Bloggers RE

4 TIPY NA MIESTA SO STRAŠIDELNOU HISTÓRIOU

Po celom svete sa nachádza nespočetné množstvo miest či starých budov, ktoré majú za sebou zaujímavú, niekedy až strašidelnú históriu. Chcete sa niečo dozvedieť o niektorých miestach, ktoré sa nachádzajú vo svete a majú za sebou niečo, čo sa oplatí poznať?

Svet je rozmanitý a legendy sú bežnou súčasťou viacerých miest. Budovy, v ktorých straší, či miesta, kde pristálo UFO. Existuje veľa legiend, ktoré sú známe viac, iné menej, ale môžete len hádať, či sú skutočné, alebo nie. Týchto pár miest majú za sebou práve takú históriu, ktorá je zaujímavá a strašidelná zároveň.

Fara vo Švédsku, Borgvattnet

Fara, ktorá si vyslúžila pomenovanie najstrašidelnejší dom Švédska, sa nachádza v malej dedinke Borgvattnet. Dnes by ste tu faru hľadali márne. Turisti tu môžu nájsť penzión s reštauráciou. Navyše tí, ktorí sa rozhodnú prespať v penzióne a vydržia jednu noc, dostanú od majiteľov certifikát za odvahu. 

Najstrašidelnejší dom Švédska bol postavený v roku 1876. Prvá zmienka, ktorá hovorí o paranormálnych javoch sa na farskom úrade objavila v roku 1927. Tento prvý zachovaný záznam opisuje výpoveď farára Nilsa Hedlunda, ktorý vo fare žil, ako opisuje niekoľko zvláštnych javov, avšak jeden jav ho naozaj vydesil. Farár šiel jedného dňa zvesiť bielizeň na povalu, a keď tam prišiel, videl neviditeľnú silu, ktorá začala bielizeň strhávať zo šnúry.

Od toho roku sa začali šíriť zvesti o paranormálnych javoch ešte rýchlejšie. Opisujú neznáme zvuky, záhadné tiene či samovoľné pohybovanie predmetov. V roku 1930 sa stal ďalší strašidelný úkaz, ktorý opísal nástupca Nilsa Hedlunda, farár Rudolf Tängdén. Ten tvrdil, že na fare videl ducha ženy. Tá mala byť oblečená v šedom oblečení. Muž chcel zistiť, kto to bol, šiel za ňou do izby, ktorá však bola prázdna. Avšak, nebol jediný, kto ducha tejto ženy videl. V roku 1940 ho uvidel ďalší farár, ktorý sa volal Otto Lindgren. Jeho tvrdenie potvrdila aj jeho žena, ktorá sa tiež stretla s divnými zvukmi či pohybujúcimi sa predmetmi.

Nikto presne nevie, prečo sa od roku 1927 začali na fare diať divné veci, ale existuje povera. Písal sa rok 1900, keď faru obýval farár Per Hedlund spolu s manželkou Marthou a deťmi. Jeho žena však zomrela po pôrode ich jedenásteho dieťaťa a muž sa nevedel s jej smrťou zmieriť. Preto z márnice odniesol jej telo do fary a až po tlaku obyvateľov ju pochoval. Avšak hovorí sa, že keď sa z fary odsťahoval, telo svojej manželky vykopal a zobral so sebou. Či to skutočne súvisí s prvým záznamom, ktorý jeho syn Nels opisuje, je stále otázne. Tiež môžeme len hádať, či duch ženy nie je vlastne duch Marthy.

Taj Mahal, India

Najznámejšia pamiatka v Indii je známa po celom svete svojou unikátnosťou. Je lákadlom pre turistov, ktorí Indiu navštívia. Taj Mahal má však aj zaujímavú históriu. Túto majestátnu budovu dal postaviť v 17. storočí cisár Shah Jahan a venoval ju svojej najobľúbenejšej manželke – perzskej princeznej Mumtaz Mahal. Toto gesto mal byť prejav jeho lásky. Manželka však zomrela pri pôrode ich štrnásteho dieťaťa. Na stavbe Taj Mahalu sa podieľalo 20 000 remeselníkov. Práca trvala 20 rokov. Hovorí sa, že im po dokončení stavby cisár dať odťať ruky, aby im zabránil postaviť niečo krajšie ako je Taj Mahal. 

V budove Taj Mahalu sa nachádzajú hrobky Shaha a Mumtaz. Povráva sa však, že  nie sú skutočné a ich hrobky sa v skutočnosti nachádzajú inde. Nikto však netuší kde.

