Strach. Každý nějaký máme. Od těch malých, které nám mohou bránit v příjemném každodenním životě, až po ty veliké jako je strach o budoucnost, o naše bližní, ze smrti… K napsání tohoto článku mě inspiroval můj přítel, který mě donutil překonat ten můj, a já jsem se proto rozhodla pomoct vám…

Myslím, že s tím, jak rosteme, nám strachy, které jsme dříve nemohli překonat, postupně připadají hloupé a zanedbatelné. Strach vyjít ven a nevypadat jako princezna mě dávno opustil. Ale přece jenom mi nějaké strachy zůstaly. Například z hodin tělocviku jsem si odnesla strach z hrazdy. Nikdy bych se nepřekulila venku na tyči ve výši skoro dvou metrů. Připadalo mi to naprosto neproveditelné. Pořád se mi v hlavě opakovaly myšlenky typu, co když se pustím, vždyť se neudržím, a co když mě nechytí? Nepomáhal ani strach z výšky, který se objevil až v pozdějším věku.

Bez bezmezné podpory mého přítele bych to překonat nikdy nezvládla. Když se to stalo, naplnil mě pocit nechápání toho, jak jsem to dokázala, a také pocit nadšení, že jsem překonala samu sebe a zvládla něco pro mě nemyslitelného. Co je ale hlavní, došlo mi, že to bylo vlastně snadné a jen má mysl si to představovala zbytečně těžké. Myslím, že to, co jsem dělala já, dělá často většina z nás. Zbytečně nafukujeme věci a děláme z nich něco nesmyslitelně těžkého. Zamyslete se, kolikrát už jste si představili, jak daná situace skončí špatně. Negativní věci přijmáme lépe, protože je očekáváme. Můžeme se pak divit, že se nám nedaří, když si sami nevěříme? Je třeba se zamyslet nad tím, že podle zákona přitažlivosti si myšlenkami vytváříme vlastní svět.


Vím, jak je těžké postavit se něčemu, co vás tíží. A tak vám přináším pár tipů, které by vám mohly pomoct překonat strach.

1. Postavte se strachu čelem

To je u většiny strachů nejlepší metoda. Potom, co strach překonáte, si uvědomíte, že to není až tak hrozné. Postupným trénováním strach zmizí úplně a vy si v té dané věci budete jistí. Platí to například u strachu ze řízení auta, mluvení na veřejnosti a podobně. Zkrátka u činností, ve kterých se trénování můžete postupně zlepšit.

Tato metoda myslím nepomůže u strachu ze strachu nebo strachu z úzkosti, atd… V těchto případech je nutná konzultace s odborníkem.

2. Soustřeďte se na to, co můžete, ne na to, co nemůžete

Cílem je, abyste přestali zaměřovat pozornost na to špatné, ale soustředili se na to dobré. Na to, co už v dané situaci jste schopní udělat. Jde odvedení pozornosti od toho, že máte strach.

Stává se, že se zaměříte jenom na to negativní, až vám strach přeroste přes hlavu. Když se to stane, měli byste si říct, že svět nekončí, že nejste sami, a že se vždycky najde někdo, kdo vám může pomoci.

3. Mějte motivaci, vizualizujte

Tedy představte si kroky, které vám pomohou přemoci váš strach a postupně je splňte. Přitom myslete na vaši motivaci a vizualizujte si, jak se budete cítit skvěle, když tento strach zmizí.

4. Afirmace

Afirmace je pozitivní prohlášení, které vám dodává sílu. S tímto bodem trochu souvisí třetí bod. Ke každému strachu si přiřaďte pozitivní afirmaci. Pokud máte strach například z mluvení na veřejnosti, vaše afirmace by zněla “věřím si, rád(a) vyjadřuji svůj postoj a má slova plynou jasně a svědomitě”. Stoupněte si před zrcadlo a pokuste se procítit každou afirmaci. Představujte si, jak sami sobě věříte před celým davem lidí, jak se rádi podělíte o své názory a jak mluvíte plynule a bez obtíží. U tohoto cvičení je důležité tyto pozitivní afirmace cítit a prožít je, ne je jen odříkat.

5. Požádejte o pomoc

Jako to bylo v mém případě, nedokázala bych překonat strach bez podpory přítele, a tak neváhejte požádat o pomoc toho, s kým se budete cítit jistí a komu budete plně důvěřovat. Jeho podpora vám pomůže. Aneb jak se říká „Ve dvou se to lépe táhne.“


Mám pro vás malou výzvu. Co kdybyste s pomocí výše zmíněných tipů zkusili každý den překonat jeden svůj malý strach? S vědomím, že jste zvládli spoustu malých strachů se ty velké budou překonávat mnohem snadněji. I malé strachy nás mohou nějakým způsobem omezovat a zapříčiňovat to, že si nevěříme.

Sebedůvěra je základem k překonání každé překážky, a tak ji postupně společně vybudujme. Je to jen náš život a všichni ho chceme prožít plný štěstí a spokojenosti, že ano?

Zdroje:

https://www.zivotbezhranic.cz/3-tipy-jak-se-zbavit-sveho-strachu-video-kde-o-strachu-mluvi-will-smith/#axzz5zWAF77h3
https://www.womanonly.cz/jak-prekonat-strach-proc-nam-nejde-ovladat-negativni-pocity/
https://www.wikihow.cz/Jak-p%C5%99ekonat-soci%C3%A1ln%C3%AD-%C3%BAzkost
https://www.zivotbezhranic.cz/jak-prekonat-strach-7-kroku-k-prekonani-strachu/#axzz5zWAF77h3


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here