Bloggers RE

AKÁ JE MOJA SKÚSENOSŤ S LASEROVOU OPERÁCIOU OČÍ METÓDOU ILASIK?

Existuje veľmi veľa typov a druhov operácii očí. Ja by som vám chcela porozprávať o mojej skúseností s iLASIKOM, a teda o laserovej operácii očí. Už dávno sa neoperuje iba ďalekozrakosť alebo krátkozrakosť. Taktiež existuje veľa kliník, ktoré sú v tomto smere naozaj skvelé a dokážu malé zázraky. Prečo som sa rozhodla pre túto operáciu?

Samozrejme, veľmi som sa bála. Odkladala som to najdlhšie, ako som dokázala. Avšak, prišiel ten deň, kedy som si musela povedať dosť. A áno, prispeli k tomu aj rúška, ktoré som nemohla nosiť s okuliarmi, potom som bola radšej “slepá” a robilo to komplikácie. Ten kto nosí okuliare, tak to pozná… 

Pred tým celým rozhodnutím som googlila

Ako každý, kto sa chystá na takýto veľký krok. A našla som niekoľko kliník. Ja som sa rozhodla pre jednu v Bratislave, ktorá mi prišla ako najviac vhodná, mala najviac dobrých referencii, a hlavne jediná zaručila to, že po operácii budem schopná hneď fungovať a doba hojenia bude extrémne krátka.

Prišiel deň, keď som začala konať a prihlásila som sa na konzultáciu – všetko online. To bolo v sobotu, a to z jediného dôvodu – bála som sa a prišlo mi to ako vhodné oddialenie toho, že sa mi ozvú. A ozvali sa. Hneď v pondelok. Dohodli si so mnou osobné stretnutie, boli veľmi milí a ústretoví. Našli sme dátum, ktorý vyhovoval obom stranám. A ja som iba čakala… 

Deň osobnej konzultácie

Prišla som na kliniku do Bratislavy. Táto konzultácia trvala približne hodinu. Venovali sa mi viacerí lekári, každý bol špecialista na niečo iné. Prešla som veľkým množstvom prístrojov a moje oči videli naozaj z každej strany. Všetko s najväčšou presnosťou. Namerali mi presné dioptrie, astigmatizmus. Následne sa pozerali aj na očné okolie, pozadie, a celkovo na veľkosť rôznych častí oka. 

Následne, keď som toto všetko absolvovala, poslali ma do čakárne. Tu som čakala na samotnú konzultáciu s lekárom, ktorý by mi mal odporučiť metódu, ktorá je pre mňa najviac vhodná a teda najlepšia. Ja som dúfala, že sa mi bude dať pomôcť a neprišla som neskoro. Bolo to veľmi dlho. Každá minúta trvala večne. Išlo naozaj o veľa.

A potom to prišlo. Očná lekárka na mňa spustila výsledky a zakončila to vetou, že som vhodný adept na laserovú operáciu s tým, že som prišla naozaj v hodine dvanástej. Vymenovala mi dve metódy, pre ktoré som bola vhodná. A medzi nimi aj môj iLASIK.

Zvolila som práve iLASIK, keďže som mala problém s astigmatizmom a vtedy sa viac odporúča. Samozrejme, je to na každom jednom adeptovi. Neľutujem ani jedno euro navyše, ktoré som zaplatila.

Prečo práve iLASIK? 

iLASIK majú iba v tejto jedinej klinike. Je to najpresnejší prístroj, ktorý spĺňa najprísnejšie kritéria a ako jediný na Slovensku má certifikáciu NASA, takže je to naozaj niečo špeciálne a najlepšie. 

Tento prístroj funguje na základe 3D mapy chyby v oku, ktorú spravia pred danou operáciou. Podľa tejto mapy nastavia samotný prístroj. Ak by ste počas operácie uhli okom, tak sa celý proces zastaví.  Tento LASER odstraňuje iba danú chybu, takže vám nelaseruje celé oko, ako to býva pri niektorých prístrojoch. Presne na to slúži daná 3D mapa. 

Ja som teda siahla po tomto zákroku, aj keď je v podstate najdrahší zo všetkých ponúkaných. Predsa, ide o oči a pre mňa sú veľmi dôležité.

Deň pre operáciou

V tento deň som opäť absolvovala niekoľko vyšetrení, aby dokázali nastaviť daný laser, a teda operácia prebehla bez problémov. Bol to zážitok a naozaj všetko bolo špičkové. Tieto vyšetrenia trvali dlhšie. Bola som tam okolo 2 hodín. Naozaj ich ale musím pochváliť. Chcela by som mať ich pokoj. A potom ma poslali domov… 

Deň operácie

Ráno som prišla na kliniku. Absolvovala som opäť vyšetrenia, či sa náhodou niečo nezmenilo, či je všetko v poriadku. Bolo.

Potom si ma zavolali z čakárne do takej miestnosti, kde už čakali pacienti priamo na zákrok. Bol to stres. Ani vám neviem opísať tieto zážitky. Bolo to naozaj niečo – dodnes mám zimomriavky. Keďže bola pandémia, musela som tam byť sama, takže som sa rozlúčila s rodičmi, so sestrou a išla som na to…

Samotný zákrok netrval dlho. Trval iba 15 minút. Nejaká sestrička mi tam vysvetlila, čo sa bude diať, čo mi budú robiť a dala mi pokyny, ako mám ležať. Objala som plyšáka a iba sa modlila. V hlave som si opakovala to, aké bude super, keď budem vidieť, a prečo som do toho išla. Veď som mala chuť sa otočiť.

Operácia prebehla iba s lokálnym umrtvením, takže som necítila vôbec oči, ale všetko som videla. Mala som sledovať jedno svetielko a nepohnúť sa. Nehýbala som sa. Doslova. Ja ani neviem, či som dýchala… 

Po operácii som sa postavila a odišla som po vlastných nohách… Ešte som na recepcii aj platila. Na oko mi nasadili ochranné šošovky, ktoré mi na druhý deň na kontrole vybrali. Po operácii mi dali kvapky (troje), ktoré som si mala kvapkať. Nič viac. 

Ja som mala astigmatizmus, takže hneď po operácii som nevidela ostro. Ale pomaly sa mi to vyjasňovalo, až som videla naozaj ako orol. 

Na druhý deň je hneď kontrola. Tu vás skontrolujú, ako sa to hojí, či je všetko v poriadku. Následne podľa potreby máte kontroly o týždeň, o 2 týždne a o mesiac. Samozrejme, je to individuálne.

A teda môj názor? 

Určite by som vám to odporučila. Je to naozaj krásny pocit, keď nemusíte nosiť okuliare. Viem, že pre niekoho je to povrchné, ale mne sa ani nikdy nepáčili. Bojovala som s nimi. Nakoniec som mala tak vysoké čísla, čo som si oči sama pokazila, lebo som okuliare nenosila. Stojí to za to. Je to investícia, ale do seba. To je podľa mňa tá najväčšia a najlepšia voľba. A čo sa týka toho, či som mohla ísť na druhý deň do práce, tak to je pravda. Nič ma nebolelo. Nič som nemusela riešiť, iba si kvapkať kvapky, ktoré mi dali na klinike. Ak nad tým uvažujete, choďte do toho…

Aďka Gundová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.