Bloggers RE

3 KALVÁRIE NA SLOVENSKU, KTORÉ BY STE MALI VIDIEŤ


Keď sa povie slovo kalvária, väčšina z nás si predstaví veľký kopec, ktorý obsahuje krížovú cestu, resp. jej zastavenia. Vo väčšine prípadov je to niečo staré, nepekné. Teda taká je predstava. Ale nemusí to tak byť. Ja vám dnes ukážem tri kalvárie, ktoré stoja za to, aby ste ich videli!

Kalvária Banská Štiavnica

Kalváriu postavili jezuiti v roku 1751. Zažila svoje slávne obdobie, kedy praskala vo švíkoch a skutočne bola využívaná. Neskôr, keď bola znárodnená, začala chátrať. Aspoň sa to pripisuje práve tomuto faktu. Dlho nebola opravovaná. V roku 2007 sa začala jej prestavba, úprava a celkovo zrekonštruovanie. Tu dostala moderný nádych, ktorý spôsobil to, že sa stala celkom dosť turistickou atrakciou.

Dostanete sa k nej autom, čo je výborné pre turistov. Rovnako pod ňou je aj reštaurácia či obchod so suvenírmi. Vyniká na krásnom kopci, kde ju vidieť v celej kráse. Červená farba sa postarala o to, že ju určite neprehliadnete. Je celkom dlhá – obsahuje až tri kostoly (dolný, stredný a horný kostol). Zhora máte krásne výhľady na celé okolie mesta. Určite stojí za to ju ísť navštíviť.

Kalvária Solka

V roku 1925 sa o jej postavenie pričinil vtedajší rodák Antón Richtér, ktorý bol aj miestny kňaz. Táto kalvária tiež nepatrí medzi najmenšie kalvárie – obsahuje až 27 objektov. Kalvária obsahuje dva kostoly a ďalšie budovy sú zastavenia krížovej cesty, plus sú pridané dôležité body v živote Ježiša.

Jedná sa o mierny kopec, ktorý zvládnete bez nejakých problémov. Hore je krásny výhľad práve na obec Solka (ktorú nájdete pri Nitrianskom Pravne), ale aj výhľady na okolie. Ide sa tam úzkou cestou, no nedajte sa odradiť. Skutočne stoji za to. Nie je tam veľmi známa, no je krásna a chodia sa sem fotiť aj rôzne svadby. Je to krásne prostredie a autom sa dostanete až pri dolný kostolík. 

Kalvária Poruba

Táto kalvária sa nachádza pri dedinke s názvom Poruba. Jedná sa o menšiu kalváriu, no o to viac v prírode. Dostanete sa k nej z dediny Poruba (pri Prievidzi). Auto môžete nechať pri futbalovom ihrisku a potom iba smerom hore a stále rovno. Dostanete sa na lesný chodník, ktorý vás privedie ku začiatku kalvárie. Následne už kráčate pomocou krížov, ktoré znázorňujú zastavenia. Dostanete sa na menšiu lúku, kde si môžete sadnúť (je tam kopa lavičiek), no môžete si sadnúť aj na bohatú trávu.

Nachádza sa tam aj hlavná kaplnka, kríž. Hovorím, jedná sa o malú kalváriu, no dostanete sa vďaka nej na malé miesto, ktoré srší priam pokojom a tichom. Je tam veľmi pekná atmosféra. Ono, nachádzate sa v strede lesa, takže inak to ani nejde… A ak by ste si chceli prechádzku predĺžiť, môžete ísť z dedinky Kanianka, vedľa nového cintorína, a prejdete sa aj po krásnych lúkach.

Verím, že navštívite jedno z týchto miest. Ak ste už niekde boli, napíšte do komentára alebo nám dajte aj ďalšie tipy!


Aďka Gundová

Ahojte :) Na internete vystupujem pod menom Aďulik Sun. K blogovaniu som sa dostala úplne náhodou, aj keď na náhody neverím. Bol to osud. Som hyperaktívna, kreatívna a veľmi ukecaná či sarkastická. Väčšinou mám na sebe ružové okuliare, no vďaka tomu vznikajú aj motivačné články. Všetko zlé, ja na niečo dobré... ♥

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X