Každý z nás je iný. Niektorí z nás majú väčšie a niektorí menšie sebavedomie. Tí, ktorí chcú byť viac sebavedomí, potrebujú trénovať a cvičiť. Znie to síce veľmi ľahko, avšak tipy ako “Daj si na seba crazy outfit a budeš sa cítiť lepšie” neprinesú nič. Tým, že sa budeme skrývať za masky, to bude len horšie. Buďme úprimní k sebe a k ostatným a nesnažme sa pretvarovať.

Takže si dnes dajte pauzu od fitka a telocvične a urobte niečo pre zvýšenie vášho sebavedomie.

Potvrdenie vášho sebavedomia

Ak chcete stáť sami za seba, musíte vedieť, kto ste a čo vás odlišuje a robí iným od ostatných. Pravdou je, že ľudia, ktorí majú malé sebavedomie, svoje dobré vlastnosti nevidia, aspoň nie objektívne.

Ak sa vás niekto opýta, čo je na vás pekné a čo si na sebe ceníte, neviete, čo povedať? Ale ak sa vás opýta niekto na to, čo obdivujete na vašom priateľovi, tak viete odpovedať hneď?

Malý tip: Opýtajte sa svojich priateľov a rodiny na vlastnosti, ktoré si obzvlášť na vás cenia a napíšte si ich na kus papiera. Pravidelne si potom tieto vety nahlas čítajte a buďte pri tom vnímaví. Takisto sa naučte prijímať komplimenty a užívajte si ich. To je dobrý štart pre rast vášho sebavedomia.

Posilňujte sebavedomie cvičením

Je vedecky dokázané, že šport posilňuje nielen telo a svaly, ale aj psychiku. Tým, že vykonávame šport, sa uvoľňujú hormóny, vďaka ktorým sa cítime šťastnejšie a efektívnejšie. Nemusíte sa ale pri tom potiť ako prasiatka vo fitku, stačí si len nájsť takú fyzickú záťaž, ktorá vám vyhovuje.

K tomu pripadne aj pocit úspechu z toho, keď dosiahnete nové ciele v danom športe. A aj to slúži ako posila pre telo, dušu a sebaúctu. 

A okrem toho – šport formuje aj telo. A keď sa človek cíti fajn vo svojom tele, viete, čo to znamená? Viac sebavedomia!

Pracujte na svojom držaní tela

Na pozícii a držaní tela môžete na prvý pohľad často vidieť, ako je niekto sebavedomí. A teda aj tu platí, že čím lepšie je držanie tela, tým lepšie sa cítite, a to tiež prispieva k sebavedomiu.

Preto venujte pozornosť vzpriamenému držaniu tela:

  • postavte sa rovno,
  • založte plecia dozadu a dole, pozerajte sa dopredu a nie nadol,
  • držte svoj postoj vzpriamený a sem-tam kontrolujte svoju polohu a držanie tela, napr. keď sa uvidíte v zrkadle.

Opustite svoju komfortnú zónu

Toto cvičenie je asi to najdôležitejšie, čo sa týka zvýšenia sebavedomia. Ide o robenie vecí, ktoré sú pre vás ťažké urobiť. Posúvajte svoje limity. Samozrejme, všetko treba robiť postupne. Ak sa bojíte výšok, netreba hneď skákať “bungee-jumping”, len skúste vyjsť na nejakú vežu pár krokov vyššie ako obvykle.

Len vy viete, kde sa nachádza vaša komfortná zóna. Všetko, čo vás robí neistým alebo bojazlivým, leží mimo vašu komfortnú zónu. Pokúste sa nájsť spôsob, ako opustiť svoju zónu pohodlia každý deň. Ak chcete, môžete si do denníka zapisovať svoje úspechy.

Stand up and speak up!

Ak chcete zvýšiť svoje sebavedomie, musíte začať lepšie vnímať vaše schopnosti a potreby. Ak tak urobíte, urobia tak aj druhí. Existuje super jednoduchý tip na lepšie vnímanie seba samého. Ak chcete byt’ vypočutý, treba prehovoriť.

Tento princíp funguje ako pri držaní tela. Ide o spoluprácu tela a mysle. Ak telo vyžaruje sebavedomie, vy sa cítite psychicky lepšie. Hovorte jasne a zrozumiteľne. Nebuďte drzí, ale dajte o sebe vedieť. Odvaha je dobrá aj pre sebavedomie.

NO GO’S

Najčastejšie chyby slabého sebavedomia sú:

  • Negatívne myslenie: Tí, ktorí hovoria sami o sebe, že nie sú ničoho schopní, že sú menejcenní, že nemajú žiadnu hodnotu, sa tak budú aj cítiť. A to je fakt.
  • Počúvať druhých: Názory ostatných sa nás, samozrejme, vedia poriadne dotknúť, ak sú negatívne. Ak sa vám často stáva, že dostávate negatívnu spätnú väzbu, neverte tomu hneď, ale skúste sa na to pozrieť objektívne. Iba konštruktívna kritika vás vie posunúť ďalej.
  • Nečinne nerobiť nič: Hanblivosti sa nezbavíte tým, že budete sedieť medzi štyrmi stenami, ale v pravidelnom kontakte s ľuďmi. Preto sa odvážte ísť von a spoznávať nových ľudí.
  • Vyhýbanie sa očnému kontaktu: To, aké veľké sebavedomie človek má, sa dá zistiť na očnom kontakte. Nepozerajte sa hanblivo na zem, ale odvážte sa pozerať na okolie a ľuďom do očí! NEZABÚDAJTE: Všetci sme na rovnakej úrovni.

Ako ste na tom vy s vaším sebavedomím? Ak máte aj nejaké tipy a rady na to, ako si ho posilniť, podeľte sa s nami o ne v komentároch!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here