Bloggers RE

5+1 MÍST, KTERÁ MUSÍTE NAVŠTÍVIT V LUŽICKÝCH HORÁCH

Pohraniční pohoří, které má své kouzlo v každém ročním období. Nachází se v severních Čechách a je tak trochu méně známé. To ale rozhodně neznamená, že nestojí za návštěvu! Typické jsou pro tuto oblast roubenky, malé vesničky, husté lesy, rozlehlé louky, přehledně značené turistické trasy, rozhledny, kopce… A co je nejlepší? Minimum turistů! Nalákalo vás to? Tak čtěte dál a dozvíte se, která místa určitě přidat na seznam těch, která stojí za návštěvu!

Kdy vyrazit?

Já osobně miluji Lužické hory v jakékoli roční době. Na jaře je úžasné pozorovat, jak se vše pomalu probouzí k životu. Léto zase vybízí vyrazit na celodenní výlet, nebo i nějaký ten výšlap. Před sluncem se popřípadě schovat do lesa, nebo se namočit v nějaké říčce. S podzimem přichází mlhy a deštivo, což přírodě dodá jakési tajemné, možná až strašidelné vzezření. A zima? Hory se promění v pohádkovou krajinu. A pokud jste stateční a nějaké mrazy vás jen tak nezastraší, stojí za to vydat se na výlet a kochat se zasněženou krajinkou klidně i z nějakého vrcholu Lužických hor. Loni v prosinci jsem absolvovala výšlap na jednu z hor tohoto pohoří ve sněhu, mlze a větru a musím přiznat, že to stálo za to!

Luž

Pokud jste již byli na Sněžce, možná byste si mohli na seznam hor, které zdoláte, připsat i Luž. Jak už její název napovídá, jedná se o nejvyšší horu Lužických hor. Je přístupná jak z Německa, tak i z Česka. Obě trasy jsou dobře značené a jednoduše přístupné. Z vrcholu je nádherný výhled do okolí. Výhodou je, že cesta nahoru je poměrně rychlá a krátká. Z vrcholu se vám naskytne pohled na Lužické hory, Českolipsko, Krušné hory, Ještědský hřbet a také Jizerky a Krkonoše. Když jsem byla na Luži letos v červnu, na jejím vrcholu právě stavěli rozhlednu, takže v budoucnu bude výhled ještě o něco lepší.

Bílé kameny

Pískovcové skály u Jitravy, které jsou dobře viditelné i ze silnice mezi Libercem a Novým Borem. Díky kaolinitu jsou skály bílé a z dálky připomínají rodinku slonů, proto se jim také říká Sloní skály. Kameny jsou opředeny mnoha legendami. Kvůli erozi se v nich vytvořily pukliny a několik skalních tunelů. Na samotné skály je sice zakázáno lézt, ale jsou velmi fotogenické nejenom ze země, ale i ze vzduchu.

Hvozd

Další z vrcholů Lužických hor, který má dokonce dva vrcholy. Na jednom z nich (jižním) leží vyhlídková terasa s restaurací, na druhém (severním) se také nachází restaurace, ale místo terasy s vyhlídkou je na něm rozhledna. Poslední úsek cesty na tento kopec je poměrně strmý, ale pohled z vrcholu do okolí za tu námahu stojí. Ačkoli Hvozd není nejvyšší horou v okolí, pohled z něj je možná ještě krásnější než z Luži.

Panská skála

Skála, kterou si možná pamatujete z pohádky o Pyšné princezně a která je natolik fotogenická, že ji znáte minimálně z Instagramu. Celá je tvořena čedičovými sloupci, které dosahují délky 15 metrů a díky tomu svým tvarem připomíná varhany (někdy se jí říká Kamenné varhany). U skály se nachází také malé jezírko, které je pozůstatkem po vytěžené hornině.

Tolštejn a Křížová hora

Kdysi dávno krásný hrad, nyní už jen zřícenina středověké stavby. To ale neznamená, že není majestátní. Právě naopak. Dokonce se jedná o nejzachovalejší hradní zříceninu v Lužických horách. Pozůstatky hradu jsou přístupné, ale pokud nechcete jít přímo na hrad, můžete spatřit zříceninu Tolštejna z nedaleké Křížové hory v Jiřetíně pod Jedlovou. Ta nadchne i nenábožensky založené jedince. Její součástí jsou nejenom jednotlivá zastavení, ale i sochy Ježíše a několika apoštolů a také kaplička.

Ledová jeskyně Naděje

Jak již její název napovídá, jedná se o jeskyni, ve které se teplota po celý rok udržuje okolo bodu mrazu, a tak je v ní celoročně led. Dříve byla volně přístupná turistům, ale docházelo k jejímu poškozování, proto je nyní chráněna mřížemi. Cesta k jeskyni je značena turistickými značkami. Nedaleko ledové jeskyně se nachází i přehrada Naděje, ve které je možné se vykoupat, ale voda je zde většinu času ledová.

Jelikož jsem vás nechtěla výčtem míst zahltit, vybrala jsem jich jen pár. Jedná se o má oblíbená místa, na která se ráda vracím. V Lužických horách jsem vlastně vyrůstala, neboť zde mají moji prarodiče chalupu, na kterou jsem jezdila snad od batolete. Mám tento region prochozen křížem krážem a jsem ráda, že mohu tato místa sdílet dál a doufat, že i některé z vás okouzlí tolik jako mne. Pokud do Lužických hor vyrazíte, přeji vám krásné počasí, spoustu skvělých zážitků a bohaté vzpomínky.

Káťa Matoušková

Article Editor

Přidat komentář

.