Bloggers RE

AKO CESTOVAŤ S ČISTÝM SVEDOMÍM ANEB BEZ LIETADLA


Určite pre vás už nie je novinkou to, že lietaním sa znečisťuje naša klíma najviac. Čo myslíte, čo znečistí naše prostredie viac – ročná jazda autom, alebo jeden let lietadlom? Ak ste tipovali druhú možnosť, tak je to tá správna odpoveď. Preto by sme mali zvážiť aj iné alternatívy. Najmä pri letoch na krátke vzdialenosti…

Niekedy sme však príliš pohodlní na to, aby sme sa rozhodli pre dlhšie cestovanie. Navyše, lietanie je dnes lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Preto je čas prevziať zodpovednosť za našu planétu! V dnešnom článku vám predstavím niekoľko alternatív, ako cestovať aj bez lietania.

Dovolenka autom alebo karavanom

Cestovanie autom vám dá možnosť zastaviť doslova všade a preskúmať okolie. Výhodou je aj to, že môžete ísť tam, kam chcete, kedy chcete a na ako dlho chcete. Takisto je to najjednoduchší spôsob, ako sa rozhodnúť, kde a kedy si urobíte prestávku. Nie ste na nikom závislí a o svojich plánoch rozhodujete jedine vy. Autom sa dá precestovať prakticky celá Európa, takže o destinácie určite núdza nie je. Ak vlastníte obytný príves, môžete dokonca na cestách aj prenocovať, čo prináša ďalšie výhody.

Nevlastníte auto? Nemáte vodičák? Aj pre vás je tu alternatíva – spolujazda. Na internete nájdete množstvo platforiem, kde firmy ale aj privátne osoby ponúkajú spolujazdy. Ako cestujúci nepotrebujete vodičský preukaz a aj náklady za cestu sú prijateľné. K tomu spoznáte nových ľudí a získate kopu zážitkov.

Cestovanie vlakom

Cestovanie vlakom je skvelým spôsobom, ako cestovať z krajiny do krajiny. K tomu sú vlaky jedným z najpohodlnejších spôsobov cestovania. Môžete vstať, chodiť, nie ste pripútaní, máte wifi/internet, môžte si čítať, učiť sa či pozerať filmy alebo počúvať audioknihy. Takisto máte prístup k toalete a pomerne vo všetkých vlakoch sú už reštaurácie či detské kútiky. Ak sa rozhodnete cestovať na dlhšie trate, máte možnosť zvoliť nočný vlak, v ktorom sa vyspíte.

Počuli ste už o interrailingu? Interrailing je spôsob, ako vlakom môžete precestovať vybranú krajinu či dokonca celú Európu. Môžete si vybrať medzi rôznymi cestovnými lístkami a navrhnúť si vlastnú cestu. Cestou vlakom máte šancu obdivovať krásy krajín, čo sa pri lietaní nedá.

Cestujte autobusom

Cesty autobusom sú jedným z najlacnejších spôsobov cestovania. Len si predstavte, ako ďaleko môžete ísť a zaplatíte iba jedenkrát. Cesty autobusom vyžadujú aj istú dávku trpezlivosti a tolerantnosti. Veľa ľudí, málo miesta, ale je to lacná alternatíva, i keď za minimálny komfort. Výhodou je to, že si môžete prezerať krásu prírody.

Aj napriek tomu, že cestovanie autobusom na ďaleké vzdialenosti je dlhé, môžete cestovať cez noc, tak vám cesta ubehne rýchlejšie. Zoberte si vankúš, deku, knihy, pozerajte filmy alebo počúvajte hudbu. A za také ceny, ako by ste mohli povedať nie?

Dovolenka na bicykli

Skvelé na dovolenkovaní na bicykli je to, že spoznáte miesta, ktoré by ste nikdy neobjavili inými dopravnými prostriedkami. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, určite by ste si mali nájsť čas, všetko naplánovať a dobre sa pripraviť. Organizácia je tu veľmi dôležitá. Hlavne čo sa týka trasy, peňazí a oblečenia. Viem, že cykloturistika nie je pre každého. Ale ak sa dáte na toto dobrodružstvo, určite nebudete tento jedinečný zážitok ľutovať.

Plavba loďou

Na záver ešte veľmi netradičný a zároveň luxusný spôsob cestovania. Plavba loďou ponúka veľmi veľa výhod, hlavne čo sa týka komfortu. Nie ste pripútaní, môžete sa voľne pohybovať, máte prístup k toaletám a reštaurácii. Ak ste na okružnej plavbe, máte k dispozícií aj bary, kúpele, bazén či posilovňu. Cestujúci zvyčajne dostanú vlastnú izbu, takže cestu môžete teoreticky aj prespať. Aj keď pri takomto cestovaní musíte siahnuť hlbšie do peňaženky, ten zážitok bude stáť za to.

Ak hľadáte nový spôsob dobrodružstva, tak tu bolo mojich 5 možností na to, ako cestovať aj bez toho, aby ste museli nastúpiť do lietadla. Máte aj vy zážitky z cestovania bez lietadla? Tak sa určite nezabudnite o ne s nami podeliť!


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X