Už dlho sledujem svet a ľudí okolo mňa. Uvedomila som si jednu vec, a to tú, že ľudia sú veľmi negatívni, a to je spúšťacím bodom, ktorý ovplyvňuje ďalších, a nie vždy sa dá tomu vyhnúť. Väčšina sa len sťažuje, aké je všetko zlé, ako sa majú zle, sú negatívni voči sebe a voči ostatným…

Negativita je nákazlivá, a preto by sme mali, každý jeden z nás, robiť  všetko preto, aby sme sa jej v našom živote zbavili. Negativita sa môže prejavovať veľa spôsobmi. V tomto článku by som vás chcela oboznámiť aspoň s nejakými typmi negativity, ktoré vo svojom živote URČITE nepotrebujete.

Posudzovanie seba a ostatných

Keď posudzujete alebo odsudzujete seba a iných, koncentrujete sa iba na negatívne veci a vlastnosti, a to nie je zdravé. Je to strata času a vy sa iba obklopujete negativitou, ktorá vás oberá o čas a energiu, ktorú by ste mohli využiť lepšie.

Toxické vzťahy

Človek je tvor sociálny. A aj napriek tomu, že niekedy potrebujeme čas pre seba, sme radi, keď môžeme naše chvíle tráviť s našimi blízkymi a priateľmi. Ak ale máte vo svojom okolí ľudí a vzťahy s nimi nie sú také, aké si predstavujete, je čas takéto vzťahy ukončiť. To sú tie, ktoré vás oberajú o vašu energiu, viac vám berú, ako dávajú, nie ste na tej istej úrovni, riešia sa veci len tej dotyčnej osoby a vy vôbec nie ste vypočutý. Ak spoznáte, že aj vy pestujete takéto priateľstvá a vzťahy, okamžite ich ukončite. Radšej venujte svoj čas tým osobám, na ktorých vám skutočne záleží.

Perfekcionizmus

Byť perfekcionistom, nie je vždy najhoršie a dokonca niekedy sa snaží každý jeden z nás konať “perfekcionisticky”. Ale určite je to negatívne vtedy, keď chcete urobiť všetko na 100 % a potom máte obavy z toho, že ak to tak neurobíte, tak budete bezcenný. Tým, že sa budete snažiť dosiahnuť niečo, čo je doslova nedosiahnuteľné, budete sa cítiť ako “loser”, ako človek, ktorý “na to nemá.” A to určite nechcete. Preto sa radšej tešte aj z malých úspechov a z toho, čo ste už dosiahli.

Pesimizmus

V minulosti som bola asi ten najväčší pesimista EVER! Ale tomu je koniec, pretože to so sebou neprináša nič pekné. Pesimisti vždy myslia viac negatívne, ako pozitívne a očakávajú len to najhoršie. Samozrejme, že v živote sa nedejú len tie pekné a krásne veci a niekedy prídu aj pády, ale to neznamená, že by sme mali všetko brat negatívne, pretože ak si nezačnete myslieť, že bude aj lepšie, veci sa naozaj nezlepšia. A tým stratíte nádej a vieru. Vaša myseľ bude naprogramovaná negatívne a budú sa vám diať len negatívne veci, pretože si ich “privoláte”. Preto aj napriek tomu, že nie vždy všetko je ružové, začnite myslieť viac pozitívne a prestaňte vidieť len to zlé.

Znepokojenost a obavy

Áno, je to úplne normálne, mať obavy a byť sem tam znepokojený, hlavne, keď ide o veci, na ktorých nám záleží. Ale aj tu je rozdiel. Ak sa znepokojujeme príliš veľa, a niekedy možno aj zbytočne, a máme obavy z takých vecí, ktoré by sa vôbec ani nemuseli stať, môže to mať veľmi negatívny vplyv na náš duševný stav a zdravie. Preto aj tu moja rada znie: netreba sa obávať zbytočne. Treba si uvedomiť, či je vôbec relevantné sa pre danú situáciu znepokojovať. A taktiež, netreba myslieť hneď na to najhoršie.

Sťažovanie sa

Môžem povedať, že sa s tým stretávame dennodenne. Aj vy poznáte niekoho, kto sa začne sťažovať, ľutovať a stonať na všetko a všetkých. Ja musím povedať, že som na to strašne alergická. Hlavne ak takéto sťažovanie sa musím trpieť aj viackrát do dna. Ak sa aj vy niekedy prichytíte pri tom, že sa sťažujete, uvedomte si, či sa tá daná vec dá zmeniť. Ak áno, tak sa nesťažujte a zmeňte to! Ak sa to ale zmeniť nedá, tak by ste sa s tým mali zmieriť a nájsť v tom pozitívnu vec. Prestaňte sa ľutovať a stonať nad vecami a nad ľuďmi, pripravujete samých seba o to, aby ste boli spokojní a šťastní.

Kontrola nad všetkým

Aby bolo jasné, v živote a vo svete nie je možné mať kontrolu nad všetkým a všetko ovládať. Preto nemá zmysel sa o to snažiť. Mali by ste na to čo najskôr zabudnúť. Ak sa budete o to snažiť, môže to viesť k zlyhaniu a sklamaniu, za ktoré sa budete zbytočne sami obviňovať. A to naozaj nepotrebujete. Preto sa radšej snažte robiť veci tak, ako chcete a tie, ktoré môžete sami ovládať a kontrolovať. S vecami, ktoré sú dané a ktoré nemôžete ovládať, zbytočne nemíňajte svoj čas a energiu.

Pochybovanie

Niekto mi raz povedal, že pochybnosť a pochybovanie o sebe samom, je ako zlá burina, ktorá začne ovládať náš život. A je to naozaj tak. V živote sa nič nedeje náhodou (ak neveríte na náhody) a preto, ak sa ocitnete v nejakej nepríjemnej situácii alebo ak máte pocit, že si niečo nezaslúžite, tak to napravte. Hneď! Netrávte čas tým, že budete o sebe pochybovať. A hlavne nie o tom, či ste dosť dobrý, dosť pekný, dosť múdry či statočný. Radšej hľadajte spôsoby, ako sa zdokonaľovať, ako sa rozvíjať, aby ste boli spokojný sami so sebou.

Nedajte sa ovplyvniť negativitou aj napriek tomu, že nie vždy všetko ide ľahko ako po masle. Ja tvrdím, že život by bol nudný, keby bolo všetko krásne a my by sme sa nemuseli o nič snažiť, o nič bojovať. Z ťažkých situácií sa musíme učiť a vyťažiť vždy to najlepšie, poučiť sa, vstať a ísť ďalej. A hlavne MYSLITE POZITÍVNE!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here