6 DŮVODŮ PROČ CESTOVAT


Autor: Alexandra, blogalexandrahh.blogspot.cz

Neznám ve svém okolí člověka, který by nemiloval cestování. Který nemá už od dětství sen navštívit alespoň jedno zákoutí světa. Já cestování miluju. Dává mi pocit volnosti, svobody, naplňuje mě štěstím a zkušenostmi a vím, že jednou navštívím všechna místa, které toužím vidět. Když mě občas přepadnou negativní myšlenky nebo zrovna nemám sluníčkové období, utíkám většinou ven, na procházky, výlety do přírody, protože jenom tam se dokážu soustředit sama na sebe a své problémy.

V dnešním článku bych vám proto chtěla napsat 6 důvodů, proč cestovat nejen po světě, ale i po své zemi, a proč vlastně cestuji já, co mi cestování přináší.

1) SEBEPOZNÁNÍ

Tohle je pro mě jeden z nejdůležitějších bodů, a myslím, že spousta lidí, kteří cestují mi dají za pravdu, že při svých cestách nepoznáte jen spoustu skvělých lidí, ale poznáte taky sami sebe.

Nikdy jsem asi nad svým životem a nad sebou nepřemýšlela tolik, jako za poslední měsíc co jsem v Katalánsku. To, že jsem zde téměř sama mi dává hodně času abych nad sebou mohla přemýšlet, urovnat si své priority, své cíle a můžu každému jen a jen doporučit – vycestujte sami, po Česku, po světě, na týden, nebo na půl roku, je to fuk, prostě se sbalte a jeďte. Uvědomíte si spoustu věcí, změní se váš pohled na svět a můžete dát svému životu nějaký směr a cíl.

2) POCIT, ŽE SE MÁTE KAM VRÁTIT

Je to možná pro někoho trošku zvláštní bod, ale mě cestování vždy přináší skvělej pocit z toho, že se mám kam vracet. Velmi obdivuji lidi, kteří prodají všechen svůj majetek, sbalí si batoh, koupí letenky a vyrazí poznávat svět. Je to ale věc, kterou já bych v životě neudělala. Já jsem člověk, který potřebuje mít své zázemí, kam se po cestách může vrátit, svůj pokoj, svou postel a i když mi zde hostitelská rodina dala opravdu krásné zázemí a cítím se tady “jako doma”, hrozně se těším až budu doma na zahradě číst knížku, hladit si našeho pejska, a táta bude grilovat večeři.. Není to samozřejmě pouze o pocitu, že se máte kam vrátit, ale také, že se máte za kým vrátit. Svou rodinu jsem milovala ještě dávno předtím než jsem odjela do ciziny, ale až tady si uvědomuji, jak jsem šťastná, že mám s rodinou právě takový vztah, jaký mám.

3) POZNÁNÍ

Samozřejmě, že cestování je z obrovské části poznání. Poznávání nových lidí, míst, kultur, tradic, životních hodnot a spousty dalších věcí, které si potom ponesete celý život. Já jsem na každé své cestě potkala spoustu přátel a zajímavých lidí a tady v Katalánsku jsou lidi neskutečně milí a pozitivní a ze zkušeností, které jsem zde získala, budu čerpat po zbytek svého života. Je taky hrozně důležité, abyste sami objevovali a poznávali, a i když jste třeba jen na dovolené, neležte celý den u moře, ale vyrazte někam poznávat svět, protože zážitky a zkušenosti jsou to nejlepší, co si ze svých cest odnesete.

4) UPEVNĚNÍ VZTAHŮ

Vycestovat do ciziny sám a na delší dobu, je skvělým ukazatelem opravdových přátel. Musím říct, že jsem šťastná za to, jaké přátelé mám, protože opravdu každý z mých blízkých přátel mi píše, nebo volá jak se mám a zajímají se o to, jestli jsem v pořádku, co jsem zažila, kdy přijedu a podobně. Myslím si, že dálka lidi opravdu buď ještě více spojí, nebo úplně oddělí. Například moje kamarádka je už rok au pair v Nizozemí a stále si voláme, svěřujeme se a ta dálka nás ještě více spojila a jsme v kontaktu ještě více, než když jsme byly obě v Česku. To samé platí samozřejmě i o vztahu a vůbec se nebojte vycestovat i když máte partnera, protože ten půl rok, nebo rok, který nebudete spolu je jen krátká doba oproti celému životu, který spolu můžete strávit.

5) VÝUKA JAZYKŮ

Jedním z důvodů proč jsem vyjela do Katalánska, bylo naučení se jazyka, získání zkušeností a praxe, která se potom může hodit i do životopisu. Pokud studujete jazyky, určitě využijte možnost práce v zahraničí a alespoň na ty prázdniny odjeďte, protože vám to dá opravdu nejvíce znalostí. A pokud třeba chcete vyjet na delší dobu, ale nechcete zameškávat školu, určitě zkuste vyjet přes Erasmus, já jedu v jarním semestru, a už se nemůžu dočkat a věřím, že to pro mě bude další skvělá zkušenost!

6) CESTOVÁNÍ VÁS DĚLÁ LEPŠÍM ČLOVĚKEM

Poslední a pro mě velmi důležitý důvod, proč byste měli vycestovat. To, že navštívíte nové kultury, poznáte nové lidi a zjistíte kde se jak žije, vám opravdu otevře oči. Podle mě by každý měl alespoň jednou za život odjet někam do cizích krajin a poznat jak se žije ve světě, protože pak by lidé byli třeba více vděční za to co mají, byli by více přející a hlavně pozitivní. A myslím si, že toto jsou vlastnosti, které mnoha lidem chybí.

Já doufám, že jste si z dnešního článku něco odnesli a že vás třeba i motivoval k tomu, abyste se sbalili a vycestovali 🙂 Určitě mi zanechte komentář o tom, co cestování přináší vám.

Mějte se krásně, Alexandra


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here