Bloggers RE

6 AFIRMÁCIÍ, KTORÉ MÔŽU POMÔCŤ K SEBALÁSKE A SEBAPRIJATIU

Sebaláska v sebe neobsahuje len teóriu lásky k sebe, ale zahŕňa aj vašu úctu a rešpekt k sebe. Sebaprijatie je dôležité vyjadrenie spokojnosti tak, ako ste bez potreby niečo meniť vplyvom sociálnych nátlakov. Je dôležité dosiahnuť aj sebalásku aj sebaprijatie, keďže spolu úzko súvisia. Aké afirmácie a myšlienky vám k tomu môžu pomôcť?

Afirmácie, vaša mantra, myšlienky – to všetko má silnú moc pomôcť vám. Nebude to jednoduché, nestane sa to cez noc, ale s vašou vôľou a vytrvalosťou sa vám to určite podarí. Pomocou mysle máte moc vytvoriť si vlastné formulky, ktoré si môžete prispôsobiť podľa vašich potrieb a predstáv. Slúžia na vytvorenie si vlastnej viery, navodenia pocitu, že ste to už dosiahli. Opakovať si to každý deň. Čím dlhšie si to budete opakovať, čoskoro tomu aj uveríte. Ak chcete príklady na afirmácie, ktoré si môžete opakovať a postupne im začať dôverovať, ste na správnom mieste.

,,Ďakujem, že som, aký/á som.”

Vďačnosť je mocný nástroj a prvý krok k uvedomeniu, že ste jedineční. Na svete neexistuje dvojča k vašej osobnosti, čo vám dáva originalitu. A buďte vďační za to, že nie ste ako všetci ostatní. Uvedomte si, že vaša osobnosť je váš nástroj k dosiahnutiu čohokoľvek, čo chcete. Buďte vďační za vašu osobnosť, za to, akí ste. 

K vašej osobnosti totiž patria aj vaše schopnosti. A vďaka nim ste vo svojom živote dosiahli to, čo ste chceli. A prečo nepoďakovať za to, že ste, aký ste, vďaka čomu ste teraz tam, kde ste? Áno, niekedy sú aj zlé dni a vtedy sa vďačnosť hľadá horšie. Avšak majte vieru, nádej, že krajšie chvíle prídu. V jednej knihe je napísaný krásny citát, ktorý hovorí: ,,Musíš sa prebojovať aj zlými chvíľami, aby prišli tie najkrajšie v tvojom živote.” (Anna Michalová, Nebo je naše srdce, strana 47).

Dokonca aj tie horšie momenty vo vašich životoch vás formujú na úžasnú osobnosť, robia vás silnejšími. A za tú silu zvládať ďalšie a ďalšie prekážky musíte byť vďační.

,,Mám sa rád/a a nechcem sa kvôli nikomu a ničomu meniť.”

Akákoľvek zmena, ktorá nevychádza z vášho vlastného presvedčenia a potreby, je len snaha o splnenie spoločenských podmienok. Je to maska, ktorá vám neprinesie šťastie ani pocit, že niekam patríte. Bohužiaľ. Zmena nebýva vždy zlá. Niekedy je potrebná a v niektorých prípadoch aj nevyhnutná. Ale každá taká zmena musí vychádzať z vášho vnútra. Vy musíte tú zmenu potrebovať a cítiť. Ak ju necítite, prijmite to ako fakt, že ste, akí máte byť.

Žiadne spoločenské ideály krásy, dokonalej postavy či správania by vás nemali nútiť byť takí, akí ste. Prijmite svoju osobnosť, buďte na ňu hrdí a uvidíte, že vaši blízki budú mať radi vás, nie falošnú masku či rolu, ktorú si na seba zoberiete. Budete oveľa spokojnejší, a zároveň budete vedieť, že vaše okolie má rado vás a nie masku, ktorú budete nosiť. Nosenie masky vám však bude ubližovať. Preto začnite pracovať na láske k svojej osobnosti, prijmite sa. 

,,Odpúšťam si.”

