Bloggers RE

4 TIPY, AKO ROZPOZNAŤ HOAX

Hoaxy alebo falošné správy sú v poslednom období na vrchole sociálnych sietí. Šíria sa ako burina a nachádzame ich všade. Hoax je však veľmi nebezpečný, pretože vyzerá síce ako dôveryhodná informácia, ale skutočnosť je úplne iná. Preto je dôležité naučiť sa rozoznávať falošné správy od tých skutočných. Ako na to?

Online priestor v poslednom období ovládli falošné správy – hoaxy. Netýka sa to, samozrejme, len momentálnej situácie, hoaxy sa vytvárajú naozaj z čohokoľvek. Môžete sa stretnúť nielen s hoaxami, ale aj s dezinformáciami – tie sa používajú najmä na prekrútenie pravdy a častokrát môžu vznikať aj vďaka tomu, že niekto nepozorne počúval a prekrútil informácie. Hoax je však oveľa horší a vzniká úmyselne. Neexistuje úplne najúčinnejší spôsob, ako ho rozpoznať a niekedy je to naozaj ťažké, ale pokiaľ dodržíte týchto pár krokov, máte väčšiu šancu nájsť pravdivú informáciu.

Nedôverujte titulkom

Ak patríte medzi tých, ktorí venujú pozornosť len titulkom a ostatný text si neprečítate, pravdepodobne robíte chybu. Častokrát sú titulky tvorené akokoľvek, len aby zaujali čitateľov. Nemusí to priamo súvisieť s hoaxom, ale aj v titulkoch sa môže nachádzať hoax, len aby upútal pozornosť. Samozrejme, takéto niečo sa nemusí stávať často, ale práve preto si vždy text prečítajte. Už len preto, že titulok, tzv. “clickbait”, môže byť síce napísaný škandalóznym spôsobom, ale pravda je tiež niekde úplne inde. 

“Šok! Rodina Mrkvičkových odhalila veľké tajomstvo! Tomu neuveríte!” Výkričník vám ľahko napovie, že nejde o informačný titulok, ktorý slúži na oboznámenie čitateľa s obsahom textu. Po otvorení takéhoto titulku často nachádzame informácie o kúpe veľkej vily, zväčšení pŕs, pier a podobne. A vôbec to nie je také ,,šokantné”, ako naznačuje titulok. Médiá si však svoju úlohu splnili, keď vďaka tomu získajú kliknutia.

Dajte si pozor na názov stránky

Stránky, ktoré sa venujú hoaxom, sa pomaly, ale isto šíria. Odhaliť je ich niekedy skutočne náročné a na prvý pohľad takmer nemožné. Avšak ak narazíte na stránku, s ktorou ste sa nestretli a jej názov nie je prirodzený, dala by som si pozor. Možno sa vám ozve aj vaša intuícia, keď nájdete stránku, ktoré používajú skratky či priveľa čísel. Sami si môžete všimnúť, že všetky štandardné médiá používajú ako názov stránky názov média. Ak však narazíte na stránku, kde prevládajú čísla alebo náhodné písmená, spozornite a neberte informácie vážne.

Ak sa chcete o stránke dozvedieť viac, skúste ju zadať do vyhľadávača. Možno zistíte, že skutočne ide o stránku s hoaxami. Samozrejme, tento krok je neistý a pravdepodobne nič nemusíte zistiť, avšak, ako sa hovorí, za skúšku nič nedáte. Preto ak otvoríte takúto podozrivú stránku, skúste si zistiť čo najviac informácií. Skúste si tiež vyhľadať, kto stránku vlastní a zistiť si informácie o ňom. Ak nenájdete žiadneho majiteľa ani kontakt, aj to vám môže byť podozrivé.

Overujte, overujte, overujte

V dnešnej dobe je skutočne dôležité si už takmer všetko overovať. Samozrejme, máme médiá, ktoré sú dôveryhodné a máme istotu, že zverejňujú relevantné a pravdivé informácie. Častokrát sa však, najmä na sociálnych sieťach, môžete stretnúť so stránkami a zdrojmi, ktoré nie sú až tak dôveryhodné. Preto skôr, ako uveríte niečomu, čo zdieľal váš priateľ, otvorte si prehliadač a overujte. Je veľká pravdepodobnosť, že pokiaľ je informácia pravdivá, písalo sa o nej aj v známych médiách. Nemusíte tomu uveriť len preto, že je to váš kamarát. Je možnosť, že sám nevie, že zdieľal hoax a môžete ho na to upozorniť.

Overovať zdroje je veľmi dôležité. Overte si informáciu z minimálne dvoch zdrojov. Avšak, čítajte si celé texty. Stránky, ktoré sa venujú hoaxom, častokrát nemusia dbať na gramatiku či štylistiku. Je to ten najjednoduchší prípad, keď máte pomerne veľkú istotu, že ste narazili na hoax. Ale každú informáciu si overte na známych dôveryhodných zdrojoch. Pokiaľ sa tam tá informácia nenachádza, je to pravdepodobne výmysel. 

Taktiež si overte autora textu. Jednoducho povedané, overujte všetko. Text, autora a stránku. Ak vám niečo vnútri nahovára, že je stránka podozrivá, uverte tomu. A overujte.

Buďte obozretní

Možno si vyslúžite nejaké narážky, že ste moc opatrní, všetko podozrievate, ale pri stránkach, ktoré sú neznáme, sa dôveryhodnosť buduje skutočne ťažko. Nebuďte ľahostajní a neuspokojte sa len s jedným zdrojom. Upozornite svojich priateľov, pretože je možnosť, že naleteli hoaxu, o čom nemuseli vôbec vedieť. 

Pokiaľ chcete zostať v obraze, sú stránky na Facebooku, ktoré sa venujú vyvracaniu hoaxov, čo vám môže tiež pomôcť pri komunikácii s niekým, kto nejaký hoax zdieľal. Napríklad na Facebooku sa vyvracaniu hoaxov venuje aj samotná polícia SR. Ak budete vedieť, že polícia niečo vyvrátila a váš priateľ alebo blízky to zdieľa, budete mať jasný dôkaz, že je to hoax. Komunikujte však pokojne, uvážlivo a bez zbytočného kriku. Lož vždy kričí najhlasnejšie. 

Je dôležité byť v online priestore veľmi obozretní. Aj vaša intuícia vám môže byť veľmi dobrým pomocníkom. Neprirodzený názov stránky môže byť prvým znakom, že stránka sa venuje hoaxom a manipulácii. Hoaxy však neprichádzajú len na sociálne siete, prichádzajú vám v podobe správ o nejakých výhrach, na e-mail ako boli podvodné správy zo Slovenskej pošty a podobne. Ak od vás žiadajú akékoľvek údaje a vy sami viete, že na to nemajú dôvod, zavolajte tam, informujte sa. Je dôležité si všetko overovať a nenaletieť hoaxom a podvodníkom.

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.