Bloggers RE

3+1 TIPY, AKO NESTRATIŤ SVOJE SEBAVEDOMIE

Existuje hranica, ktorá rozdeľuje zdravé sebavedomie a príliš veľké sebavedomie. Až príliš sebavedomý človek sa v spoločnosti vníma ako niekto, kto je arogantný či egoistický, pretože si svoju silu a hodnotu uvedomuje natoľko, že ho nedokáže uraziť takmer nič. Taký človek sa javí ako namyslený, ,,horenos”, či niekto, kto si myslí, že nad neho nie je. Sebavedomie je však v živote každého z nás dôležité. Ale ako to naše sebavedomie nestratiť?

Sebavedomie je v slovníku definované ako vedomie vašej vlastnej sily, sebaistoty, vašej dôležitosti či hrdosti. Je to vaša vlastná uvedomelosť o tom, že akékoľvek prekážky dokážete zvládnuť. V dnešnej spoločnosti je veľmi náročné udržať si sebavedomie, pretože sa z každej strany valia nové požiadavky, nové ideály, ktoré určujú krásu človeka. Mladí ľudia bojujú s nedostatkom sebadôvery vo vlastnú osobu, pretože vďaka nátlakom, ktoré na nich spoločnosť vyvíja, sa necítia dostatočne dobrí na to, aby boli na seba hrdí. 

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že všetky ideály, ktoré sú umelo vytvorené spoločnosťou, nemôžu určovať, akou osobnosťou sa máte stať. Ste to jedine vy, kto má určiť, akí chcete byť. Nechcem vám tu dávať návod, ako získať sebavedomie, pretože to naozaj dokážete nájsť na internete. Skôr vám chcem dať rady, ako v dnešnej sfére života to vaše sebavedomie nestratiť.

Nedovoľte, aby vás ideály začali definovať

Ideál krásy, ideál správania či ideál dokonalej postavy. To všetko sa v posledných rokoch vyvíjalo, formovalo, a zároveň znižovalo sebavedomie niekoľkých ľudí. Dievčatá vplyvom toho začali držať diéty, pretože mali pocit, že nie sú dosť chudé pre tento svet. Ak však už máte to sebavedomie a veríte sebe, uvedomujete si svoju hodnotu, silu a dôležitosť, ale na druhej strane cítite ten tlak zo svojho okolia, musíte si okolo seba postaviť vysoké a pevné múry. Nedovoľte, aby vám tá umelo vyformovaná ilúzia dokonalosti vzala vašu sebaistotu a hrdosť.

Nijaký ideál nedefinuje, kým ste. Ani akí by ste mali byť. Pokiaľ sa vy sami cítite dobre a uvedomujete si seba ako úžasnú bytosť schopnú zvládnuť akékoľvek prekážky, žiadne spoločenské podmienky vás nemôžu nijak ovplyvniť. Všetko je to vo vašej hlave. Musíte si v mysli veriť. Musíte veriť tomu, že máte dôležité miesto v tomto svete, mať sebaistotu vo všetkom, čo robíte. A najmä, musíte mať pevnú vôľu a držať sa toho.

Verte si

Síce výlety do minulosti moc nepodporujem, ale nahliadnite do nej teraz. Pozrite sa na seba, na svoj najväčší boj s bolesťami, prekážkami, ktoré ste do života dostávali. Vidíte, ako ste cez ne prebojovali? Kde ste teraz? To ste dokázali len vďaka tomu, že ste našli svoju silu a dokázali ste ju použiť. Dobre sa pozrite do zrkadla na osobu, akou ste sa stali. Táto osoba má za sebou niekoľko ťažkých pádov, ale vždy sa predsa zdvihla a bojovala ďalej. Buďte na seba hrdí. Neste sa ako páv. Hrdo a uvedomelo, že máte byť na čo hrdí. 

Od života budete dostávať kopance. Raz ľahšie, inokedy ťažšie. Ale do života vám nepríde nič, čo by ste neboli schopní zvládnuť, nech sa to zdá akokoľvek náročné. Svoje sebavedomie môžete stratiť už len tým, že si prestanete dôverovať. Máte silu, schopnosti, ktoré vám dokážu pomôcť, nech sa situácia javí akokoľvek zlá. Verte sebe, svojim prednostiam. Máte na to!

Ukážte, v čom ste dobrí, a zahoďte všetky pochybnosti

Pochybnosti sú veľmi zákerní nepriatelia. Dokážu v mysli človeka vytvoriť zmes chaosu, strachu a nedôvery. Poznáte to, však? Chcete niečo urobiť, ale pochybnosti vám v tom bránia. Je veľmi ľahké prepadnúť im, pretože neveríte tomu, že môžete byť v niečom dobrí. Ak vám niečo ide a vy viete, že ste v tom dobrí, ukážte to. Nebojte sa. Nemajte strach, čo si druhí o tom pomyslia, pretože pokiaľ si v tom veríte a robí vás to šťastnými, nemôže vám v tom nič brániť. 

Skúšajte nové veci, zisťujte, čo vám ide, a nebojte sa aj zlyhaní. Je to v živote úplne prirodzené. Niektoré veci vám môžu ísť viac, iné menej, ale nerobte si z toho ťažkú hlavu. Nemôžete o sebe pochybovať, keď vám niečo nepôjde či sa vám niečo nepodarí. Skúšajte ďalej. Vystupujte zo svojej komfortnej zóny a nemyslite na pochybnosti, ktoré vás budú držať niekde na jednom mieste. Ak viete, že po niečom túžite a boli by ste šťastní, choďte do toho. Nedovoľte, aby vás vlastná myseľ zastavila. Ak to nie je nebezpečné a nebliká vám červené svetielko, choďte do toho a užite si to.

Pomáhajte druhým

Pomoc druhým vyvoláva pocit dobra vo vnútri tela. Vyvoláva dobré, adrenalínové pocity, ktoré vám dodajú sebaistotu, že ste užitoční. Keď pomôžete druhým, budete sa aj vy cítiť sebavedomo. Stačí aj drobná pomoc rodičom s nákupom alebo zdvihnutie spadnutého papiera niekomu pred nami. Byť láskaví k druhým ľuďom zanechá dobrý pocit nielen v ľuďoch okolo vás, ale aj vo vás samých. 

Okrem toho, vy budete vyzerať sebavedomí a zároveň láskaví. To je zdravé sebavedomie. Byť si vedomí vlastnou identitou, dôležitosťou a byť na seba hrdí, ale nezabúdať aj na láskavosť. Sebavedomie nie je o namyslenosti či arogancii. Je o tom byť na seba hrdí, vďační a sebaistí. Avšak nezabúdajte aj na lásku k sebe a k okoliu. 

Vždy, keď budete mať pochybnosti, spomeňte si na to, že je úplne prirodzené mýliť sa a robiť omyly. Je prirodzené zlyhávať a padať. Dôležité je uvedomiť si svoju silu, vstať a bojovať ďalej. Buďte vďační, láskaví a dôverujte svojim schopnostiam. Skúšajte nové veci, vzdelávajte sa v tom, čo vás baví, a nehľaďte na to, čo kto hovorí. Nech vás žiadne pochybnosti nezastavia v tom, čo máte radi, a cítite sa pri tom spokojní sami so sebou.

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.