Pre veľa ľudí je neznáme, že existuje legenda aj o Čiernom Taj Mahale, ktorý vraj mal byť postavený za riekou Yamuna. Vidieť by ste ho mohli zo zadného nádvoria bieleho Taj Mahalu, keby ho postavili. Archeológovia však našli základy, čo podporuje tieto dohady. V diaľke môžete tiež vidieť aj obrysy Agry Fort, pevnosti, v ktorej Shahov syn uväznil svojho otca, keď prevzal vládu nad krajinou. 

Najzaujímavejšou legendou je však to, že mení farbu v závislosti toho, ako naň dopadá slnečné svetlo. Hovorí sa, že presne tak, ako sa mení nálada ženy počas dňa.

Les Aokigahara, Japonsko

Les Aokigahara, ktorý sa nachádza v Japonsku, má naozaj nelichotivú povesť. Nazýva sa aj ,,les samovrahov”, pretože sa v ňom udialo toľko samovrážd, že si vyslúžil druhé miesto. Na prvom mieste sa umiestnil most Golden State v San Franciscu, kde sa každý rok pokúsi zabiť okolo 1500 ľudí.

Nikto presne nevie, prečo sa les stal miestom, kde sa ľudia rozhodnú ukončiť svoj život. Staroveké príbehy hovoria o démonoch a prízrakoch. Toto miesto slúžilo aj ako miesto, kde sa konala strašná tradícia s názvom ubasute v 19. storočí. Tradícia kázala mužom vodiť do lesa svoje matky, ktoré tam opustili a unavené ženy v lese osamelo skonali. Či práve táto tradícia súvisí s tým, že si toto miesto vyslúžilo povesť lesa samovrahov, nikto s istotou nevie.

Pevnosť Bhangarh, India

Túto budovu možno veľa ľudí nepozná, hoci sa o nej šíri naozaj zaujímavá legenda. Nachádza sa v okrese s názvom Alwar Rádžasthán. Legenda o tejto pevnosti ľudí varuje, že ak do nej vstúpite v noci, pohltí vás nejaká temná sila a už sa nikdy nevrátite. Tiež sa hovorí aj o paranormálnych javoch, ktoré sú na dennom poriadku. Hovorí sa, že čaro tajomnosti tohto miesta sa dá užiť aj cez deň. Niektorí odvážlivci sa dokonca vydali do pevnosti po tme, ale nikto to nevydržal. Povráva sa, že počuli úpenlivý krik ženy a tak svoj odvážny čin vzdali už pred polnocou.

Legenda hovorí o mužovi, ktorý sa volal Baba Balnath. Žil na mieste, kde sa v tom čase mala postaviť nová pevnosť. Na začiatku bol proti výstavbe, neskôr však nemal na výber. Súhlasil jedine s podmienkou, že mu pevnosť nebude tieniť na jeho obydlie. Vyhrážal sa, že ak to tak bude, uvrhol by celú pevnosť do nekonečnej skazy bez konca. 

Avšak, nebol jediný, ktorý toto miesto preklial. Ďalším dôvodom, prečo bolo toto miesto prekliate, bola nešťastná láska čarodejníka menom Singhiya, ktorý chcel získať krásnu princeznú. Tá ho však odmietla, čo malo viesť k nešťastiu všetkých miestnych obyvateľov.

Zmienky o tom, že v pevnosti straší a miznú ľudia, začali v 18. storočí. Hovorilo sa o prízraku, ktorý mal každú noc obchádzať obyvateľov, až ich napokon všetkých vyhnal. V roku 1783 odišli poslední ľudia. Aj napriek svojej povesti “mesta duchov” je stále lákadlom pre turistov. Je tam cítiť nešťastie, čiernu mágiu či zradu. Pokiaľ sa jedného dňa ocitnete v Indii a nemáte strach, pripravte sa na divné zvuky, nevysvetliteľné pocity či fyziologické prejavy – môžete cítiť návaly tepla či chlad. Návštevníci tiež opisujú aj silnú tieseň, pocit nešťastia či tlak na hrudi. Avšak, toto je len malá ochutnávka toho, čo miesto dokáže cez deň. Dodnes je záhadou, čo sa v ňom deje v noci.

Nech sa vydáte kamkoľvek, skúste si vyhľadať informácie a legendy o tom mieste. Možno budete prekvapení a miesto bude pre vás oveľa zaujímavejšie. Za každou budovou či miestom sa skrýva príbeh, a to je na tom to krásne. Spoznávajte nielen očami, ale aj mysľou.


 

Zdroje:
https://magazin.pluska.sk/spektrum/fakty-x-najstrasidelnejsi-dom-svedsku
https://pakujsa.sk/anna/india-legendami-opradeny-taj-mahal/
https://www.national-geographic.cz/clanky/les-sebevrahu-v-japonsku-sto-lidi-rocne-zde-ukonci-zivot.html
https://www.extra.cz/zahadna-pevnost-bhangarh-fort-staci-jedna-navsteva-a-zmizite-navzdy-9629e

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.