Bloggers RE

5 KROKOV, KTORÉ VEDÚ K SEBAPRIJATIU A SEBALÁSKE

Sebaprijatie a sebaláska sa v poslednom období skloňujú čoraz častejšie. Každý si začína uvedomovať, aké je dôležité prijať sa, ľúbiť sa a rešpektovať sa. Ak s tým ešte stále bojujete, týchto pár krokov vás môžu naviesť na tú cestu, kde sa postupom času môžete naučiť prijímať seba, svoje chyby, milovať svoju osobnosť a rešpektovať sa takí, akí ste. 

Keď som si do internetového prehliadača napísala slovo “sebaláska”, ako prvé mi vyšla charakteristika narcizmu. Nahnevane som to zatvorila a nadýchla sa. Stretla som sa mnohokrát s tým, ako sebaláska bola, a niekedy ešte stále je, spájaná s narcizmom a sebectvom. Ako sa ľudia báli povedať nie, pretože nechceli myslieť na seba. Sebaláska ani sebaprijatie nie je narcizmus či sebectvo. Je to úcta k sebe, láska k svojej osobnosti a rešpekt k tomu, akí ste. Existuje mnoho spôsobov, ako ignorovať tie hlúpe nálepky ako je “narcis”. Ale teraz chcem hovoriť o sebaláske a sebaprijatí. Ako na to?

Nikdy sa s nikým neporovnávajte

Sama za seba môžem povedať, že porovnávanie sa s mojím okolím mi nikdy nepomohlo. Cítila som sa ešte horšie. Mala som pocit, že nezapadám, pretože nie som taká “cool” ako ostatní. Porovnávanie sa nie je riešenie. Túžba byť niekým iným sa nikdy nenaplní, pretože ste dostali svoj život, svoju osobnosť, ktorú nezmeníte. Jediné, čo vám zostáva, je zmieriť sa s tým a začať pracovať na tom, aby ste svoju osobnosť prijali spolu s nedostatkami, o ktorých si myslíte, že máte. Povedzte, s kým ste sa naposledy porovnávali?

Ste jedineční. Ste špeciálny v tom, že na svete nenájdete rovnakú osobnosť, akou ste vy. Neporovnávajte sa s krásou žien a mužov na fotkách, neporovnávajte sa s niekým, kto vyzerá byť perfektný, pretože má veľa kamarátov. Je to nefér, že nie som ako ona. Bodaj by som bola taká super, aby aj mňa malo toľko ľudí rado… mohla by som pokračovať donekonečna. Výsledkom sebalásky sú nádherné vzťahy okolo vás. Prijmite svoju povahu, osobnosť, začnite ju ľúbiť, pretože ste jedineční. Vážte si svoju jedinečnosť a nechcite byť niekým iným. 

Nedokonalosti či chyby nedefinujú to, akým človekom ste

Som nemožná, škaredá, nič neviem, som nanič. Chyby robí každý. Nedokonalosti sú súčasťou každého. Aj toho človeka, ktorú obdivujete na upravených fotkách. Nie vždy sa vám niečo podarí, niekedy zlyháte. Je to prirodzené, ale nemôžete sa za to ponižovať. Nastanú situácie, v ktorých sa sklamete, ale to nič nemení na tom, že je to normálne. Raz za čas urobíte rozhodnutia, ktoré ovplyvnia váš život a život ostatných. Možno niektorých ľudí stratíte vplyvom tých rozhodnutí, ale aj napriek tomu nie ste zlý človek. 

Každý človek sa snaží žiť svoj život najlepšie, ako vie. A robíte to aj vy, hoci si to často ani neuvedomujete. Ak ľutujete nejaké chyby, čo presne na nich ľutujete? 

Prijmite fakt, že chyby robiť budete a neubránite sa tomu. Žiaľ. Život bez chýb by bol skvelý, ale neexistuje. Preto tým, že sa budete trápiť pre niečo, čo pokazíte, čo sa vám nepodarí, a hovoriť si kvôli tomu, že ste nanič, že nič neviete, ublíži vám to len viac. Stojí vám za to tá bolesť, ktorú si spôsobujete? A prečo vlastne? Pretože urobíte rozhodnutie, ktoré považujete za najlepšie? 

