Bloggers RE

5 ALTERNATÍV K APLIKÁCII WHATSAPP

Väčšina našich priateľov, kolegov a rodiny sú aktívni na WhatsAppe. Táto aplikácia je však v súčasnosti predmetom kritiky. V máji 2021 sa chystá spoločnosť nadobudnúť nariadenie, ktoré jej umožní prístup k našim údajom. Nie vždy a nie v každej krajine, ale oveľa rozsiahlejšie ako predtým. Naše údaje sa stanu novým kapitálom. Najvyšší čas sa chrániť? Zbohom WhatsAppu? Aké sú však alternatívy?

Odkedy sa zmenila ochrana údajov, čoraz viac používateľov začalo uvažovať o možných alternatívach. Záujem o iné aplikácie nikdy nebol väčší. Ale ktorým messengerom môžeme skutočne dôverovať? Predstavuje vám 5 aplikácií, ktoré môžu nahradiť populárny WhatsApp.

Threema

Táto aplikácia na komunikáciu pracuje s takzvaným end-to-end šifrovaním, takže žiadni externí dátoví zlodeji nemôžu čítať históriu chatov. Threema je obzvlášť zaujímavá tým, že na rozdiel od aplikácie WhatsApp zaisťuje odstránenie správ zo servera ihneď po ich prenose. Takto možno vylúčiť krádež dát. Servery Threema sa nachádzajú vo Švajčiarsku, a preto podliehajú miestnym pokynom na ochranu údajov. A pokiaľ ide o funkcie, obzvlášť populárna je funkcia hlasovania. Tu môžu používatelia vytvárať individuálne ankety v rámci skupiny a hlasovať napríklad o tom, čo sa má podávať na večeru, kedy by mal mať každý čas na stretnutie alebo kde by mala byť ďalšia exkurzia. Threema má iba malú nevýhodu – nie je zadarmo.

Signal

Signal sa považuje za obzvlášť serióznu a sľubnú aplikáciu. A ako vyzerá v praxi? Súkromné ​​a skupinové chaty sú taktiež šifrované end-to-end. Možné sú aj šifrované telefónne hovory. Vaše vlastné telefónne číslo je navyše na server prenesené iba urýchlene (anonymizované). A neexistujú ani žiadne funkcie zálohovania, ktoré umožňujú back-up ukladanie údajov. Signal je tiež dobrou alternatívou, pretože ide o takzvaný otvorený systém (open-source-system) – spoločnosť zverejňuje svoje zdrojové kódy, takže existuje možnosť ďalšieho vývoja.

Wire

Wire je veľmi mladá aplikácia, ktorá má, pre svoju zatiaľ nie veľmi vysokú popularitu, iba niekoľko používateľov. End-to-end šifrovanie nielenže chráni správy pred krádežou dát, ale aj telefónne hovory. Pri Wire sú obzvlášť zaujímavé skupinové hovory, ktoré sa prepínajú pomocou technológie voice-over-IP. A to nielen prostredníctvom smartphonu – Wire funguje aj na iných mobilných zariadeniach. Ďalším praktickým prvkom je možnosť nastavenia dátumu odstránenia určitých správ alebo chatov.

Viber

Spoločnosť Viber bola pôvodne uvedená na trh ako konkurencia spoločnosti Skype, čo aplikácii prinieslo náskok v oblasti internetového telefonovania. Viber aj dnes predstavuje telefónne funkcie. A pokiaľ ide o chatovanie, aj tieto funkcie uz aplikácia dohnala – posielanie správ, fotografií a videí je rovnako nekomplikované ako v prípade všetkých ostatných známych aplikácií. A pokiaľ ide o gadgety, Viber dokáže držať krok – existujú desiatky emoji s množstvom nálepiek a pohyblivými GIFami.

Telegram

Vedeli ste, že aplikáciu vyvinuli bratia Pavel a Nikolai Durovci, aby unikli prísnym kontrolám ruskej tajnej služby? Telegram je alternatíva, ktorá je úplne bezpečná a chránená, ak zvolíte správny prístup, a to takzvaný súkromný chat. V tomto režime je výmena dát šifrovaná. Každý, kto výslovne neaktivuje túto funkciu, komunikuje prostredníctvom cloudovej verzie Telegramu. Dáta sú síce chránené pred hackermi, avšak história chatov sa ukladá na telegramovom serveri a je viditeľná pre vlastníka spoločnosti. Ak chcete mať istotu, môžete si aktivovať funkciu automatického odstránenia, aby sa všetky správy z mobilného telefónu po určitom čase zmizli. Na druhej strane je Telegram veľmi kritizovaný, a to najmä kvôli anonymite, ktorá sťažuje opatrenia proti nenávistným prejavom. Konšpirační teoretici a zločinci tu majú voľnú ruku.

Poznáte tieto aplikácie? Pre ktorú alternatívu by ste sa rozhodli vy?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.