Bloggers RE

4 PRAVIDLÁ PRE VIAC UDRŽATEĽNOSTI NA VAŠOM TANIERI

Doprava, bývanie a jedlo sú tri veľké odvetvia, ktoré spôsobujú prudký nárast našej uhlíkovej stopy. Naša strava je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré spôsobujú zmenu podnebia. Ale ktoré potraviny sú povolené na tanieri, ako často a kedy? Toto môže byť niekedy dosť komplikovaná téma. S týmito štyrmi jednoduchými pravidlami a tipmi ste určite na správnej ceste k viac udržateľnosti aj na vašom tanieri. 

Menej mäsa, zato viac rastlinných bielkovín

Jedzte častejšie rastlinné bielkoviny ako napríklad strukoviny, semienka a orechy. Mäso, vajcia a syry radšej dajte bokom. Strukoviny ako je šošovica, cícer alebo fazuľa majú lepšiu bilanciu CO2 ako živočíšne produkty. Semená ako sú slnečnicové alebo tekvicové jadierka a orechy vám vylepšia šaláty a müsli a majú menšiu uhlíkovú stopu.

Jedzte sezónne

Tí, ktorí jedia sezónne ovocie a zeleninu z regiónu, vyhrávajú rovno trikrát. Potraviny chutia čerstvejšie a intenzívnejšie a obsahujú hodnotnejšie výživné látky ako potraviny, ktoré si už prešli dlhú cestu. Sezónne jedlo z vášho regiónu šetrí dopravu, či už loďou, alebo lietadlom a nemusí sa pestovať v skleníku a chladiť či mraziť dlhé mesiace. Buďte ale opatrní pri ovocí a zelenine, ktoré síce pochádzajú z regionálneho pestovania, ale nie sú sezónne.

Môj tip: Zaveste si na chladničku sezóny. Takto si nakúpite tie správne potraviny a môžete objaviť aj druhy zeleniny alebo ovocia, ktoré možno nepoznáte, a tak vyskúšať niečo nové.

Bio produkty

Vsaďte na ekologicky pestované potraviny a nápoje. V ekologickom poľnohospodárstve sú pesticídy a chemické hnojivá tabu. Hľadajte výrobky s označením Bio, ktoré sú certifikované podľa prísnych pravidiel a u ktorých sa musia dodržiavať určité kroky spracovania.

Tato metóda organického pestovania navyše chráni pôdu a využíva menej vody. Pokiaľ ide o dobré životné podmienky pre chov zvierat, znamená to, že chov zvierat je šetrný, zvieratá dostávajú ekologické krmivo a majú dostatok pohybu. Všetky tieto faktory zohrávajú kľúčovú rolu pri ochrane biodiverzity a klímy.

Do úst namiesto do koša

Len si to predstavte – iba v našich domácnostiach sa na osobu vyhadzuje okolo 90 kg jedla za rok. Preto už len malé zmeny v každodennom živote pomáhajú znižovať plytvanie potravinami. Jednoducho kupujte iba toľko, koľko zjete. Plánujte si týždenné menu, jedzte zvyšky a čo vám ostane, to si dajte na večeru alebo si vezmite nasledujúci deň so sebou do práce alebo do školy. Potraviny, ktoré sú po záruke, nemusíte okamžite vyhodiť, pretože aj také potraviny sú väčšinou ešte jedlé. Dajte na svoju chuť a čuch. Toto všetko vám pomôže nielen usporiť nejakú tu korunku, ale pomôže aj životnému prostrediu.

Nezabúdajte na to, že každý malý krôčik sa počíta a cení. Ako sa vy snažíte neplytvať potravinami?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.