Bloggers RE

3+1 TIPY, AKO NÁJSŤ ŠŤASTIE VNÚTRI, A ZÁROVEŇ HO DÁVAŤ AJ INÝM

Som šťastná aj sama so sebou v izbe, hovorím si. Pred pár rokmi som si to povedať nedokázala. Šťastie je v každom z nás. Ale ako ho nájsť? Týchto pár tipov by vám v tom mohlo pomôcť.

Milujem ten pocit, keď sú slnečné dni a moje vnútro zaplní ten neopísateľný pocit neuveriteľného šťastia. Je to úplný pocit spokojnosti, nič mi nechýba. Som sama v izbe, pozerám sa na slnkom zaliatu budovu oproti a bezdôvodne sa usmievam. Vtedy viem, že som nazrela do svojej hĺbky, do môjho vnútorného šťastia. Keď zatvoríte oči a okolo vás je ticho, čo cítite? Cítite šťastie? 

Samozrejme, sú dni, keď potrebujem ku šťastiu niekoho iného. Akoby som si ja sama nestačila. Je to taký pocit, že som vyčerpala všetko svoje šťastie a potrebujem niekoho iného, aby mi dal dôvod byť opäť šťastná. Ako naschvál, v tom momente tu nikto nie je. A túto vec som robievala v minulosti omnoho častejšie. Dnes si už len sem-tam dovolím zaletieť do toho kúta, kde moje šťastie závisí od niekoho iného.

Robte to, čo vás baví

Šťastie nepríde lusknutím prsta či povedaním zázračných slov. Aj keď, bolo by to tak oveľa jednoduchšie. Je to proces, ktorý začína našim rozhodnutím. Ja sa musím rozhodnúť, že chcem byť šťastná, chcem si užívať život naplno, aj keď som osamote. Je to beh na dlhé trate, pretože šťastie má istý zmysel pre humor a nie je jednoduché získať ho len tak. 

Najlepšie, čo môžete urobiť, je, že si napíšete zoznam činností, o ktorých viete, že vám pomáhajú cítiť sa lepšie. Mne pomáha veselá hudba, ktorá ma naladí na tú správnu vlnu. Prečítam si obľúbenú knihu citátov, ktoré ma prinútia zamyslieť sa. Robte to, o čom viete, že vaša myseľ, vaše vnútro sa vám potom odvďačí tým pocitom spokojnosti. Urobte si deň pre seba a rozmaznávajte sa. 

Nadýchnite sa a vydýchnite

Raz som ešte na strednej škole robila cvičenie, ktoré mi pomohlo nasmerovať svoju myseľ na pozitívne myšlienky, pretože niekedy som upadla do smútku len kvôli tomu, že som príliš premýšľala, menila scenáre udalostí a domýšľala si veci, ktoré mi nespôsobovali psychickú pohodu, ale práve naopak. Úplne ma ničili. Je dôležité dýchať. Robíme to automaticky, ale je dôležité niekedy zapojiť aj myseľ.

S nádychom prijmite všetko, čo máte. Predstavte si všetky chvíle, o ktorých viete, že vám nespôsobovali radosť. Musia to byť udalosti, ktoré sa odohrali v takom intenzívnom duchu, že viete, aké stopy na vás zanechali. Prijmite ich. Je dôležité zmieriť sa s tým, že v živote sú situácie, keď sa život snaží byť extrémne vtipný a skúša našu trpezlivosť. 

S výdychom všetko to, čo bolo vo vašej mysli pri nádychu, vypustite von. Zahoďte to ako pokrčený papier do koša. Pokojne si aj zakričte. Daje najavo, že už nechcete na to myslieť, nechcete to riešiť. Šťastie je, keď sa zmierime aj s tými nepeknými chvíľami. Nech to znie ako klišé, ale všetko zlé je na niečo dobré. A to znamená, že nech prišla akákoľvek búrka a vyvrátila strechy, čo prišlo po tom? Slnko. Žiarivé, jasné a plné nádeje. 

Nedávajte svoje šťastie do rúk ostatných

Pocit šťastia je jedine váš. Nie je to nijaká súčiastka, ktorú keď do nás niekto dá, budeme hneď šťastní, a keď si ju niekto vezme, šťastie odíde. Je to proces, ktorý musíme my sami prežiť. Máte to šťastie vo svojom vnútri. Tiež som na to neprišla hneď. Dávala som druhým moje šťastie. Bola som v blízkosti priateľov a bola som od radosti celá bez seba. Akonáhle odišli, ako by to moje šťastie vzali so sebou. A čím dlhšie to trvalo, tým ťažšie som prežívala aj krátke odlúčenie. Teraz viem, že ho nikdy nevzali, bolo vždy vo mne, len som ho nevidela. 

Predstavovala som si, ako s ním odchádzajú, ako by to bola len taška, ktorú nesú na ramenách. Tieto predstavy sú mocné. Dávajú nám pocit, že sme takí osamelí, že bez spoločnosti nedokážeme cítiť šťastie. A popritom, šťastie je individuálne. Môžeme byť šťastní naozaj z čohokoľvek. Ja som šťastná, keď jem dobré jedlo, podarí sa mi nejaká úloha, keď mi začne hrať moja obľúbená hudba. To všetko sú veci, ktoré si nevyžadujú nikoho prítomnosť, len tú moju. Vďaka čomu sa vy cítite dobre? 

Samota je síce zlá, ale nie až taká zlá, aby sme v nej nedokázali nájsť seba a to naše šťastie. Treba si uvedomiť, že, bohužiaľ, ľudia prichádzajú a odchádzajú. A teraz sa opýtajte – dovolím im odísť s mojím šťastím, alebo si ho vezmem späť, pretože je moje?

Zoberte si šťastie a robte šťastných aj ostatných

Na záver vám len poviem – dovoľte si byť. Žiť. Dovoľte si vlastniť svoje šťastie. Pokiaľ sami so sebou nebudeme šťastní, nedokážeme to šťastie rozdávať ani ďalej. A koho by nepotešilo, keď urobíme niekomu druhému radosť, a popritom im to naše šťastie nevložíme do rúk, aby s ním odišli. Sadnite si osamote a spíšte si zoznam vecí, ktoré vám pomôžu naladiť sa do pocitu spokojnosti. Aké veci budú tvoriť váš zoznam?

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.
.