Bloggers RE

3 DŮVODY, PROČ VYJÍT NA SNĚŽKU PO SVÝCH

Nejvyšší hora Krkonoš a současně nejvyšší hora celé České republiky. Ano, dnes bude řeč o Sněžce. A konkrétně? O důvodech, proč tuhle horu vyšlápnout po svých. Protože proč nepřekonat svoji lenost a neudělat si pěkný výlet?

Co budete potřebovat?

Rozhodně pevnou obuv. To je první pravidlo. Jasně, můžete si nahoru vyběhnout v botaskách, ale abyste předešli zbytečným zraněním, je lepší být připraven. Do batohu je také vhodné zabalit si dostatek tekutin a jídla. Cestou narazíte na několik odpočívadel, kde si můžete pohodlně posedět a najíst se. Představa pikniku vypadá sice romanticky, ale deku nechte raději doma. Celou dobu se totiž budete pohybovat v Národním parku, a to znamená dodržovat nějaká pravidla. Mimo jiné, nechodit mimo vyznačené turistické trasy. A samozřejmě zlaté pravidlo: co si do hor přineseš, to si z nich i odnes.

Nebudete čekat ve frontě na lanovku

Vyjet si na Sněžku lanovkou může každý. Pokud ale vyloženě netrpíte nějakým hendikepem nebo s sebou neberete malé děti, čekání ve frontě na lanovku je ztráta času. Zejména v hlavní sezóně byste čekáním strávili klidně i hodiny. Mnohem lépe můžete tuto dobu strávit na cestě. A navíc můžete kdykoli zastavit, dát si svačinu, kochat se výhledy, udělat pár fotek a tak podobně.

Budete na sebe pyšní

Až stanete na vrcholu a podíváte se dolů do údolí, garantuji vám, že ten pocit radosti bude k nezaplacení. Až na Sněžce si totiž uvědomíte, co jste dokázali a že jste si nejvyšší horu Česka vyšli hezky po svých. Sice to není Mount Everest, dokonce ani Mount Blanc, ale pořád je to přeci hora, ne?

Protože proč ne?

Výstup na Sněžku je skvělý zážitek. Možná cestou budete funět jako lokomotiva, možná vám to někde podklouzne, možná budete zpocení a budete toho mít dost. Ale bude to stát za to. Příroda v Krkonoších je totiž úžasná. Vzduch ve vyšší nadmořské výšce je také jiný, lepší, chutnější. A to, jak vám to krásně pročistí hlavu a všechny problémy necháte dole v údolí, je k nezaplacení.

Kdy vyrazit?

Jak už jsem zmínila, hlavní sezóna, tedy letní prázdniny, je suverénně nejoblíbenější. Na Sněžku, s mírnou nadsázkou, proudí davy turistů. Jenomže výstup se dá podniknout i jindy. Záleží na počasí i na vaší přípravě.

Kudy na horu?

Na vrchol vedou tři základní cesty. První začíná v Horní Malé Úpě, konkrétně na Pomezních boudách. K těm se dá pohodlně dostat autem nebo autobusem. Odtud už pak přímo za nosem po červené a po osmi kilometrech jste na vrcholu nejvyšší české hory. Tato trasa je nejvhodnější pro začátečníky.

Druhá trasa je tradiční. Začíná v Peci pod Sněžkou, do které se dá opět dojet autem, popřípadě autobusem. Na Sněžku se z Pece stoupá přes Růžohorky, po zelené. A z Růžohorek už víceméně pozvolně po žluté. Celková délky této trasy je 6 a půl kilometru.

Třetí, nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější cesta vede také z Pece pod Sněžkou. Oproti druhé zmíněné trase ale vede přes Obří důl, na Obří sedlo a odtud už jen necelé dva kilometry na samotnou Sněžku. Délka této trasy je sedm kilometrů. Největší výhodou třetí trasy jsou nádherné výhledy.

Sněžka sice není Říp, ale domnívám se, že výstup na její vrchol by měl jednou za život podniknout každý. Nejenom každý Čech, ale i návštěvník České republiky. Nyní už znáte všechny důvody, proč vyrazit do KRNAPu a rovnou pokořit i nejvyšší vrchol České republiky. Je to jen na vás. Vyrazíte?

Káťa Matoušková

Article Editor

Přidat komentář

.
.