Odvšadiaľ počúvame ako veľmi je pitný režim dôležitý a koľko litrov by človek mal vypiť. Áno, voda je dôležitá a to je odveká pravda. Či už pomáha pleti, pri chudnutí, alebo jednoducho zabezpečuje naše prežitie. Netýka sa to však čajov, alkoholu, kávy či sladených alebo akýchkoľvek iných nápojov. Hovorím o vode. Čistej, pramenitej, z kohútika, perlivej, dojčenskej a akejkoľvek akú poznáte a pijete.

Ako sa teda naučiť piť vodu?

#1 Zaobstarajte si čo najkrajšiu fľašu

Ide o možno taký malý psychologický trik, kedy práve „chválenie sa“ fľašou, môže pomôcť pri dodržiavani pitného režimu. Pointou je, že človek je prirodzene tvor, ktorý sa rád viac či menej chváli iným. Veď koho nepoteší, že mu niekto pochváli napríklad tričko či kabelku? Presne tak to je aj s fľašou. V spoločnosti ju vyberieme z kabelky a jednoducho sa napijeme. Čím častejšie nám ju ľudia pochvália, tým častejšie pijeme a pokiaľ sa vážne páči aj nám, máme potrebu dotýkať sa jej, držať ju v ruke a vykladať ju na stôl napríklad v škole či v práci.

Na internetových eshopoch nájdete obrovské množstvo rôznych nádherných fliaš. Sklenené, nerezové, farebné, veľké, malé dokonca i v rôznych obaloch. Na trhu je momentálne veľmi veľa predajcov rôznych fliaš ako napríklad značka Equa, ktorá predáva nádherné dizajnové kúsky nie len plastových ale aj odolných sklenených fliaš.

A samozrejme, obyčajné plastové fľaše „na jedno použitie“ nie je dobré používať opätovne, nakoľko po určitej dobe začne zapáchať, rýchlo sa opotrebuje a po dlhšom vystavení na slnku môžu určité druhy plastu vylučovať nebezpečné látky ako BPA čo je skratka pre bisphenol.

Ak nechcete míňať množstvo € na značkovú fľašu, niektoré spoločnosti ako Voss vyrábajú aj sklenenú verziu fliaš pre svoje nápoje. Určite sa sklenených fliaš netreba báť, nakoľko mnohé sú zo špeciálneho tvrdeného skla, takže vydržia aj silnejšie nárazy. Fľaša od Voss prežila už aj pády zo stola a vydržala mi vážne približne dva a pol roka kým som nepresedlala nedávno na novú od značky Equa.

#2 Aplikácie na pripomienky

Či už si nastavíte pripomienku v mobile v podobe budíka, alebo si stiahnete samostatné aplikácie určené priamo na pripomínanie. Hlavné je nastaviť si režim. Každú polhodinu jeden pohár? Každú hodinu dva poháre? Podľa výskumov trvá 16 dní kým si z opakovanej ritualizovanej činnosti vytvoríme rituál. Z vlastnej skúsenosti viem potvrdiť, že pri mojom pitnom režime najviac pomohlo práve plánovanie. Som neustále hydratovaná, zároveň pijem aj vtedy kedy som vážne smädná. Samozrejme, spočiatku budete navštevovať toaletu viac než zvyčajne, no telo si postupne navykne na pravidelný prísun vody.

#3 Majte fľašu alebo poháre vždy pri sebe

Na stole, na nočnom stolíku, v práci, v kabelke či batohu. Opäť ide o činnosť, ktorá sa časom zautomatizuje a budete siahať už bez potreby pripomenutia.

#4 Aby voda chutila

Ideál na osvieženie vody je citrón, limetka, uhorka, jahody či napríklad mäta. Samozrejme, všetko nesladené. Niekomu jednoducho čistá voda nechutí a práve takéto zdravé obmeny môžu pomôcť pri vylepšení návyku. Ak máte fľašu so širokým hrdlom, mesiačiky citrusového ovocia sa ľahko vmestia dnu aj von z fľaše, takže môžete takýto osviežujúci nápoj brať aj so sebou. V prípade, že pripravujete takýto nápoj do džbánu, ovocie či mäta vám vydrží viac ako len na jedno použitie a vodu môžete viac krát dolievať priamo do džbánu a premiešať s ovocím.

#5 Vlažnú, nie horúcu ani ľadovú

Voda by mala mať optimálnu teplotu vhodnú pre organizmus. Ľadová voda nie je dobrá ani v lete ani v zime, nakoľko naše hrdlo trpí. Takúto chladnú vodu by sme jednoznačne nemali piť vo chvate a plný pohár naraz keď sme najviac smädní. Najlepšia je vlažná voda, ktorá môže byť trošku na tej chladnejšej strane aby príjemne osviežila naše telo.

#6 Počas jedla a bezprostredne po? Je to neškodné?

To čo nám naše mamky pri obede hovorili má jednoducho niečo do seba. Nie je vhodné piť vodu počas toho ako jeme, nakoľko sa práve vodou rýchlejšie zasýtime a nezvládneme dokončiť jedlo. Avšak, pitie vody nám neublíži, ba dokonca môže znížiť apetít v prípade, že máme problém s nadmernou konzumáciou jedla. Je výskumne podložené, že vodu počas jedla či bezprostredne po by nemali piť ľudia s GERD chorobou (gastroesophag reflux disease), kedy voda naplní žalúdok a títo ľudia môžu dostať kyselinový reflux.

#7 Pozrieť si fakty o benefitoch vody

Je dôležité vedieť napríklad to, že na každých 20 kg vody by ste mali prijať minimálne pol litra vody. Práve preto je denný prísun úplne individuálny a názory v konkrétnych litroch nie sú tak úplne relevantné. Tiež je známe, že človek by mal začať piť okamžite od rána. Voda vám zabezpečuje všetko čo okrem vyváženej stravy potrebujete. Má výrazné pozitívne účinky na pleť, ktorá je s vyšším prísunom vody pevnejšia, menej suchá, žiarivá a nádherná ako napríklad u bábätka a platí to celoplošne o našej pokožke. Taktiež funguje ako najlepší detoxikačný nápoj. Žiadne prášky do vody nie sú potrebné. Telo totiž detoxikuje samo a väčšina produktov sú bohužiaľ marketingové ťahy.

#8 Piť vodu aj popri iných nápojoch

Pijete kávu? Mali by ste povinne dostať aspoň malý pohár vody k nej. Káva a niektoré druhy čaju odvodňujú telo a preto je potrebné ešte trošku zvýšiť práve príjem vody. To isté platí napríklad pri alkohole, kedy si človek práve tým robí prevenciu proti rannej opici, alebo jednoducho sa pomalšie opije. Nie je teda potrebné zapíjať alkohol džúsmi alebo kolou, bohato stačí voda.


1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here