Zlé počasie, málo pohybu alebo zlá strava môžu viesť k ochoreniu. Každý jeden z nás to veľmi dobre pozná. V jeseni a v zime sme viac náchylní na prechladnutie, chrípku a choroby. Existuje niekoľko tipov, ktorými si môžete posilniť váš imunitný systém, a tak zabrániť prechladnutiu.

Správna strava

Na to, aby sme si udržali zdravé telo, je potrebná strava, ktorá je pestrá a obsahuje veľa vitamínov. Čiže menej junk foodu, alkoholu a sladkostí. Čerstvé potraviny, ktoré obsahujú vitamíny ako napr. A, C, E posilňujú a chránia našu imunitu. Preto uprednostňujte radšej ovocie a zeleninu (kapusta, brokolica, zázvor, špenát, citrusové plody), orechy, bylinky a dopujte sa vitamínmi a minerálmi. 

Pitný režim

Niekto tvrdí, že treba piť viac ako 2 litre denne, niekto zase, že je to veľa. Takže sa nedá presne určiť, čo je správne a čo je nesprávne. Dôležité je to, aby sme pili dostatočne. Pretože tí, ktorí nepijú dostatočne, sú viac náchylní na ochorenia.

Ja odporúčam zázvorový čaj s citrónom, ktorý obsahuje vitamín C a chráni vás pred baktériami. Dobrý je aj zelený čaj, pretože obsahuje veľa antioxidantov. Ale takisto každý bylinkový teplý čaj nielen zahreje, ale dodá vášmu telu odolnosť proti vírusom.

Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu

Veľa ľudí v zimných mesiacoch nerado chodí von, čo je pochopiteľné. Ja tiež chodím radšej na prechádzky v lete. Ale na čerstvom vzduchu by sme mali byť počas celého roka.

Na zahriatie môžete ísť napr. behať alebo bicyklovať, tak posilníte aj svaly, aj vašu vytrvalosť. Nielenže tak zostanete fit aj počas chladných dní, znížite tým stres a prídete na nové myšlienky. 

Relaxujte, vyhnite sa stresu

Kto by to povedal, že? Ale stres je ďalšou príčinou, ktorá výrazne oslabuje imunitný systém, a preto by ste sa mali vyhnúť zbytočnému namáhaniu či už v domácnosti alebo práci. Preto ani v zime netreba zabúdať na pravidelný oddych.

Je to už na vás, ako relaxujete. Či už je to pri knihe, jóge, meditácii alebo len počúvanie hudby. Každý deň by ste si mali urobit čas na vás a na to, aby ste sa cítili v pohode a bez akéhokoľvek stresu. 

Spánok je dôležitý

Počas spánku sa naše telo regeneruje, preto je dôležité, aby ste spali dostatočne a dobre. Nie je nič horšie, ako späť zle a ráno vstávať ešte viac unavený, ako keď sme zaspávali. Miesto, kde spíte by ste mali udržiavať viac chladnejšie a bez akýchkoľvek rušivých faktorov. Pred spánkom by sme nemali ani vykonávať žiaden šport, radšej choďte na krátku prechádzku alebo meditujte. Zaveďte si večernú rutinu, ktorá vás pripraví na spánok. 

Vitamín D

Vitamín D je pre naše telo dôležitý a väčšina našich zásob vitamínu D sa vytvára tým, keď sme na slnku. Preto by sme sa mali každý deň minimálne 20-30 minút zdržiavať vonku. Je jasné, že slnečných dní v zime toľko nie je, ale predsa. Vitamín D môžeme takisto získať zo stravy. Nachádza sa v avokáde, šampiňónoch, shiitake hubách, masle a syroch.

TIP pre vegánov: Do rastlinného masla sa väčšinou pridáva vitamín D. Ak viete, že váš prísun vitamínu D je veľmi nízky, treba ha dopĺňať doplnkami.

Čo robíte vy proti tomu, aby ste neochoreli? Máte nejaké tajne zbrane? Alebo recepty od starých rodičov? Nezabudnite sa o ne s nami podeliť!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here