Bloggers RE

5 TYPICKÝCH POTRAVINOVÝCH MÝTOV


Určite ste už počuli, že špenát a huby by sa nemali dvakrát zohrievať alebo že cola pomáha proti hnačkám. Tieto a ďalšie potravinové mýty prispievajú k tomu, že jedlé jedlo sa vyhodí. Ale všetky tvrdenia sa dajú buď potvrdiť, alebo vyvrátiť. A tie by som s vami v dnešnom článku chcela zdieľať. Poznáte ich?

Zbavuje káva vodu z nášho tela?

V mnohých krajinách sa ku šálke kávy podáva aj malý pohár s vodou. Preto sa ľudia pohrávajú s myšlienkou, že po šálke kávy by sme mali telo opäť zásobiť vodou, ktorá bola odstránená kofeínom. Je pravda, že kofeín v káve ma močopudne účinky, ale pri priemernej spotrebe niekoľkých šálok denne sú tieto účinky také nízke, že sa s týmto mýtom môžte rozlúčiť.

Je tmavý chlieb zdravší ako svetlý chlieb?

Zatiaľ čo tmavý chlieb pôvodne vďačí za svoju farbu mimoriadne vysokému podielu celozrnnej múky, dnes už bohužiaľ nie je tak istý. Napríklad tmavý chlieb môže pozostávať predovšetkým z farebnej bielej múky, zatiaľ čo celozrnný špaldový chlieb je pomerne ľahký, hoci obsahuje hodnotnejšie prísady z celého zrna ako opticky krásny náprotivok. Ak chcete zistiť, ktorý chlieb je zdravší, stačí sa pozrieť na zoznam prísad. Prípadne si môžete upiecť zdravý chlieb sami.

Obsahuje špenát naozaj veľa železa?

Pamätáte si na “Pepka námorníka”? Práve kvôli nemu a jeho obrovským svalom tento mýtus pretrváva. Špenát síce železo obsahuje (3mg na 100g), ale takéto množstvo železa nájdete aj v iných listových potravinách. Ak chcete prijať viac železa zo špenátu, jedzte ho s potravinami bohatými na vitamín C.

Je margarín zdravší než maslo?

Maslo obsahuje veľké množstvo nasýtených mastných kyselín, ktoré pri nadbytočnej konzumácii môžu škodiť zdraviu. To sa ale môže týkať aj margarínu a prísad, ktoré sa používajú ako základ pre výrobu margarínu. Preto nevieme povedať, či je lepšie konzumovať maslo alebo margarín. Ak chcete jesť zdravšie, tak určite siahnite po alternatíve, ako sú napríklad rastlinné nátierky alebo orieškové maslá.

Je čerstvá zelenina zdravšia ako mrazená?

Čerstvá zelenina, alebo mrazená zelenina – ktorá podľa vás obsahuje viac vitamínov? Ak si pestujete svoju vlastnú zeleninu a rýchlo ju spracúvate, je to tá najlepšia voľba, ako získať z potravín vitamíny. Na druhej strane, surová zelenina, ktorá sa predáva v obchodoch, ma za sebou mnohokrát precestované veľké vzdialenosti alebo sa dlho skladovala, čím sa stratia výživové hodnoty. Naopak, mrazená zelenina sa krátko po zbere zmrazí a tým si zachová aj veľa vitamínov. Tí, ktorí nemajú tú možnosť pestovať si vlastnú zeleninu alebo nakupujú čerstvú zeleninu priamo od regionálnych výrobcov, môžu teda s čistým svedomím siahnuť aj po mrazenej zelenine.

Ak aj vy poznáte alebo ste počuli o nejakých potravinových mýtoch, ktoré by ste s nami chceli zdieľať, určite nezabudnite napísať do komentárov!


Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI