Bloggers RE

5+1 TIPOV AKO CESTOVAŤ SÁM

Úprimne, kto už niekedy cestoval sám? Asi veľmi málo z vás. Predstava o samostatnom cestovaní môže u niekoho vyvolať strach či obavy, avšak cestovať sám neznamená cestovať sám. Neznamená to ani samotu a takáto dovolenka má prekvapivé množstvo výhod. S nasledujúcimi tipmi v rukáve budete dobre pripravení.

Cestovať osamote znamená predovšetkým slobodu!

Väčšina z nás potajomky obdivuje tých, ktorí sú odvážni, tých, ktorí si jednoducho zbalia kufre, vycestujú do cudzích krajín a s batohom plných zážitkov sa vrátia domov. Objavujú, ochutnávajú a vychutnávajú si, čo chcú.

Môžete robiť, čo chcete!

Žiadne termíny, žiadne kompromisy, žiadne záväzky. V popredí sú iba vaše priania a potreby. Ak chcete získať túto slobodu, nemusíte sa vydávať priamo do džungle alebo na arabskú púšť. Môže to byt’ obyčajný výlet do mesta. Treba len odvahu, pretože kto sa odváži, môže iba zvíťaziť a hlavne si veľa odniesť.

Určte si ciel destinácie

Cestovať prvýkrát do najhlbšej džungle, kde nebudete mať príjem alebo toaletné potreby, na ktoré ste zvyknutí, nemusí byť ten najlepší plán. Najmä na začiatok by ste si mali zvoliť destináciu, kde určite nebudete jediným turistom – napríklad Španielsko alebo Taliansko, ale aj Thajsko. Pri týchto cieľoch sa nemusíte obávať, že nenájdete nikoho, s kým by ste sa mohli zhovárať. Ak budete hľadať pokoj a ticho, môžete jednoducho ísť do hotela ďaleko od turistických miest.

Ako dlho?

Ak zvažujete cestu na vlastnú päsť prvýkrát, nemalo by to byť na príliš dlho. 1-2 týždne, ak sa chystáte cestovať v Európe, možno 3 týždne, ak sa chystáte do ďalekých krajín. Jednak pretože neviete, čo vás na vašej prvej ceste čaká, a aj pretože skôr alebo neskôr vám určite bude chýbať domov.

Hovoríte po anglicky?

Ak neovládate angličtinu (čo nepredpokladám) a nemáte po ruke tlmočníka, môžu sa stať jazykové bariéry problémom. A komunikácia rukami a nohami môže byt’ nepríjemná. Preto by ste si dopredu mali naplánovať jazykový kurz alebo vycestovať do krajín, kde si vystačíte s angličtinou.

Prvý deň

Cestovať osamote do neznáma, nové prostredie a veľa nových dojmov môže byť v prvý deň určite veľmi ohromujúce. Prvý deň si teda dobre naplánujte vopred. Ujasnite si, ako, kedy a kam prídete. Kde je váš hotel? Ako sa dostanete do hotela? Čo chcete urobiť ako prvé? To vám zabezpečí a umožní, aby ste aspoň trochu zmiernili vašu neistotu a stres z “nového”.

Získajte pridanú hodnotu

Kedy má človek takúto príležitosť a čas naučiť sa niečo nové? Vždy ste chceli absolvovať kurz talianskej kuchyne? Kde je lepšie naučiť sa vyrábať cestoviny, ako so skutočnou talianskou Nonnou? Alebo by ste radšej absolvovali kurz surfovania? Cestovanie vám ponúka skvelú príležitosť konečne dobehnúť veci, na ktoré nemáte čas v každodennom živote alebo keď cestujete so svojou rodinou či priateľmi. Vy sami sa rozhodnete, ako bude váš plán vyzerať a čo budete robiť.

Kontakt

Určite chcete aj počas cestovania udržiavať kontakt s rodinou a priateľmi. Preto si ešte pred cestou vybavte, v závislosti od poskytovateľa, ten správny medzinárodný balík pre váš mobilný telefón, aby vám všetko fungovalo aj v zahraničí.

A čo vy? Už ste niekedy cestovali sami? Podeľte sa s nami v komentároch o vaše zážitky!

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

1 komentář

  • Já bych sama nejspíše necestovala. Možná by mě to ani nebavilo :(. Miluji cestování s manželem a s naším pejskem. Ale neříkám, že bych to nechtěla zkusit, musí to být fakt zážitek. ❤️

.