Bloggers RE

5 POTRAVÍN, KTORÉ POSILNIA VÁŠ IMUNITNÝ SYSTÉM

Keď je vonku chladno, je obzvlášť dôležité mať silný imunitný systém. Všeobecné pravidlo je, že tí, ktorí varia s čerstvými a so sezónnymi potravinami a prísadami, si môžu posilniť aj svoju obranyschopnosť. Ako vás vyvážená strava udrží v kondícii, ako môžete posilniť svoj imunitný systém a ktoré potraviny imunitný systém oslabujú? Pretože o zdravú životosprávu sa zaujímam, mám pre vás tipy na to, ako čo najzdravšie prežiť zimu.

Vitamín C a jeho účinky

Väčšina z vás pravdepodobne vie, že vitamín C pomáha proti prechladnutiu. Ale nie len to, vitamín C tiež posilňuje imunitný systém vďaka svojim protizápalovým, antibakteriálnym a antioxidačným účinkom. Najlepším spôsobom, ako získať vitamín C, je citrusové ovocie, ako sú pomaranče a citróny, ale tiež, paprika, brokolica a rakytník.

Účinky probiotickych potravín

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré zabezpečujú zdravú črevnú flóru. A v črevách sa nachádza viac ako 80 % imunitných buniek. Zdravé črevo znamená aj zdravý imunitný systém! Probiotiká nemusíte brať iba prostredníctvom výživových doplnkov. Jedny z najdôležitejších probiotických baktérií sa nachádzajú aj vo fermentovanej zelenine, ako je kimchi a kyslá kapusta. A nedám dopustiť ani na kombuchu.

Vitamín A posilňuje

Imunitný systém môžete posilniť aj potravinami obsahujúcimi vitamín A. Vitamín A podporuje rast buniek našej sliznice, ktorá vytvára bariéru proti patogénom (zárodok, ktorý vyvoláva ochorenia) a nachádza sa napríklad v sladkých zemiakoch, tekviciach či marhuliach. Predchodca vitamínu – beta-karotén – sa nachádza v mrkve, špenáte, feferónkach a brokolici.

Posilnite sa železom

Dôležitú úlohu v imunitnom systéme zohráva aj železo. Príliš málo železa môže viesť k anémii, ktorá oslabuje imunitný systém. No nielen mäso obsahuje veľa železa, ale aj rastlinné potraviny, ako je hrášok, kapustová zelenina, orechy, ľanové semienka a ovsené vločky.

Tip: Konzumáciou jedál, obsahujúce železo spolu s vitamínom C, vstrebávate železo ešte lepšie.

Potraviny posilňujúce imunitu

Zázvor a kurkuma

Vďaka svojim antioxidačným, protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam sú kurkuma a zázvor práve tými pravými posilňovačmi imunitného systému. Sú chutné najmä v jemných karí, ale môžete ich pridávať kamkoľvek. Ja zbožňujem horúcu citrónovú šťavu s čerstvým zázvorom.

Fenikel

Má vysoký obsah vitamínov E, A a C a stopových prvkov ako sodík, draslík a vápnik. Fenikel podporuje trávenie a je dobrý aj vo forme čaju.

Orechy a semienka

Minerály ako zinok, vitamín E, meď a selén posilňujú imunitný systém a nachádzajú sa v lieskových a vlašských orechoch. Mandle a sezam obsahujú vitamín E a med’. Okrem toho sú orechy bohaté aj na vlákninu a obsahujú dôležité omega-3 mastné kyseliny. Hrsť orieškov každý deň je povinnosť.

Šípky

Nielen citrusové ovocie obsahuje veľa vitamínu C – šípky sú tiež skvelými dodávateľmi vitamínu C. Najlepšie si šípky vychutnáte čerstvé, sušené alebo v práškovej forme v müsli. Ale aj zo šípkového čaju môžete profitovať.

Kyslá kapusta

Táto miesta “superpotravina” obsahuje tráviace baktérie a prispieva k zdravej črevnej flóre. Kyslá kapusta je navyše plná ďalších zložiek ako napríklad minerály (draslík, horčík, vápnik,) ktoré posilňujú srdce a kosti a vitamín C chráni imunitný systém a ma antioxidantné účinky.

Týmto potravinám sa vyhýbajte

Naša strava môže mať tiež negatívne účinky na zdravie a tým oslabuje imunitný systém. Tí, ktorí namiesto čerstvého jedla jedia veľa fast-foodu a hotových produktov, konzumujú málo výživných látok, zato viac tukov a cukrov, čo oslabuje imunitu. To iste platí aj pre alkohol.

Ako vyzerá vaša strava? Dbáte na to, aby ste jedli tie správne potraviny a posilnili tak váš imunitný systém?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.