Vedeli ste, že v priemere iba 8 % ľudí skutočne dodrží svoje novoročné predsavzatia? Každý január si stanovujeme ciele a predsavzatia do nového roka. A vo februári sa už vzdávame. Tak prečo si ich vlastne dávame? Zo zvyku? Pretože aj iní to tak robia? Je možné dodržať novoročné ciele dlhodobo? Ja si myslím, že áno. A preto tu mám niekoľko tipov a rád, ako si naozaj stáť za tým, čo chceme v novom roku dosiahnuť.

Začnite pomaly a v malom

Namiesto sľubu, že do konca roka schudnete 10-20 kíl, si povedzte, že od daného dňa budete aktívnejší ako včera. U každého to bude samozrejme vyzerať inak. Tak napríklad choďte na prechádzku okolo domu alebo urobte doma pár cvikov. A každý jeden deň zvyšujte vzdialenosť a počet. Vytvorte si z toho nový zvyk a rutinu.

Buďte realistickí

Namierte príliš vysoko a neignorujte realitu – zvážte svoje predchádzajúce skúsenosti a to, čo vás viedlo k zlyhaniu. Stanovte si na ceste k vášmu úspechu jasné, ale krátkodobé ciele, ktoré sú realistické. Čo vedie k špičke číslo štyri.

Odpúšťajte si

Keď zažijete neúspechy (a verte mi, že každý jeden z nás to tak má), nemusíte na ne minúť zbytočnú energiu. To, že sa na seba budete hnevať, vám nepomôže. Zdvihnite hlavu, vstaňte, a ak vám to pomôže, tak si dokonca môžete nahlas povedať „Odpúšťam si.” Každý deň ponúka nový začiatok.

Buďte dôslední

Ako som už povedala, zavedenie nového zvyku môže trvať až niekoľko dní. Preto, keď sa snažíte vytvoriť si nový zvyk a rutinu, vyplatí sa byť dôsledný.

Tešte sa aj z malých výhier a úspechov

Keď napríklad dokončíte prvú prechádzku okolo bytovky (viď bod 1), tešte sa z toho. Nabudúce, keď urobíte dlhšiu trasu sa môžete odmeniť perličkovým kúpeľom so sviečkami alebo niečím iným, čo vám urobí radosť. 

Len sa uistite, že budete odmeňovať a chváliť v súlade s úspechom. A neodmeňujte sa sladkosťami, ak chcete schudnúť.

Nezabúdajte na svoje dôvody

Keď urobíte zmenu k lepšiemu, je dôležité, aby ste si pamätali svoje „prečo“. Ak je vaším cieľom napríklad schudnúť, zoznam vašich “prečo” môže vyzerať asi takto:

  • Vyzerať úžasne v nových šatách.
  • Mať viac energie na trávenie s vašimi blízkymi.
  • Obmedziť lieky na riešenie zdravotných problémov.

Zodpovedajte sa sami za seba

Všetky úspechy sú len a len pod vašou kontrolou – ostatní vám môžu poradiť a vy to môžete zhodnotiť, ale nemusíte vždy robiť to, čo vám kážu iní. Áno, niekedy môžeme mať strach prevziať zodpovednosť za svoju budúcnosť, ale je to náš život, a preto si ho musíme vytvoriť tak, aby sme boli šťastní.

Teraz, keď ste si prečítali tieto tipy, dúfam, že ste ešte viac motivovaní a inšpirovaní stáť si za svojimi cieľmi. A viete, ako si vylepšiť svoj život v roku 2020. Vaše šťastie stojí za čas a úsilie, tak začnite!

Dávate si predsavzatia? Plníte ich? Či ste takisto s tých, ktorí hneď stratia motiváciu?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here