Bloggers RE

6 VEGÁNSKYCH ALTERNATÍV ZA VAJCIA

Vajcia sú súčasťou mnohých receptov, pretože dobre spájajú cesto. S čím ale môžu variť a piecť vegáni, aby ich recepty boli také dobré ako tie s vajcami?

Nielen vegáni sa v súčasnej dobe vyhýbajú konzumácií vajec. Pokiaľ ale ide o pečenie, zdá sa, že nie je také ľahké sa im vyhnúť. Pritom existuje veľa alternatív, ako nahradiť vajcia. Ktoré potraviny môžete použiť na nahradenie vajec aj bez toho, aby ste do receptu pridávali škodlivé látky? A ktorá náhrada najlepšie pasuje ku čomu? Ja, ako 13ročná vegánka, vám ukážem 9 najlepších alternatív a nejaké “insider” tipy.

Zrelý banán

Už aj zrelý malý banán môže ľahko nahradiť vajíčko v mnohých receptoch ako napríklad v koláčoch či palacinkách.

Jednoducho rozdrvte banán vidličkou a zamiešajte do cesta. Vznikne vám banánová kaša, ktorá sa najlepšie hodí pre sladké recepty a pridá vašim pokrmom ovocnú nôtu.

Prášok do pečiva

Polovica čajovej lyžičky prášku do pečiva je skvelý na obohatenie slaného aj sladkého pečiva. Jednoduchšie to už ani nejde a prášok do pečiva má po ruke určite každý.

Jablkové pyré

Šťavnaté koláče alebo muffiny budú úžasné, ak do cesta primiešate jablkové pyré. Jablko po upečení zvyčajne nemá tak silnú a výraznú chuť ako napríklad banán, preto sa dá použiť ku rôznym receptom. Jablkové pyré sa dá kúpiť už ako hotový produkt. Ak máte doma ale kopu jabĺk a neviete, čo s nimi, uvarte ich namäkko, rozmixujte a pridajte do cesta.

Ľanové semienka

Ľanové semená nie sú len superfoodom, ale môžu nahradiť vajcia vo výdatných receptoch. Ako náhrada vajec je však najlepšie použiť mletú ľanovú múčku, pretože táto napučí rýchlejšie ako celé zrnká. Zmiešajte 1 lyžičku mletého ľanu s jednou lyžičkou vody a nechajte odstáť 5-10 minút, potom pridajte do receptu. Zmes môžete využiť na prípravu chleba alebo pizze.

Tofu

Ak chcete vyskúšať vegánsku praženicu, tak alternatívou je tofu, najlepšie je napríklad údené tofu. Jemné tofu je na druhej strane ideálne na pečenie, kde už 5 lyžicami nahradíte jedno celé vajíčko. Jemné tofu sa tiež používa ako spojivo pre rôzne krémy. Nezáleží na tom, či je pokrm sladký, alebo slaný, pretože tofu je “bez chuti”.

Cícer

Keď namočíte cícer do vody, vznikne tekutina, ktorá sa nazýva aquafaba, a tu potom môžete použiť ako náhradu za bielkoviny na drobné pečivo, pusinky či makaróny.

Namočte cícer do vody a nechajte celú noc odstáť. Tekutinu potom 10 minút vyšľahajte, pridajte trochu vanilky a práškového cukru a alternatíva za bielka je hotová!

Tip: Cícerová múka, ktorá je taktiež bohatá na bielkoviny, nahrádza vajce. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu cícerovej múky s dvoma polievkovými lyžicami vody. Už máte skvelú náhradu na keksíky.

Použili ste už aj vy nejaké nahradí za vajcia vo vašich receptoch, ktoré som nespomenula? Napíšte vaše tipy a inšpirujme sa navzájom!

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.