Aj napriek tomu, že u nás na Slovensku a v Čechách “Black Friday” neslávime tak ako v zahraničí, tento “sviatok” sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho konzumu. Vo Švajčiarsku, kde žijem ja, už začínajú zľavy a propagovanie Black Friday niekedy na začiatku októbra. V obchodných domoch na vás žiaria zľavy až po -75%. A nielen to, dokonca moja e-mailová schránka je preplnená reklamami ohľadom tohto dňa. A musím povedať, že mňa to strašne otravuje a snažím sa to úplne ignorovať. 

V dnešnom článku by som chcela zmieniť niekoľko výhod a nevýhod tohto dňa a ako sa zachovať čo najudržateľnejšie a ekologickejšie.

Nadmerný konzum

Jednou z najväčších obáv týkajúcich sa “Čierneho piatku” je skutočnosť, že sa nakupuje vo veľkom a viac, ako v skutočnosti potrebujeme. Problém nie je v tom, že napr. čakáme už dlho na vysávač, ktorý pôjde do zľavy, ale to, že si kúpime 3, pretože sú tak lacné. Vieme, že počet produktov je obmedzený, a preto musíme konať rýchlo a spontánne, ako by sme za normálnych okolností mali. To vedie k nadmernému konzumu a hlavne v módnom biznise je to zlé.

Finta biznisu

Veľa obchodov propaguje svoj skvelý a úžasný lacnejší tovar po celý október, ale keď príde “Čierny piatok”, objednajú naschvál menej produktov ako potrebujú, podľa Business Insider. Výsledkom tak je rýchle vypredanie zľavnených vecí, ale obchody ani napriek tomu nestratia zisk. Zákazníci, ktorí tam už sú, často kupujú tovar s menšou zľavou alebo vôbec bez zľavy. Prečo? Pretože tam už sú. Nedajte sa takto oklamať.

Okienko rýchlej módy

Koľko oblečenia ročne ste vyhodili alebo ešte stále vyhadzujete? Väčšina oblečenia by sa dala recyklovať, ale často končí na skládkach, kde sa nemôže rozkladať. Módny priemysel spôsobil to, že je takmer nemožné opraviť oblečenie, ktoré ste si kúpili a keďže ceny sú také nízke, neoplatí sa opravovať oblečenie, že ktoré ste utratili pár drobných. Značky ako napr. H&M zaviedli množstvo ročných trendov (až 52), a to ako spôsob ako nám predať viac oblečenia. Niektorí ľudia majú také nízke platy, že ich jedinou možnosťou je nakupovanie tohto oblečenie. Ale táto skupina nie je tým veľkým problémom. Sú to skôr tí, ktorí by si mohli dovoliť nakupovať a podporovať etické a udržateľné oblečenie a značky, ale nerobia tak. Chcú radšej kvantitu pred kvalitou, a to je veľký problém v tomto priemysle.

Takže si prosím vás dobre rozmyslite, čo kúpite na “Black Friday” a aké značky svojimi peniazmi podporíte. Pointou je, aby ste nenakupovali, ak niečo naozaj nepotrebujete. Nestaňte sa obeťou impulzívnych nákupov. 

Ako teda môžete udržateľne nakupovať počas Black Friday?

“Black Friday” vás takpovediac láka nakupovať vo veľkom, ale vy ako osoba máte vlastnú hlavu a zmýšľanie na to, povedať nie. Ak sa rozhodnete niečo kúpiť, čo by ste si inak nemohli dovoliť kúpiť, a viete, že to budete používať často a dlhú dobu, potom to problém nie je. Pretože nakupujete rozumne. Už aj veľa “Eko a udržateľných značiek” začína s konceptom “Čierneho Piatku”. A aj napriek tomu, že sa to môže zdať pokrytecké, ľudia, ktorí si za normálnych okolností drahé veci nemôžu dovoliť, môžu konečne podporiť niečo dobré. Ale to, že veľa módnych značiek vás núti si kúpiť tzv. lacný odpad neznamená, že musíte.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here