Bloggers RE

5+1 VECÍ, KTORÉ MÔŽETE ĽAHKO NAHRADIŤ “ZERO WASTE” ALTERNATÍVOU


Každý deň prichádzame do kontaktu s vecami, ktoré nie sú až tak v súlade s našou planétou. Jednorazové plasty, produkty zabalené do zbytočného obalu a podobne. Za celý náš život vytvoríme toľko odpadu, že si to nevieme ani predstaviť. A pritom mnohokrát sa tieto veci dajú veľmi ľahko nahradiť šetrnejšou alternatívou…

1. Desiata a obed, zabalené ekologickejšie

Už ste sa zamýšľali nad tým, koľko zbytočných servítkov a plastových sáčkov ste za váš život použili na balenie vašej desiaty?

Dnes si môžete vašu desiatu či obed nosiť v rôznych dózach z nerezu, ktoré sú ľahučké, ľahko umývateľné a vydržia dlhšie ako plastové. Plastový príbor vymeňte takisto za nerezový alebo bambusový.

2. Umývanie riadu

Používate ešte stále plastové špongie na umývanie riadu a domácnosti, ktoré vydržia pár týždňov a po dlhšom používaní často zapáchajú? Mám pre vás lepšiu alternatívu – lufa (loofah). Je to špeciálny druh tekvice, ak by ste nevedeli. Vydrží vám pri dobrej starostlivosti dosť dlho a skončí, kde inak ako v komposte. Môžete ju využiť aj ako peelingovú hubku do kúpeľa.

3. Sprchovanie

Ja síce špongiu na sprchovanie nepoužívam, ale ak jeden z vás na špongie v kúpeľni nedá dopustiť, je čas vymeniť plastové za morské hubky. Tieto vám vydržia aj 4 roky, ak sa o ne staráte a v komposte sa vám rozložia za pár týždňov. Ja som nahradila aj svoj sprcháč v plastovom obale za tuhé mydlo, používam aj tuhý šampón a kondicionér, a tak ušetrím veľa odpadu.

4. Kozmetické pomôcky

Našťastie sa toľko nemaľujem a nepotrebujem odličovať tony make-upu. Namiesto normálnych tampónov používajte tie, ktoré sa dajú prať, a teda viacnásobné využiť. Prať ich môžete v práčke s vaším ostatným prádlom. Ako odličovač používam oleje. Mne najviac vyhovuje len konopný alebo kokosový.

5. Zubná hygiena

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, koľko odpadu vzniká pri našej zubnej hygiene? Už len pri spotrebe takej tuby na pasty vzniká toľko odpadu! A čo ten zbytočný odpad pri zubnej niti? Vyskúšajte alternatívy, ako napr. dentálne tablety za pastu v tube a zubné nite môžete nahradiť s tými v sklenených nádobičkách, ktoré sa dajú dokonca aj doplniť, keď sa vám minie.

6. Holenie

V minulosti ľudia tak vecami neplytvali, preto by sme si mali brať príklad. Váš starký určite používa holiaci strojček alebo nerezovú žiletku. Takéto sa dajú kúpiť aj dnes a vydržia vám roky. Jediné, čo musíte meniť je žiletka, ale tá sa dá recyklovať namiesto tých jednorazových.

Ako ste na tom vy? Ktoré ekologické alternatívy využívate aj vy? Ste s nimi spokojní?


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X