Mali ste niekedy pocit viny z nejakej chyby, ktorú ste urobili? Trápilo vás to? Odpúšťanie býva často náročné, a ešte náročnejšie býva odpustenie sebe. Všimli ste si, že odpúšťanie niekomu inému je síce ťažké, ale v porovnaní s odpúšťaním sebe je oveľa ľahšie? Odpúšťate, ale nezabúdate. Je dôležité odpustiť aj vášmu ja. Každý robí chyby, väčšie, menšie, ale nikto nie je bezchybný. K životu sme nedostali žiadny návod. Zlé rozhodnutia a chyby jednoducho patria k životu. A čím skôr si odpustíte, tým skôr sa nebudete trápiť vlastnou vinou.

Pozrite sa na svoj odraz v zrkadle, nadýchnite sa, v mysli si vytvorte obraz svojej chyby, ktorú ľutujete a povedzte si: ,,Odpúšťam si.” A opakujte tento rituál až dovtedy, kým tomu neuveríte. Pretože raz príde ten moment, keď si odpustíte a uveríte tomu. A to bude moment, keď si uvedomíte, že v živote musíte padnúť, postaviť sa, zle odbočiť a vrátiť sa. Urobiť pár chýb, ktoré niekomu môžu ublížiť, ale niekedy je to jednoducho tak. Nemá to žiadne vysvetlenie, je to irónia života. Odpustite si, pretože si to zaslúžite.

,,Som…”

Tu si môžete doplniť čokoľvek, čo vás napadne. Ste múdri, vtipní, úžasní, dokonalí, šikovní, talentovaní… A mohla by som pokračovať. Vy sami si doplňte slovíčko som a vytvorte z obyčajného slovka niečo, čo vám pomôže nájsť tú lásku k sebe. Vy najlepšie poznáte svoje talenty, prednosti, schopnosti. Nebojte sa ich priznať. 

Niekedy nám spoločnosť bráni vyjadriť naše schopnosti, talenty, pretože nám to hneď vráti prostredníctvom pocitu samoľúbosti či namyslenosti. Nenechajte sa tým zastrašiť. Nepotláčajte to dovnútra, ani to nezatajujte. Pokiaľ ste v niečom dobrí, povedzte si to. Buďte hrdí a vďační. Chváľte samých seba, pretože si to zaslúžite.

,,Prijímam sa taký/á, aký/á som.”

Toto odporúčam hovoriť si každý deň pred zrkadlom. Čas nechám na vás. Vyhraďte si moment pre seba, dovoľte si tú vetu precítiť a dajte do tých slov svoju túžbu prijať sa. Lebo viem, že po tom túžite. Viem, že bojujete. Raz tomu budete veriť a stane sa to prirodzenou súčasťou vášho života. Ak to tak zatiaľ nie je, dôverujte slovám, ktoré si myslíte, vyslovujete nahlas v odraze zrkadla hľadiac si do očí. Neklamte si, hej?

,,Dovoľujem si milovať seba a byť milovaný/á.”

Je taký výrok, že pokiaľ nemilujete seba, nedokážete milovať ani ostatných. Takisto, ako keď nemilujete seba, ťažko prijímate lásku od druhých. Môže za to vaše klamlivé presvedčenie, že nestojíte za to byť milovaní. A to ústí nielen k pochybnostiam o sebe, ale aj k depresiám, úzkostiam či myšlienkam, že nie ste dosť. Dovoľte tej láske, ktorú máte v sebe vyjsť na povrch a dajte ju sebe. Dovoľte si milovať samých seba a tiež to dovoľte aj ostatným.

Viem, že sa to ľahšie hovorí, ako praktizuje v živote. Sebaláska je boj. Sebaprijatie je boj. Nájdite v sebe vôľu a bojujte za svoju lásku. Máte ju v sebe. Je tam ukrytá a pripravená rozdať sa. Doprajte si každý deň pár minút pre seba, vyberte si formulky, ktoré vám budú najbližšie, a hovorte ich pred zrkadlom. Verte im, vlievajte do nich všetku túžbu po svojej láske a raz príde ten moment, keď sa sebaláska stane vašou prirodzenou súčasťou a nebudete už o sebe pochybovať. Ste úžasní!

Nikola Michalková

Article Editor

Přidat komentář

.