Bloggers RE

9 DÔVODOV, PREČO BY STE MALI ČÍTAŤ KNIHY

Sociálne médiá, Netflix, mobilné telefóny, hry – všetko sa dnes už odohráva na obrazovke. Oplatí sa už vôbec čítať knihy? Určite áno! V nasledujúcich riadkoch vám prezradím niekoľko dôvodov, prečo by ste na čítanie určite nemali zanevrieť, a prečo sa oplatí sem tam strčiť nos aj do kníh.

Čítanie zamestnáva mozog

Náš mozog je zázrak. Čítaním si okrem zrakových schopností zlepšujeme aj dlhodobú pamäť a podporujeme koncentráciu. Rozpoznať jednotlivé písmená a kombinovať ich do slov a viet, ktoré dávajú význam, je skvelá práca pre mozog.

Vedeli ste, že… malé deti alebo negramotní ľudia nepoznajú žiadne písmená a namiesto nich vidia iba čiarky a slučky?

Čítanie podporuje predstavivosť

Pri čítaní môžeme uniknúť z každodenného života a ponoriť sa do iných svetov, čo môže byt’ veľmi vzrušujúce. Môžeme zažiť a vcítiť sa do role milionárov, výskumníkov či detektívov… a niekedy sa dokonca celkom stratiť. Ponoriť sa na chvíľu do sveta fantázie je v poriadku, avšak žiť iba v románoch so šťastným koncom by sme nemali.

Čítanie môže byť utešujúce

Knihy môžu byť nielen zábavou, ale aj balzamom na dušu. Keď ste v smutný, nepotrebujete kopu jedla, ale niečo, čo vám skutočne poskytne pohodlie.

Čítanie uvoľňuje

Sedieť v záhrade s dobrou knihou v ruke alebo ležať na pohovke je pre mnohých čistý relax. Je skvelé oddýchnuť si od vlastných myšlienok.

Čítanie rozširuje slovnú zásobu a znalosti

Každý, kto číta, sa vždy učí niečo nové. Nielenže spoznávame iné svety, iné uhly pohľadu a názory, čítanie prospieva aj jazykovým schopnostiam. Pretože každý človek sa vyjadruje inak, pri čítaní dokážeme zachytiť mnoho nových slov, slovných spojení a fráz.

Čítanie pomáha pri učení sa cudzích jazykov

Cibrenie slovnej zásoby je nevyhnutné aj vtedy, ak sa chcete naučiť cudzí jazyk. Keď si osvojíte určitú základnú slovnú zásobu, nájdite si knihu v príslušnom cudzom jazyku. Pretože čítanie môže byt’ zábavné, môžete sa učiť aj hravou formou. Ak vás príbeh upúta, zvyčajne chcete vedieť, ako sa končí, a aj napriek jazykovým bariéram čítate ďalej naladení.

Tip: Nestavajte ale latku príliš vysoko. Začnite s jednoduchými knihami, a keď si jazyk osvojíte, môžete si zvoliť aj zložitejšiu verziu. 

Čítanie spája

Po spoločnej návšteve kina sa často sa bavíme o filme, ktorý sme videli. Tak je to aj s knihami. Nadšenci čítania sa radi stretávajú s ostatnými, aby si vymieňali svoje názory o knihách. Čo je dobré pre sociálnu interakciu.

Čítať sa dá vždy a všade

Mať dobrú knihu so sebou je to najjednoduchšie. Či už je to v papierovej forme, vo forme e-booku, alebo v tablete, čitateľský materiál je možné mať kedykoľvek a kdekoľvek.

Pre každého niečo

Výber literatúry je obrovský a každý si môže nájsť to, čo ho baví a zaujíma. Ak si nie ste istí, ktorú knihu si vybrať, pomôcť vám môžu napríklad recenzie a rady od ostatných.

Čítanie nám pomáha vypnúť, dokáže nás zaviesť do iného sveta a ponúka nám rôzne perspektívy. Ktorú knihu ste naposledy čítali vy?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.