Bloggers RE

20 VECÍ, KTORÉ BY STE RAZ MALI VYSKÚŠAŤ ÚPLNE SAMI

Niekedy sme tak baživí vyplniť každú voľnú minútku spoločenskými udalosťami, že často zabúdame urobiť krok späť a stráviť čas sami so sebou. Čas osamote je dôležitý, a dokonca vám môže pomôcť lepšie sa spoznať. Aby bol váš čas osamote čo najcennejší, mali by ste si ho dobre zorganizovať…

Či už sa cítite vyčerpaní, presťahovali ste sa do nového mesta, vaši priatelia nemajú momentálne na vás čas, alebo práve vy potrebujete čas na premýšľanie a samých seba, nasledujúcich 20 vecí a aktivít pokryje všetky vaše potreby.

… keď chcete niečo podniknúť

 1. Vydajte sa na túru alebo dlhú prechádzku do prírody s vaším obľúbeným zoznamom skladieb alebo zaujímavým podcastom.
 2. Vyskúšajte nový druh športu alebo cvičenia, ktorému ste sa chceli už dlho venovať. Hodina jogy, hodina tanca alebo beh – hlavne, aby ste sa hýbali a bavili sa.
 3. Vyberte sa na celodenný výlet do najbližšieho mesta alebo dediny. Objavte kúty a miesta, ktoré ešte dobre nepoznáte.
 4. Choďte na večeru a objednajte si, na čo máte chuť. Jedenie osamote môže byť spočiatku neobvyklé, ale čudovali by ste sa, koľko ľudí sa chodí najesť bez doprovodu. Budete prekvapení, aký intenzívny môže byť chuťový zážitok, ak vás nikto nebude rušiť.
 5. Buďte kreatívni. Kúpte si hlinu, drevo alebo látku a pustite sa do malého DIY projektu.
 6. Choďte do sami kina.
 7. Vyberte sa do antikvariátu alebo sekáča a objavte starožitné poklady. Možno nájdete jeden alebo dva skvele vintage kúsky.
 8. Choďte na koncert alebo zaujímavú prednášku.

… keď potrebujete čas na premýšľanie a prečistiť myseľ

 1. Prechádzka na pekné, tiché miesto je to pravé. Cestou si vyčistíte hlavu, možno vyriešite jeden alebo dva problémy, a keď dorazíte do cieľa, budete si užívať pokoj a čas so sebou.
 2. Nastúpte do autobusu, električky alebo sadnite na bicykel a vyrazte, bez cieľa. Len tak, nechajte krajinu a svoje myšlienky plynúť okolo vás.
 3. Stiahnite si meditačnú aplikáciu a vyskúšajte ju, možno je pre vás. A ak nie, tak vyskúšajte aspoň hlboké dýchanie na prečistenie vašich myšlienok.
 4. Doprajte si relaxačný kúpeľ. Znie to možno všedne, ale teplá voda, niekoľko sviečok a príjemná hudba dokážu urobiť zázraky.
 5. Choďte offline. Vypnite na niekoľko hodín váš mobilný telefón a počítač a užívajte si čas offline bez rušivých vplyvov a blikajúcich obrazoviek.

… keď sa nudíte

 1. Usporiadajte a zorganizujte si vaše veci a skriňu, vytrieďte staré oblečenie a veci, ktoré už nechcete. Zaneste alebo darujte svoje oblečenie do organizácie pre tých, ktorí to potrebujú, alebo si naplánujte swap (výmenu oblečenia) s priateľmi.
 2. Doprajte si peknú kyticu kvetov – či už profesionálne v kvetinárstve, alebo si kvety nazbierajte sami.
 3. Vyskúšajte nový recept. Ak vám zostane navyše, pozvite priateľov alebo susedov.
 4. Naučte sa niečo nové. Čo tak skúsiť nový jazyk alebo si vyskúšať kaligrafiu?
 5. Navštívte múzeum alebo galériu a pozrite si len to, na čo máte chuť. Žiadna nudná komentovaná prehliadka, žiadny zvukový sprievodca ani žiadna brožúra – skúmajte umenie očami a pokúste sa ho interpretovať po svojom.
 6. Vezmite si dobrú knihu, zbaľte si piknik a urobte si pohodlie v krásnom parku.
 7. Naplánujte si výlet. Cestovanie vo dvojici alebo s priateľmi môže byť samozrejme zábava. Ale doprajte si ten luxus objavovania nového miesta vlastným tempom a podľa svojho vkusu – bez kompromisov.

Čo by ste radi vyskúšali osamote vy?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.