Bloggers RE

15 VECÍ, KTORÉ VÁS OBERAJÚ O ČAS


Nič nestíhate? Deň sa skoro skončil a vy ani neviete ako? Máte pocit, že ste nič za deň neurobili? Aj napriek tomu, že ste cely deň zaneprázdení, neurobili ste to, čo ste pôvodne plánovali? Nie ste sami.

Určite je veľa ľudí na tom podobne, ako vy. Ale je čas to zmeniť! Naučte sa niekoľko tipov a stratégií, ako si poriadne usporiadať čas! Budete produktívnejší, efektívnejší a vyťažíte viac zo svojho dňa. Tu je 20 vecí, ktoré vás oberajú o čas. Zmeňte ich!

Neplánujete si jedlo

Zvyknite si plánovať vaše jedlo vopred. Bez pravidelného plánovania budete pravdepodobne tráviť každý deň váš čas rozhodovaním o tom, čo jesť a čo nakupovať. A to ste ešte ani nezačali variť!

Nevediete si “to-do” zoznam

Tým, že máte veci, ktoré musíte urobiť, len v hlave, s väčšou pravdepodobnosťou na ne zabudnete. Ale ak si ich zapíšete, na nič nezabudnete, uprednostníte dôležité úlohy a hlavne dáte vašej pamäti pauzu!

Neplánujete vopred

Plánovanie vám umožňuje získať prehľad o tom, čo je potrebné urobiť a kedy. Budete mať predstavu o tom, čo treba urobiť, kde a ako potrebujete stráviť čas.

Scrollujete sociálne médiá

Pre mnohých z nás je dôležité držať krok so sociálnymi médiami. Obrovskou stratou času je ale, keď len tak scrollujete a ani neviete, prečo a na čo sa pozeráte. Najmä ak je to čas, ktorý ste chceli stráviť úplne inak! Preto majte prehľad o tom, koľko času trávite na sociálnych médiách a prípadne nájdite spôsoby, ako obmedziť tento čas.

Sledujete televíziu zo zvyku

Televízia je pre mnohých z nás skvelý spôsob odpočinku. Ak z tohto dôvodu máte v úmysle pozerať televíziu a sledujete si čas, je to v poriadku. Ale čo len tak ležať pred telkou? Z nudy? Zo zvyku? Môže to byt strata vášho času? Mohli by ste namiesto toho robiť niečo produktívnejšie?

Prokrastinujete

Prestaňte odkladať veci, ktoré sa vám nechcete urobiť. Spravte ich dnes a uvidíte, že vám bude lepšie a ľahšie. Otáľanie je iba strata času. Buď sa to rozhodnete to urobiť dnes, alebo to nechajte tak!

Rozptyľovanie

Jedným z najväčších spôsobov, ako strácať čas, je nechať sa rozptyľovať. Pokúste sa sústrediť a dokončiť jednu úlohu skôr, ako prejdete na ďalšiu. Vyvarujte sa rozptyľovaniu! Odložte telefón, odstráňte nevyužité aplikácie z mobilu, obmedzte čas, ktorý strávite pozeraním na obrazovku, a maily si kontrolujte len v určitom čase. 

Toxické vzťahy, ktoré vám neprinášajú žiadnu hodnotu

Všetci máme priateľov, ktorí si berú o niečo viac, ako dávajú, alebo to nie sú skutoční priatelia, na ktorých sa môžete kedykoľvek a kdekoľvek spoľahnúť. Opýtajte sa sami seba či to, čo dostávate od ľudí, naozaj stojí za to, aby ste s nimi strávili váš čas. Ak nie, možno je tento vzťah skôr stratou času, ako zdrojom podpory.

Multi-tasking

Ak si toho nahromadíte príliš veľa, je možné, že nič nevykonáte správne. Nie je možné urobiť všetko naraz a na 100 %! Niekde musíte urobiť kompromis. Preto nerobte na seba tlak, snažte sa urobiť menej, ale uistite sa, že to, čo robíte, robíte správne.

Nerobíte veci úmyselne a so zámerom

Čokoľvek v živote robíte, nezabudnite vedieť, prečo to robíte! Aký je účel? Pomáha to niekomu? Pridáva vám to danú hodnotu? Je to pre vás dôležité? Je to správne? Ak na tieto otázky nemáte dobré odpovede, zamyslite sa!

To, že nie ste úmyselní v tom, čo robíte, a niečo robíte len preto, že ste o tom nepremýšľali alebo to robíte len zo zvyku, môže to byť vašou stratou času.

Máte doma neporiadok

Všetky veci, čo máte doma, je potrebné upratovať, triediť, starať sa o ne alebo ich čistiť. Preto sa uistite, že doma máte len veci, ktoré milujete, potrebujete a chcete. Všetky ďalšie a zbytočné veci, sú len strata času. A vašej energie!

Nepíšete si zoznam na nákup

Stalo sa vám, že ste sa vrátili z nákupu a zistili ste, že ste na niečo zabudli? Vrátite sa pro zabudnuté veci do obchodu? Ste si istý, že si zapamätáte všetko, čo vám treba kúpiť? Najlepšie urobíte, ak si spíšete cely zoznam nákupu, či už na papier, alebo do vášho telefónu, kde ho môžete pravidelne aktualizovať. Tak nezabudnete na to, čo vám treba kúpiť.

Nerobíte týždenný nákup

Toto je jeden z mojich obľúbených tipov, ako ušetriť čas, ale samozrejme nie je to pre všetkých! Koľkokrát musíte cez týždeň chodiť na nákup, pretože nemáte čo papať? Strata času! Skúste nakupovať týždenne. Prezrite si vaše kumbály, komory, chladničku a mrazničku. Naplánujte a spíšte si, čo budete potrebovať. Ak si nakupovanie chcete ešte viac uľahčiť, čo tak nakupovať online? Jedno kliknutie a je to – tovar vám doručia priamo pred dvere.

Strácate veci

Ak nie ste dostatočne zorganizovaní, nemáte vo veciach systém a stratégiu, ktoré by vám mohli pomôcť pri organizovaní a udržiavaní poriadku, potom je ľahké veci stratiť alebo ich niekde zabudnúť. Nasledujúce hľadanie týchto veci, je strata času. Neporiadok v taške? Upracte si ju! Pretrieďte si vašu pracovnú plochu počítača a súbory či fotografie nájdete ľahšie. Opäť nemôžete nájsť kľúče? Vyhraďte si miesto v chodbe, kde ich vždy odložíte, keď prídete domov.

Dávate prioritu nesprávnym veciam

Ak nemáte plán, zoznam úloh, jasne ciele, žiaden smer v živote, je ľahké pripisovať dôležitosť nesprávnym veciam. Tak strácate čas a energiu vecami, ktoré v skutočnosti vôbec nemusia byť také dôležité.

Existujú nielen tieto, ale aj kopa ďalších vecí, ktorými môžete strácať váš čas. Je to individuálne. Preto sa zamyslite nad tým, kde by ste váš čas mohli lepšie zainvestovat’!


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X