Není nad to mít vlastní obsah a fotky. Někdy jsme každopádně nuceni sáhnout jinam a podívat se, zda někde nanajdeme vhodnou alternativu. Nejde jen o fotky, ale například také o grafiku, ikony nebo video. V tomto článku vám poradíme, kde najdete ty nejlepší fotobanky a zdroje s grafikou.

Často se v BloggersRE setkáváme například v naší soukromé FB skupině pro online tvůrce a influencery s dotazy, kde najít použitelné fotky zdarma. Někteří online tvůrci se také ptají, kde mohou najít zdarma grafiku, která lze použít pro jejich blog nebo do videí.

Je potřeba myslet na to, že se k fotkám a grafickým podkladům vztahují autorská práva a potřebujete mít souhlas nebo licenci pro používání tohoto obsahu. Jak ale zjistíte, co můžete používat? Právě kvůli této problematice jsme se rozhodli napsat tento článek, jehož úkolem je na tyto otázky odpovědět.

Na základě našich zkušeností i doporučení různých online tvůrců jsme sestavili seznam nejlepších fotobank a platforem s grafickými podklady a videi zdarma. Které to tedy jsou?

Unsplash

Unsplash patří mezi nejznámější a nejoblíbenější fotobanky. Najdete zde spoustu krásných fotek, které jsou zdarma ke stažení a můžete je používat i pro komerční účely.

Unsplash má také velkou výhodu v tom, že můžete hledat fotky podle kolekcí nebo podle jednotlivých kategorií. Pro vyhledávání doporučujeme používat anglická klíčová slova.

Licenční podmínky platformy Unsplash najdete zde.

Pexels

Pexels je rovněž velmi oblíbená fotobanka, kde najdete úchvatné fotky a videa přímo od talentovaných tvůrců.

Velkou výhodou této fotobanky je to, že obsahuje i videobanku, kde najdete velmi povedená videa, která můžete zdarma používat pro svou tvorbu.

Licenční podmínky platformy Pexels najdete zde.

Pixabay

Velmi rozšířenou a oblíbenou platformou je také Pixabay, která je známá hlavně jako fotobanka. Co ovšem již neví tolik lidí, je to, že tam najdete daleko více věcí.

Na Pixabay najdete podle aktuálních dat více než 1,7 milionu fotek a videí, které můžete zdarma používat. Mimo fotek zde najdete již zmíněná videa, ale rovněž grafiku ve vektorech a ilustrace.

Velkou výhodou pro některé lidi může být také to, že Pixabay je i v češtině.

Licenční podmínky platformy Pixabay najdete zde.

Freepik

Freepik je skvělý zdroj grafiky. Najdete zde vektory, ikony, ale také fotky. Většina z nich je zdarma, avšak některé z nich jsou placené.

My jsme si v BloggersRE pořídili Pro vezi, protože se nám to vyplatí. Pro verze stojí na měsíc přibližně 10 dolarů.

Licenční podmínky platformy Freepik najdete zde.

Flaticon

Potřebujete ikony? Navštivte Flaticon, kde jich najdete obrovské množství. Najdete zde zdarma spoustu krásných ikon, které můžete použít pro tvorbu grafiky na váš blog nebo třeba thumbnailů pro videa.

Flaticon vlastní stejní majitelé jako Freepik, takže se parkrát do roku objeví speciální akce, pokud by vám nestačila verze zdarma.

Licenční podmínky platformy Flaticon najdete zde.

Canva

Ano, i slavná Canva zde nechybí, a i když nejde primárně o fotobanku, ale spíše o takový user-friendly Photoshop, tak v Canva najdete také spoustu grafik a fotek zdarma.

Navíc zde grafiku a fotky můžete rovnou tvořit a upravovat. V Canva je například vytvořena i úvodní fotka tohoto článku. A i když některé věci pro BloggersRE děláme ve Photoshopu, InDesignu nebo Adobe Illustratoru, tak Canva je skvělý a rychlý nástroj pro všechny tvořívé lidi.

Doporučení

Před použítím fotek a grafických zdrojů doporučejeme si projít licenční podmínky dané platformy, případně specifikace konkrétního autora (zda je například potřeba ho označit, uvést zdroj, apod.). Tento článek je pouze informativní a BloggersRE nebere zodpovědnost za případné vzniklé potíže.

Co používáte vy?

Když přijde na to, že se se musí použít obsah jako fotky, grafika nebo videa někoho jiného, co používáte vy? Podělte se v komentářích o vaše zkušenosti a tipy. Dejte nám taky nějakou zpětnou vazbu na článek, zajímá nás, zda vám pomohl. Feedback je pro nás velmi důležitý a motivuje nás tvořit další podobný obsah, který vám má pomáhat se posouvat.

Zdroj: Unsplash, Pexels, Pixabay, Freepik, Flaticon, Social Media Today


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here