Bloggers RE

5 KAŽDODENNÝCH PRODUKTOV, KTORÉ OBSAHUJÚ SKRYTÉ PLASTY

Plasty a odpadky sú skutočnou hrozbou pre životné prostredie a prírodu. V niektorých prípadoch trvá plastovým výrobkom až niekoľko sto rokov, kým sa konečne rozpadnú. Avšak dovtedy znečisťujú naše moria, lesy a mestá. Čoraz viac ľudí si uvedomuje plastický mor a snaží sa čo najlepšie prispôsobiť svoje každodenné správanie k životnému prostrediu. Či už odmietanie zbytočných slamiek, alebo igelitových sáčkov, existuje čoraz viac alternatív k nahradeniu týchto vecí.

Najhoršie “plastové pasce” sú tie, ktoré nevidíme voľným okom. Umelý materiál je v skutočnosti vo viacerých každodenných veciach, ako si myslíme. V ktorých a ako sa im vyhnúť?

Žuvačka

Kto by si myslel, že žuvačky pozostávajú z veľkej časti z plastifikovaného plastu? Gumy sa oficiálne nepovažujú za toxický zdroj nebezpečenstva. Avšak problém s obsahom plastu v žuvačkách je, že výrobky nie sú biologicky odbúrateľné. Takže nevypľúvajte žuvačky na zem. Vegánske žuvačky sú špeciálne označené ako neobsahujúce plasty. Nielen, že sú skvelou alternatívou, tiež skvele chutia.

Vedeli ste, že,... väčšina čajových vrecúšok obsahuje mikroplasty?

Čajový sáčok

Čaj varíme takmer každý deň. Čo väčšina ľudí nevie, v mnohých prípadoch čajové vrecúško obsahuje mikroplasty a ten môže tieto škodlivé látky pridať aj do nášho čaju. Ako alternatívu použite radšej sypaný čaj. Alebo môžete použiť špeciálne organické čajové vrecúška, ktoré sú označené ako „kompostovateľné“.

Tip: Ak chcete redukovať plast aj v jeho najmenšej podobe, musíte byť opatrní. V ideálnom prípade by ste si mali prečítať obsah všetkých produktov, ktoré používate. Pojmy polyetylén (PE), polypropylén (PP), polyamid (PA) a polyetyléntereftalát (PET) znamenajú plasty.

Peelingy

Peelingy z drogérie, kto z vás ich používa? Môžu pomáhať pokožke, no nie nášmu životnému prostrediu. V mnohých prípadoch sú peelingy vyrábané z granulátu, ktorý je z plastu. Pohľad na zoznam prísad vám poskytne rýchle informácie o tom, aký umelý je výrobok. Ak hľadáte alternatívu, ľahko ju nájdete v kuchyni. Zmiešajte morskú soľ s olivovým olejom v pomere 2:1 a máte čisto organický a lacný peeling.

Tampóny a vložky

Mysleli by ste si, že hygienické potreby ako hygienické vložky a tampóny sú takmer z 90 percent plastové? Aj keď má tampón vysoké percento bavlny, niť a obal sú plastové. Alternatíva bez plastov? Teraz existujú kvalitné hygienické výrobky, ktoré vôbec nepoužívajú plast. Alebo môžete vyskúšať opakovane použiteľný menštruačný kalíšok.

Papier na pečenie, hrnce

Samozrejme, je praktické, keď v kuchyni nič neprihorí. Ale je to aj ohľaduplné k životnému prostrediu? Bohužiaľ nie. Väčšina povlakov na našich hrncoch a panviciach, ale aj fólie a papier na pečenie obsahujú jemnú vrstvou plastu – týmto výrobkom by ste sa mali pokiaľ možno vyhnúť. Ako môžete tieto plasty obísť? Jednoducho tak, že plechy na pečenie potriete maslom a potom vysypete múkou. Pokiaľ ide o varenie, liatinové panvice a hrnce sú ekologickejšou voľbou.

Fakty o mikroplastoch

  • Mikroplasty sú plastové častice, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov a pre spotrebiteľa voľným okom neviditeľné.
  • Mikroplast je jedným z najväčších hrozieb pre životné prostredie.
  • Spotrebiteľ si mikroplasty buď vôbec nevšimne, alebo sa kvôli malým časticiam dostanú do životného prostredia iným spôsobom (vymývaním alebo odieraním).
  • Mikroplasty sa dostávajú do vodného cyklu aj keď sa perie, cez niektoré čistiace prostriedky alebo časti nášho oblečenia.

Mikroplasty a ich dôsledky pre životné prostredie

Skôr alebo neskôr skončí plast v moriach a oceánoch. Každoročne je to viac ako 10 miliónov ton plastu, ktorý takto zabije mnoho morských živočíchov, pretože ho zožerú.

Nemusí byť vždy ľahké vyhnúť sa (mikro)plastom v každodennom živote. Ale je to možné. Čím viac sa budete zaujímať o zloženie produktov, tým viac si uvedomíte, koľko plastu v nich skutočne je. Prečo raz za čas nenakúpiť v obchodoch bez obalu? Nielen, že sa vyhnete plastom, prispejete tak k ochrane nášho životného prostredia.

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.