Bloggers RE

5 TIPOV AKO ZVLÁDAŤ STRES

Neznáme a nové situácie, ktoré vás nútia vyjsť zo zabehnutej rutiny, dokážu vyvolať neželaný pocit, ktorý sa prejavuje stiahnutým žalúdkom či trasením rúk. Stres sa nedá celkom ovládnuť a zbaviť sa ho, ale existujú tipy, ako s ním bojovať.

Každý z vás sa za svoj život určite ocitol v situácii, ktorá nebola jednoduchá. Nové a celkom neznáme situácie dokážu spôsobiť, že naša myseľ začne reagovať na neznáme podnety, čo sa prejavuje aj na fyzickej stránke. Stiahnutý žalúdok či trasenie rúk je niečo, čím si prešiel každý z nás. Každý z nás dôverne pozná pocit, že to nezvládne. Ako so stresom bojovať a naučiť sa ho zvládať?

Hovorte o tom, čo vám vyvoláva stres

Hovorí sa síce, že nemáte myslieť na to, čoho sa bojíte alebo čo vo vás vyvoláva pocit stresu, je to však nezmysel. Hovorte o tom so svojimi blízkymi, ktorí vám dokážu pomôcť stres zvládnuť, pretože vás určite aspoň trochu upokojí myšlienka, že v tom nie ste sami, a slová podpory vám dodajú odvahu povzniesť sa nad neznámy podnet a lepšie sa vyrovnať s tým, čo bude nasledovať.

Viem to podľa seba. Mne vždy pomáha sa lepšie vyrovnávať s niečím, čo ma desí, keď sa o tom s niekým porozprávam. Slová podpory ma upokoja a viem, že to zvládnem. Preto sa nebojte rozprávať o situáciách, ktoré sú neznáme a máte z nich nepríjemný pocit v žalúdku. Je to úplne prirodzené a organizmus tým len reaguje na podnety zvonka. Nie je to ani prejav slabosti, pretože celkovo rozprávať o svojich pocitoch je užitočné. 

Zamestnajte svoju myseľ

Stres je istým spôsobom stav mysle, keď reaguje na neznáme podnety, ktoré prichádzajú väčšinou nečakane. Ak máte stres dlhšiu dobu, snažte sa zamestnať. Robte to, o čom viete, že vám to zamestná myseľ na tak dlho, že vám stres nepríde na um. Nie je to síce jednoduché, ale máte moc ovládať svoje myšlienky. Pokiaľ sa uchopíte faktu, že môžete pracovať so svojím myslením, máte obrovskú šancu ovládnuť svoj stres natoľko, aby ste sa z neho nezbláznili. 

Určite máte činnosti, ktoré vám dokážu zamestnať myseľ natoľko, že pri tom nedokážete myslieť na nič iné. Hovorí sa, že pri tom stratíte hlavu. Pre mňa je to určite písanie, pri ktorom sa sústredím na to, čo chcem povedať, a istým spôsobom myšlienky na stresové situácie vytesním z mysle. Aké činnosti sú tie, pri ktorých nedokážete myslieť na nič iné? Napíšte si zoznam, dajte si ho na miesto tam, kde ho budete mať stále na očiach.

Dýchajte

Pustite si vedenú meditáciu, ktorá vás navedie na správne dýchanie, na iné myšlienky. Sústreďte sa na svoj dych, prípadne na slová, ktoré sú hovorené v meditácii. Ak nechcete meditovať, existujú rôzne dychové cvičenia. Jedným z nich je dýchanie do brucha. Vystrite si chrbát, položte si dlaň na brucho a zhlboka sa nadýchnite tak, aby sa vám ruka nadvihla. Sústreďte sa na to, aby sa vám nedvíhal hrudník, ale len brucho. K tomu vám môže pomôcť, aj keď si ľahnete. Dýchajte dovtedy, kým sa neupokojíte. Dôležité je nemyslieť na nič iné, len na to, aby sa vám dvíhalo len brucho. Zatvorte oči a predstavujte si ten vzduch, ako vám prúdi telom.

Dýchanie je skutočný pomocník pri akýchkoľvek ťažkých situáciách. Pomôže vám sústrediť sa na svoj dych, na to, ako sa vám napĺňajú pľúca a prostredníctvom toho dokážete vytesniť z mysle akékoľvek myšlienky, nielen tie stresujúce.

Verte si

Tento bod je možno zložitý a je to dlhý a náročný proces. Budovanie sebadôvery je však tiež dôležitý krok k tomu, aby nové situácie neboli až také náročné. Musíte veriť, že žiadna situácia nie je taká náročná, aby ste ju nezvládli. Zvládnete každú situáciu, len musíte veriť svojim schopnostiam. Aká schopnosť je vašou prednosťou?

Nedovoľte stresu, aby vás ovládol

Je pochopiteľné, že nás častokrát vyvedú z miery aj drobné zmeny, obzvlášť ak prídu nečakane. Je to normálne a nemusíte sa za to hanbiť. Dôležité je, aby ste nestratili hlavu a nenechali sa stresom ovládnuť. Dýchajte. Robte to, čo vás zamestná. Rozprávajte sa o tom. Verte si. 
Môžete sa podporiť a dodať si odvahu aj vy sami. Zoberte si papier a napíšte naň všetky svoje schopnosti, o ktorých viete, a ktoré by vám pomohli zvládnuť to. Napíšte si pár milých slov, ktoré by vám povedali blízki, ale nechcete ich možno zaťažovať. Niekedy je dôležité nájsť svoju odvahu a veriť svojim schopnostiam.

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.
.