Hygge je dánsky pojem, ktorý opisuje niečo “cozy”. Čiže niečo milé, útulné. Je to životný štýl, ktorý oslavuje život v tom danom okamihu, krásu v jednoduchosti alebo napríklad trávenie času s našimi najmilšími. Hygge je vo veciach, ktoré robíme, ktoré dávajú nášmu životu hodnotu a význam, veci, ktoré nás tešia a dávajú nám pocit domova.

Dáni sa považujú za najšťastnejších ľudí na svete a ak aj vy túto jeseň chcete zažiť vaše “hygge momenty”, vyskúšajte niektoré aktivity, ktoré som pre vás vybrala.

1. Zbierajte gaštany

Gaštany sú akýmsi symbolom jesene. Je to nostalgia. Pamätám si, že ako deti sme chodili na gaštany, v škole z nich vyrábali rôzne figúrky a súperili medzi sebou, kto urobí viac a kto bude mať tých najkrajších.

2. Napečte si

Ah. Ďalšia super aktivita na jesenné víkendové podvečere. Milujem tú vôňu z trúby, keď sa pečú koláčiky alebo chlebík. Keďže je čas tekvíc, prečo nevyskúšať tekvicový koláč? Alebo tekvicový chlieb? Škoricovo-jablkové rolky? Aké sú vaše obľúbené koláčiky?

View this post on Instagram

••🧡🍂Tekvicová sezóna započatá🍂🧡•• hokaido polievka nám ide už aj ušami, tak som sa rozhodla spraviť tento pumpkin bread aneb tekvicový chlebík! Tá vôňa😍🙏🏼to je úplne vôňa jesene a vyčarovala som ju aj za pomoci @chailatte.sk 🧡 RECEPT: 210g tekvicového pyré• 2vajá• 1/2 hrnka kokos.oleja/ghee/klasika olej• 1/3 hrnku vody• vanilkový lusk• 1hrnek kokos.cukru• 220g hladkej múky( ja som dala špaldovú)• trošku PDP/ sódy b.• zmes korenia- ja som použila @chailatte.sk a škoricu 👌🏼 #pumpkinbread #pumpkin #dnesvarim #dnespeciem #dynovychlebicek #tekvicovykolac #hokaido #healthyfood #healthysweet #pie #autumn #autumncoming #cinnamom #coconut #vanilla #cakes #foodinspo #fitnessfood #chailatte #myphotooftheday #recept #zdraverecepty #fitrecepty #tasty #delicious #jesen #healthyrecipes #dnesjem #fitnessmotivation #chailattesk

A post shared by 🐼 Simona Miháliková👇🏼 (@simmihalikova) on

3. Choďte na dlhé prechádzky

Hmla, šuchotavé lístie pod nohami, jemný vánok… Aj napriek tomu, že nežijete na dedine alebo na vidieku, prechádzka po meste môže byť tak isto pekná. Vezmite partnera, psa, kohokoľvek, spravte si teplý čaj alebo kávu a choďte na dlhú prechádzku. Buďte všímavý, užívajte si farby jesene.

4. Prineste si jeseň do bytu

Choďte von, do prírody a nazbierajte si jeseň do vášho domova, ktorý potom môžete vydekorovať. Či už peknými vetvičkami, lístím, gaštanmi – čímkoľvek, čo vás bude inšpirovať.

5. Pod dekou s vašou obľúbenou TV Show

Ak nemáte chuť ísť von, pretože vám počasie moc nevonia, tak si urobte pohodlie doma. Upečte si niečo pre vašu dušu, spravte si čaj alebo kakavko, zababušte sa pod deku a oddychujte pri vašej obľúbenej TV show alebo filme. 

6. Skúste niečo nové

Naučte sa nový jazyk, prihláste sa na jógu, kurz fotografie, maľovania alebo kurz varenia. Hocičo, po čom ste už dlho túžili. Naučte sa niečo nové, čo vás bude baviť a čo vám spríjemní váš voľný čas.

7. Vytvorte si “hygge” kútik

Každý jeden z nás potrebuje čas na oddych. A keďže v podzimných obdobiach sme väčšinu času doma, vytvorte si svoj útulný kútik, kde sa môžete pohodlne usadiť s niečim teplým a dobrou knihou.

8. Zapáľte si sviečky

Pálenie sviečok pre mňa patri či už k jeseni alebo zime. Horiace sviečky dodajú vášmu domovu teplo a atmosféru.

View this post on Instagram

Plnofarebná zelená sviečka zdravia, lásky, a prosperity. Používa sa na pritiahnutie financií, hojnosti, šťastia, úspechu a blahobytu. Podporuje liečenie, regeneráciu, rast, nové začiatky a rozvoj. Harmonizuje, upokojuje a otvára srdce láske . Anaháta 4 srdcová čakra spája tri spodné čakry s tromi hernými. Vyjadruje bezpodmienečnú lásku, schopnosť súcitu a odpustenia. Pôsobí regeneračne na telo, dušu, ducha. Dodáva energi, odstraňuje blokády, napätie a starosti. Pôsobí na srdce, obehový systém, pľúca. Je bránou do duše.#sviecky #zelenasvidcka #anahata #srdcovacakra #gaiaezoterika #ohen #harmonizacia #cakry #srdce #vonnetycinky #bielasalvia #cervenaruza #pacula#🕯🕯🌼🌹💚🙏🏻. @gaia.ezoterika

A post shared by Kristínka🎭🎬📽👗👠🎶🎹🇮🇹 (@kristina_gschwengova) on

9. Urobte si filmovy vecer

Pozvite priateľov a urobte si filmový večer s vašimi milovanými. Každý môže doniesť nejakú maličkosť, dajte si vínko a majte pohodový večer. 

10. Doprajte si kúpeľ

Urobte si čas na seba a doprajte si teplý kúpeľ. Vezmite si vašu obľúbenú knihu a pustite relaxačnú hudbu. Nielenže tak urobíte dobre vašej pokožke, ale aj vy sa budete cítiť lepšie.

11. Začnite písať “Denník vďačnosti”

Vyskúšajte jednoduché cvičenie. Nadstavte si časovač napr. na 5 minút a napíšte všetko, za čo ste v tej chvíli vďačný. Budete prekvapení, koľko veci napíšete. Nielenže vám Denník Vďačnosti pomôže si vážiť aj maličkosti, urovnáte si tak aj vaše priority.

Vychutnávajte si tieto okamihy všetkými zmyslami. Mať takéto momenty neznamená, že musíme niečo kupovať, čo výborne zapadá do udržateľného spôsobu životu. A pre mňa tak isto platí, že tie najlepšie veci sú častokrát zadarmo.

Čo je pre vás ten najlepší “Hygge moment” alebo aktivita?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here