Keďže sa pre mnohých začal ďalší školský rok, je zrejmé, že s ním často prichádza aj stres, obavy a dochádza k poklesu dobrej nálady. Samozrejme nie každý to tak má, ale vy, čo ste typ, ktorý sa vystresuje už aj pri myšlienke na pondelok, ste tu správne. 

Nestáva sa často, že si robím zo školy ťažkú hlavu, ale sú aj chvíle, kedy neviem ako ďalej. Vtedy vymýšľam a vyhľadávam najrôznejšie metódy a možnosti ako sa ukľudniť, všetko zvládnuť a v rámci možností sa nezblázniť. A tieto veci mi mnohokrát takpovediac zachránili život.

Pokojným žalúdkom k pokojnému duchu

Áno, občas je to tak, že zjem vedierko zmrzliny, balík čokolády a neviem čo všetko, ale snažím sa to už uvádzať na správnu mieru. Zvykla som si piť čerstvé bylinné čaje, z byliniek zo záhrady. So správnou bylinkou nič nepokazíte. Najmä ľubovník bodkovaný prospieva tvorbe dobrej nálady a znižuje hladinu stresu.

Mrkva. Prvá pomoc, verte mi. Teda aspoň pre mňa. Donedávna to tak nebolo, vlastne mi ani nechutila. Stačila jedna návšteva sesternice, a stal sa zo mňa celkom nový človek, ktorý mrkvu ľúbi. V neposlednom rade, nezaťažuje žalúdok a je to skvelá alternatíva, ak si zo stresu ohrýzate nechty.

Moc prírody

Či už prechádzka, beh po parku, aj keď len krátky, alebo odpočinok na záhrade. Zelená lieči. Preto je mojou obľúbenou terapiou, keď mám zlú náladu kupovať si kvety, alebo si ich po prípade nazbierať zo záhrady. Uvidíte hneď sa vám bude lepšie dýchať.

Hudba

Tá musí byť všade, nemôžete nesúhlasiť. K učeniu si väčšinou púšťam inštrumentálnu. Bez textu v pesničke sa vám lepšie rozmýšľa. Z depresií sa ale neliečim smutnými skladbami, naopak tými najveselšími, občas až najšialenšími aké nájdem. Alebo to siaha až k videám so zvieratkami.

Kniha, len tak, o ničom

Zrelaxovať sa dokážem s akoukoľvek knihou, ale cez školu mi viac vyhovujú tie staršie z knižníc. Len potrebujem, aby som niečo čítala, bez ohľadu na to, či viem o čo v knihe ide, alebo či vnímam obsah. Jednoducho, niečo nad čím nemusím rozmýšľať. Občas si len vyznačujem vety v priamej reči, ktoré momentálne vyjadrujú moju situáciu.

Pohyb

Neverila som, že to môže nejak výrazne pomôcť, ale pomáha. Cvičenie, beh alebo len protistresové upratovanie, to je dokonca aj veľmi užitočné.

Sú to chvíle keď máte veľa energie a neviete, čo so sebou. Najčastejšie sa mi ale stáva, že som unavená, a ak chcem niečo dokončiť, je potrebné si odpočinúť. Prospeje krátke zdriemnutie, meditácia alebo jóga.

Ďalšou vecou, ktorá je dosť dôležitá, aspoň pre mňa, sú rozhovory s kamarátmi. Všetci máme podobné problémy, a aspoň máte pocit, že vo vytržení nie ste sami.

Dýchanie je samozrejmosť, ale správne dýchanie k ukľudneniu veľmi rýchlo pomôže.

Dúfam, že veľa z vás zvláda tieto jesenné chvíle dobre. Ak nie, patríte k večne vystresovaným ľuďom a neviete ako ďalej, skúste sa nadýchnuť a všetko pôjde ľahšie. 


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here