Bloggers RE

3+1 TIPY, AKO NAKUPOVAŤ UDRŽATEĽNEJŠIE

Zľavy či výpredaje – lákadlo pre všetkých, ktorí nakupovanie milujú. Niektorí ho považujú za istý spôsob relaxu, niektorí ako zábavu. Nákupy boli, sú a budú neodlúčiteľnou súčasťou života každého z vás. V poslednom období sa však ľudia snažia žiť ekologickejšie, a s tým úzko súvisí aj módny priemysel. Ako nakupovať udržateľnejšie?

Nákupné centrá sú plné možností, obchody lákajú zákazníkov na výpredaje a veľké zľavy. Samozrejme, nikto vám nemôže zakázať nakupovať oblečenie. Je to niečo tak prirodzené, že vzdať sa toho je takmer nemožné. Tiež vám nikto nemôže zakázať nakupovať vo “fast fashion” reťazcoch. Je to vaša slobodná voľba. Ale možno v sebe máte taký pocit, že chcete niečo vo vašom živote zmeniť. Nechcete nakupovať tak veľa alebo by ste radšej kupovali oblečenie, ktoré je ekologicky priateľskejšie. 

Je úplne jedno, čo vás prinútilo k túžbe zmeniť svoj spôsob nakupovania nových kúskov. Či je to rešpekt k planéte, alebo zistenie, kto v skutočnosti všetky kúsky oblečenia v bežných obchodoch vyrába a za akých podmienok. Pre tých, ktorí sa s tým nestretli, “fast fashion” je oblečenie vyrobené ľuďmi, ktorí dostávajú malú mzdu, ktorá im zabezpečí ledva jedlo, pracujú s toxickými chemikáliami, ktoré sú častokrát nebezpečné pre ich zdravie, či dokonca pracujú v budovách, ktoré nie sú bezpečné. Je potrebné zaujímať sa, odkiaľ vaše oblečenie pochádza. Ak chcete zmeniť svoj životný štýl, aj to je prvý krok. Zisťovanie informácií. Ale ako teda nakupovať udržateľnejšie?

Kúpte si to, čo reálne potrebujete a vynosíte

Prvým krokom je uvedomenie, že niekedy je menej viac. Častokrát sa stáva, že si kúpite kúsok, ktorý vás v obchode zaujal, ale doma ho zavesíte do skrine a oblečiete si ho raz. Stáva sa to každému a nie je na tom nič zlé. Dôležité je chcieť zmenu. Keď vojdete do obchodu a siahnete po nejakom oblečení, opýtajte sa: “Skutočne to potrebujem?” Niekedy musíte nakupovať aj s rozumom, nielen očami. Čiže uvedomiť si, kam to budete nosiť, či to vôbec stojí za tie peniaze. Nekupujte si kúsky len podľa toho, či sa vám to v tom momente páči.

Podstatné je, aby ste nesledovali trendy, ktoré sú často tým spúšťačom vašich možno častých návštev obchodu. Chcete byť “in”, a to vás núti nakupovať viac a viac vecí, ktoré vám potom môžu visieť v skrini. Tiež sa nehanbite nosiť oblečenie aj viac sezón. Na tom nič nie je. Ja nosím jeden sveter už asi tretiu zimu. Niekedy sú to práve predsudky a strach z rečí typu: “A to nič iné na seba nemáš?” Nech si každý hovorí, čo chce.

Hľadajte udržateľné alternatívy

Keď sa povie udržateľné alternatívy, myslí sa tým oblečenie, ktoré má certifikát, napríklad GOTS. Vtedy máte istotu, že váš kúsok je vyrobený z ekologicky priateľských materiálov, a zároveň ho vyrobili ľudia za vhodných podmienok. Na Slovensku aj v Česku nájdete butikov, kde nájdete len udržateľné oblečenie. Ak by ste sa opýtali, či vás to vyjde draho, odpoveď by bola, že možno áno. Samozrejme, ako pre koho. Ale pokiaľ sa na to pozriete z iného hľadiska, cena nebude taká závratná. Cena udržateľného kúsku oblečenia sa rovná cene značkového oblečenia vo “fast fashion” reťazcoch. Jedným z butikov, ktorý má svoju predajňu aj na Slovensku aj v Česku, je EtikButik. Aké obchody s udržateľnými značkami poznáte, prípadne navštevujete?

Secondhandy či swapy sú tiež vhodné alternatívy

Samozrejme, pokiaľ nechcete zaplatiť vysokú cenu za pravú, ekologicky priateľskú značku, existuje mnoho spôsobov, ako priamo nepodporovať “fast fashion” módu. Secondhandy sa v poslednom období stali vyhľadávanou alternatívou, a tešia sa priaznivým ohlasom. Nájdete tam síce obnosené kúsky, čo môže v niekom vytvárať predsudky, ale nemusíte sa ničoho báť, každý kúsok je starostlivo vyčistený. Nakupujete v secondhandoch?

Swapy sa tiež tešia svojej popularite. Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že vo svojich šatníkoch majú veci, ktoré nenosia. V mestách sa preto organizujú swapy, kde si môžete oblečenie vymeniť za iné. Je to naozaj vhodná metóda, ako zabrániť vyhadzovaniu oblečenia a tvorbe odpadu. Existujú už dokonca aj obchody, ktoré fungujú na princípoch swapu. Prídete do obchodu s nepotrebným oblečením a za odmenu si môžete, ale nemusíte, odniesť niečo, čo sa vám páči, úplne zadarmo. Využili ste túto možnosť? Konajú sa swapy aj vo vašom meste? Ak nie, zorganizujte jeden.

Menej je viac

Už to bolo spomínané v prvom bode, ale opakovanie je matka múdrosti. Nemusíte mať plnú skriňu. Nemusíte si ani každú sezónu kupovať veci, ktoré sú práve v móde. Kupujte si toľko oblečenia, ktoré máte šancu vynosiť. To znamená, že si ho neoblečiete raz, ale budete ho využívať skutočne dlho, pokiaľ bude nositeľné. Pokiaľ doma máte oblečenie, ktoré sa vám nepáči, nevyhadzujte ho. Darujte ho niekomu, kto to potrebuje, či využite možnosť swapu.

Nechcem vás, samozrejme, nijako nútiť prestať nakupovať. Stále je to vaše slobodné rozhodnutie. Možno tu nájdete inšpiráciu, či nejaké nakopnutie na zamyslenie či zmenu. Čo ekologické ste naposledy urobili vy? Pochváľte sa!

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.