Bloggers RE

5+1 TIPŮ, JAK SE VRÁTIT DO ŠKOLNÍHO REŽIMU


Týden a pár dní do začátku školy! Pro mnoho z nás opravdu nepředstavitelná představa po takové šíleně dlouhé době! Téměř 5 měsíců prázdnin je skoro u konce a valné většině to opět začne. Školní povinnosti, určitý řád, stresy a hromada povinností…

S hrůzou procházíte kolem regálů se školními pomůckami a s ještě větší hrůzou se dozvídáte rozvrhy, povinné úkoly a praxe, které vás čekají a neminou. 

Ještě není důvod plašit a stresovat se, naopak, užívejme poslední sluneční dny klidu a pohody. Pomaličku už bychom ale měli myslet na to, co začít praktikovat, aby ten nový start byl co nejúspěšnější a nejpohodovější.

A o tom to dnes celé bude. Přineseme vám několik jednoduchých bodů, které vám ten bolavý start do školního roku maličko usnadní.

Diářkujte

To je snad nejvíce osvědčený recept na to, jak se z toho všeho nezbláznit a udělat si dokonalý úklid v hlavě i na stole! Diář a celkové plánování vám pomůže si utřídit myšlenky, srovnat si jednotlivé úkoly a nezbytnosti, které se na vás budou hrnout ve velkém. Určete si jeden den v týdnu, kdy si naplánujete následující dny – a zahrňte vše, ať vás nic nepřekvapí. Úkoly, přípravu na testy, praxe, seminárky, cvičení, brigádu, kroužky i čas strávený pro sebe. 

TIP: Udělejte si to hezké a využijte zvýrazňovače, lepíky či samolepky! Můžete si na každou činnost zvolit jinou barvu, a tak už na první pohled budete vědět, co vás ten den čeká a nemine.

S tím se pojí ještě jedna vychytávka, a tou jsou TO DO listy. Kromě dlouhodobého plánování v rámci týdne či měsíce je velice přínosné plánovat i jednotlivé dny, více podrobně. 

Abyste nemuseli mít každý sebemenší – ale nikterak méně důležitý – úkol v hlavě a stále si neříkali: ,,Ještě musím tohle a tamto.“ – jednoduše si vše, nejlépe synchronně, napište na papírek, tak jak by to v ideálním scénáři mělo jít po sobě. Napřed ranní rutina, vynést koš, snídaně, procházka, udělat úkol do matiky, přečíst několik stránek povinné četby, jít si zacvičit, osprchovat se … uvidíte, že strukturovaný plán, ve kterém zahrnete své větší i menší povinnosti, vás udrží v kurzu, budete se cítit pracovitější a najednou váš den získá naprosto jiný rozměr a řád. A věděli jste, že psychologie odškrtávání má své kouzlo? Zkuste to!

Nařiďte si budíček

Ne, nikdo z nás ho nemá rád. Nikdo z nás nechce být vytržen z napínavého snu nebo snu alá lovestory. Ale vstávat se holt musí a do školy obzvlášť. Jestli jste celé prázdniny byli zvyklí nevylézt z postele před 11 a najednou vás vidina budíčku před 7 ranní zabíjí, začněte zvolna.

Začněte s nařizováním budíku již teď. Jestli jste vstávali v 11, začněte s budíčkem na půl 11, například. K začátku školního roku se už dostanete na požadovaný čas a uvidíte, že vás to bude bolet mnohem méně, než kdybyste hned z 11. hodiny skočili na půl 7 ráno.

Nakupování

Tento bod bude spíš pro dámské čtenářky. Nejlepší kardio vůbec, že!?.. dámy. Vždycky se najde důvod nakupovat a škola je skvělým důvodem. Pořídit si nové čisté sešity, nové lepíky, samolepky, propisky, zápisníky, skvělý podzimní outfit… Vše si patřičně nastajlovat a zvelebit k pohledu svému.

Začněte pomalu už teď

Kdo je připraven, není překvapen. Například jestli vás letos čeká zkouška dospělosti – maturita –  není vhodnější doba, než se teď začít polehoučku připravovat. S čím začít? Třeba s povinnou četbou a s tím spojenými výpisky nebo s vypracováváním maturitních otázek. Uvidíte, že vám taková příprava do budoucna hodně pomůže a vy se po Vánocích nebudete cítit v takové tísni a presu, kvůli tomu, jak nestíháte.

Ukliďte si

Znáte ten pocit, když se do úklidu tak strašně dlouho přemlouváte, pak si konečně uklidíte, vyčistíte šatník, protřídíte papíry… a zaplaví vás ten pocit čistoty a novoty? Právě před začátkem školního roku je pro toto ten správný čas! Udělat si prostor na veškeré školní pomůcky, pročistit si šatník od věcí, po kterých jste celé léto nesáhli, vyhodit vypsané propisky a fixy, a celkově si udělat pořádek na vaší pracovní ploše, pokoji či bytu. Začít s čistým štítem je k nezaplacení.

Letními prázdninami nic nekončí

Velké dlouho očekávané prázdniny sice skončily, ale není důvod smutnit! Čekají nás přece podzimní a zimní prázdniny, státní svátky, plno víkendů, pak jarní prázdniny, a než se nadějeme, sluníčkové dvouměsíční volno je tu zas!


Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X