako sa hovorí: “Zíde z očí, zíde z mysl’e.“

Samozrejme, že netreba hneď na začiatku preháňať. Ale je pár zbytočných vecí, ktorých by ste sa mali zbaviť už v priebehu nasledujúcich dní.

Ako inšpirácia 10 veci, ktoré dovolia vášmu domu či bytu opäť dýchať a získate viac miesta.

Balíky / Kartóny / Zásielkové škatule

Ak ste jednou z tých osôb, ktoré si radi nakupujú online a potom skladujú škatule, lebo si myslia, že ich ešte využijú, preč s tým neporiadkom. Ak ste ich v posledných týždňoch, mesiacoch nepoužili, škatule, kartóny ani prázdne balíky už využívať nebudete. A ešte k tomu zaberajú aj kopu miesta.

Balenie od kadečoho

Balenie napríklad od jedla, plastové či sklenené fľaše a kopa iného balenia je všetko odpad, ktorý by nemal čo robiť vo vašej domácnosti. Samozrejme, že triedenie, separovanie a recyklovanie je nevyhnutné. Preto je veľmi dôležité, aby ste odpad správne vyhadzovali. Informujte sa o recyklačných programoch alebo ich pošlite firmám, od ktorých ste produkty kupovali s listom, že už si takýto odpad neprajete.

Nezdravé potraviny

Prezrite si svoju špajzu, kuchynskú linku, chladničku a zbavte sa všetkých potravín, ktoré sú nezdravé a ktoré už jesť nebudete. Ak sú potraviny ešte konzumovatelné, tak ich niekomu ponúknite. A ak nie, tak sa uistite, že ich vyhodíte správnym spôsobom. Ak máte v chladničke veci, ktoré sú už dávno pokazené, ale nechce sa vám ich vyhodiť’, teraz je ten správny čas.

Aplikácie v telefóne

Som si istá, že každý jeden z nás má v telefóne aplikácie, ktoré sme buď’ ešte ani raz nepoužili, alebo také, ktoré používame len raz za čas. Prejdite si svoj telefón a vymažte všetky aplikácie, ktoré nepoužívate každý deň alebo vôbec. Jednak budete mať’ väčší prehľad a zároveň aj pamäťového úložiska.

Nechcená elektronická pošta

Ja to tak isto robím pravidelne, každý večer si triedim e-mailovú schránku a zmažem všetky e-maily a spamy, ktoré nie sú dôležité. Takisto zruším odbery od stránok, ktoré už nečítam a nenavštevujem. Nemám tak preplnenú e-mailovú schránku zbytočnosťami, ktoré ma nezaujímajú.

Nechcená papierová pošta

Každodenná pošta ako sú noviny, letáky, časopisy alebo flyeri. Všetko dajte do zberu. Takáto pošta nám len zaberá kopu miesta. A takisto nezbierajte žiadne časopisy ani magazíny. V dnešnej dobe si môžete všetko prečítať na internete. Ak sa chcete vyhnúť nevyžiadanej pošte vo vašej schránke, nalepte si nálepku, že si už žiadne reklamy neprajete.

Potvrdenky, lístky od nákupu, účtenky

Načo skladovať takéto papieriky? Samozrejme, že niektoré sú dôležité na reklamáciu, ale iba tie ktoré nie sú staršie ako 2 roky. Ak máte nejaké dôležité nákupné lístky a nie ste si istí, či ich ešte budete potrebovať, zdigitalizujte ich a zvyšok môžete povyhadzovať.

Plastové sáčky a tašky

Vzhľadom k tomu, že som jediná „low-waste“ osoba žijúca v našej domácnosti, máme ešte kopu plastových tašiek a sáčkov od nákupu. Vždy sa cítim previnilo za to, keď musím takéto tašky vyhadzovať, ale na druhej strane, náš byt preplnený plastom to takisto nijako nezlepší. Pre dobré svedomie tieto sáčky a tašky ešte využívam až kým sa nezničia alebo roztrhajú. Urobte tak aj vy a ak už ich nemôžete znovu použiť, zbavte sa ich.

Pohl’adnice, blahoželania, kalendáre

Veľa ľudí si necháva blahoželania, vianočné priania alebo pohľadnice už len preto, že v nich vzbudzujú spomienky na nejakú udalosť. Nechcú sa ich vzdať kvôli týmto sentimentálnym a nostalgickým spomienkam. Ale buďme reálny. Je to len kopa papieru, ktorá nám zaberá miesto a na ktorý aj tak po čase zabudneme.

Darčeky

Tak isto si nechávame už len pre dobrý pocit darčeky, aj keď ich nepoužívame alebo sa nám vôbec nepáčia. Ale načo ich odkladať a skladovať, keď vám na ne len sadá prach alebo zaberajú miesto vo vašej skrini. Môžete ich predať alebo ich darovať niekomu, kto ich ešte potenciálne môže využiť. A vôbec sa nemusíte cítiť zle alebo previnilo, pretože ak ste si o také darčeky nežiadali, je na vás, čo s nimi urobíte.

Tak do toho. Osloboďte seba a aj váš priestor v domácnosti od neporiadku a zbytočností.

A čo vy? Už ste si doma upratali?


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

3 komentáře

Instagram @bloggersre

Náš Instagram