Svoje chyby musíte rešpektovať, prijať ich a ľúbiť ich. Hoci sa to nezdá, ale práve tie rozhodnutia, tie chyby vytvorili tú úžasnú osobnosť, akou ste teraz. Nikto nie je bezchybný. Nikto sa nemôže pochváliť tým, že v živote neurobil chybu. Neobviňujte sa. 

Správajte sa k sebe tak, ako chcete, aby sa k vám správali aj ostatní

Niekedy bolo pre mňa náročné povedať si niečo pekné. Niečo milé. A keď som to napokon urobila, videla som, že aj moje okolie ma začalo vnímať inak. Zrazu mi aj moji priatelia hovorili milé slová. Správajte sa k sebe tak, ako by ste si želali, aby sa k vám správalo vaše okolie. Ako teda chcete, aby sa k vám ľudia správali? Láskavo, milujúco, rešpektujúco, alebo neúctivo, kritizujúco či ponižujúco? 

Buďte na seba dobrí. Milí a láskaví. Buďte si svojou najlepšou kamarátkou, ku ktorej by ste sa určite nesprávali tak, ako sa k sebe správate. Nikdy by ste jej nevynadali, že je hlúpa, čo to urobila, či že nie je dosť dobrá pre ostatných. Prečo sa k ostatným správate láskavo, ste im ochotní pomôcť, ale neurobíte to aj pre seba? Ako chcete, aby ostatní prijali to, akí ste a správali sa k vám s láskou, keď to vy sami nedokážete? 

Predstavte si to takto. Kamkoľvek pôjdete, samých seba zoberiete so sebou. Budete si vlastnou spoločnosťou. A akú spoločnosť chcete? Urobte si zoznam, aká by mala byť. Pomôže vám to pochopiť, že presne tak sa máte k sebe správať. Presne takú spoločnosť, akú si napíšete, musíte sebe samým robiť. Všade, kam idete, beriete si samých seba so sebou.

Napíšte si zoznam svojich dobrých kvalít

Zoberte si papier, svoj denník či otvorte dokument vo svojom počítači. Pustite si príjemnú hudbu, ktorá vás upokojí a budete sa cítiť uvoľnene. Nazrite do svojho vnútra, spoznávajte sa, pobudnite tam chvíľu. Potom si napíšte svoje všetky dobré kvality, vlastnosti, ktoré máte. Aké vlastnosti budú tvoriť váš zoznam? 

Na druhú stranu, vytvorte si druhý stĺpec, si napíšte vlastnosti, kvality, nedostatky, ktoré na sebe nemáte radi alebo ich chcete zmeniť. Koľko ste si ich tam napísali? Je ich viac ako tých dobrých? Menej? Pozrite sa teraz na tie dva stĺpce. Vašou úlohou je prepísať všetky nedokonalosti, všetko, čo nemáte na sebe radi, do toho prvého stĺpca. Teraz musíte urobiť všetko preto, aby sa to, čo nemáte na sebe radi, prenieslo do toho dobrého stĺpca. To je to, na čom musíte pracovať. 

Robte to, čo vám pomôže cítiť sa dobre

Sú činnosti, ktoré vám dokážu pomôcť cítiť sa úžasne vo vlastnej koži. Hudba má zvláštny dar vyvolávať pocit sebavedomia. V tom momente nemyslíte na to, čo sa vám nepáči, ale cítite sa ako kráľovná alebo kráľ. Robte to, čo vám pomáha milovať sa tu a teraz. Nikto vás nepozná lepšie, ako vy sami. Preto robte tie veci, pri ktorých sa cítite skvelo a ste v tom momente šťastní vo svojej koži. 

Napíšte si zoznam tých činností, vďaka ktorým sa budete cítiť prirodzene, pokojne a najmä úplne spokojne vo svojom tele. Mne, napríklad, pomáha dobrá hudba, keď si dám na seba svoje obľúbené oblečenie a idem von do prírody. Vy si do svojho zoznamu napíšte čokoľvek, o čom viete, že vám to vykúzli úsmev na tvári. Čo bude tvoriť váš zoznam? Aké činnosti budú tými, čo vám pomôžu postupom času ľúbiť sa, prijať sa?

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.
.