Zero Waste životný štýl sa stáva čoraz viac populárnejším a oveľa viac ľudí sa zaujíma o tento spôsob života. V dnešnom prispevku by som chcela hovoriť o niekoľkých mýtoch alebo nepravdivých vyhláškach o “Zero Waste”, ktoré si ľudia často myslia.

Nepravda číslo 1. Nemôžeš mať žiaden odpad a musíš žiť úplne bez plastu

Cieľom Zero Waste života je zabrániť posielaniu nášho odpadu na skládku. Je to cieľ, ale bohužiaľ zatiaľ nie realita. Pretože je nemožné nemať žiaden odpad. Odpad produkujeme nonstop. A kým sa naša ekonomika nezmení, odpad tu bude. Ale to o čo sa “Zero-waster” snaží, je žiť lepší život a čo najviac aspoň znižovať svoj odpad tam, kde sa dá. Samozrejme, nikto z nás nie je dokonalý a z času na čas sa nám veci nepodaria tak, ako chceme. Ale to je úplne v poriadku. Nie je to však o dokonalosti. Každý jednotlivý krok sa počíta a má vplyv na našu planétu. Preto je hlavne dôležité si uvedomiť čo robíme, ako odstraňujeme a znižujeme svoj odpad. Treba začať tam, kde nám to ide najlepšie. V našom každodennom živote.

Nepravda číslo 2. Musíme skladovať naše odpadky v sklenenej nádobe

Samozrejme, že nie. Neviem odkiaľ toto pochádza. Pravdepodobne tí, čo toto tvrdia, videli reportáž alebo rozhovor s Lauren Singer, ktorá naozaj mala za 4 roky taký odpad, že sa jej zmestil do sklenej fľašky. Je jasné, že to nebude fungovať pre každého. Čiže sa vôbec nemusíte báť, že “Zero-Waste” vám skladovanie odpadu do sklenej nádoby bude nakazovať.

Ale čo odporúčam, je prejsť si svojim odpadom a pozrieť sa, aký odpad vytvárate. Pri pohľade na to, čo máte, bude pre vás jednoduchšie zistiť, aký odpad produkujete a ako ho je možné znížiť. Iba tak si uvedomíte, pri akých produktoch odpad eliminovať. Ja som napríklad zistila, že väčšina môjho odpadu je organická, preto som začala kompostovať. Pre vás to môže byť’ úplne niečo iné. Ak máte veľa obalov od jedál, ktoré kupujete, snažte sa prejsť na bezobalové produkty alebo kupujte väčšie balenia, čím takisto zredukujete odpadky.

Nepravda číslo 3. Zero Waste je finančne náročný

Toto si takisto väčšina ľudí myslí. Hlavne z toho dôvodu, že ak sa chcú pokúsiť žiť s menej odpadom, musia si kúpiť veci a minúť peniaze na určité produkty. Ale skutočnost’ je taká, že ušetríte.

A to najmä preto, lebo ZW životný štýl podporuje nákup z druhej ruky, čiže sekáče, v ktorých nájdete skoro všetko. Nábytok, oblečenie, kuchynské potreby, hračky, knihy atď. Taktiež sa ZW zameriava najprv na opravu vecí, namiesto toho, aby ste hneď kupovali nové veci ak sa vám niečo pokazí. Nekupujte zbytočné veci, ale len to čo naozaj potrebujete.

Tak čo, ešte stále si myslíte, že pri tomto životnom štýle prídite na mizinu?

Nepravda číslo 4. Zero Waste vás pripraví o veľa času

Naopak, čas len ušetríte. A to hovorím z vlastnej skúsenosti. Chodím menej do obchodov a nákupných stredísk, pretože nenakupujem zbytočnosti. Nestrácam upratovaním hodiny, pretože mám menej vecí. Varím denne, ale žiadne trojhodinové kochtenie. Mám rada jednoduché, ale nutričné jedlá. A aj keď si vyrobím vlastné čistiace a kozmetické prostriedky, nerobím ich denne. Radšej si vyrobiť viac a tak aj vydržia dlhší čas. A keďže mám rada jednoduchosť, moje recepty sú rýchle a s pár prísadami.

Nepravda číslo 5. Jete menej a musíte sa vzdať obľúbených jedál

Samozrejme, že sa vaše stravovacie zvyky môžu zmeniť, ale pozitívne, pretože si budete viac vedomí potravín, ktoré kupujete. Budete žiť a jesť zdravšie, tým že budete jesť viac čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré kúpite na trhoch bez obalu. K tomu ešte podporíte miestnych farmárov a budete jesť sezónne a miestne potraviny. A ach áno, budete jesť menej. Ale potravín, ktoré sú spracované a pretože polotovary sú všeobecne zabalené do plastov. A tomu sa samozrejme chceme vyhnúť. Takisto by bolo fajn keby ste obmedzili spotrebu mäsa a mliečnych výrobkov. Zato by sa malo papať viac rastlinnej stravy, čo je lepšie pre životné prostredie a aj pre vaše zdravie.

A to, že sa budete musieť vzdať svojich obl’úbených jedál, nemusí byť celkom tak. Buďte kreatívni, objavte nové recepty, začnite experimentovať. Namiesto toho, aby ste utekali do pekárne, skúste si upiecť chlieb alebo koláč, spravte si vlastné mlieko z orieškov alebo arašidové maslo. Existuje toľko veľa receptov, že sa budete čudovať, čo všetko si môžete pripraviť doma namiesto toho, aby ste to kupovali. Veľa receptov si nevyžaduje ani veľa prísad. A verte mi, že si potom aj jedlo budete vážiť oveľa viac.

Je niečo, čoho sa Vy bojíte, prejsť na Zero Waste?


4 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here