Nulový odpad je v našej spoločnosti ešte stále nemožný. Ale čo môžeme urobiť, je odpad redukovať. A to všade tam, kde sa len dá. Stačí sa zamyslieť nad svojimi každodennými činmi, a tak sa aspoň trochu priblížiť k nulovému odpadu. Tu je niekoľko tipov pre vašu každodennú inšpiráciu, ktorá prispeje nielen k ušetreniu životného prostredia, ale aj vašich financií.

Odmietajte „jednorázovky“

Každú jednu vec, ktorú vám ponúkajú a vy ju môžete využiť len raz jednoducho odmietnite. Či už sú to slamky v drinkoch, nerecyklovateľné obaly z „take-away“ a plastové príbory, jednorázové tégliky na kávu alebo čaj či zbytočné PET fľaše. Hľadajte pre vás alternatívy a radšej si noste svoje, viac krát použiteľné.

Noste si vlastné tašky a nádoby

Aby ste sa vyhli zbytočnému odpadu v domácnosti, noste si vlastné tašky a nádobky, keď idete nakupovať. Bavlnené tašky a znovu použiteľné vrecká na zeleninu a ovocie, to nie je v podstate nič nové. Už naše staré mamy ich používali. Preto sa nebojte v obchodoch odmietať plastové igelitky.

Nakupujte na trhoch a v bezobalových obchodoch

Na trhoch nájdete kvalitnejšie potraviny ako v supermarkete. Sú čerstvé, regionálne, bez obalu a ešte aj podporíte miestnych farmárov. Samozrejme nie všetky produkty je možné nájsť na trhoch, preto ak máte možnosť, navštívte obchody bez obalu. Nájdete tam veľa výrobkov ako alternatívu ku jednorazovým produktom, od kozmetiky až po čistace prostriedky.

Opravujte

Ak sa vám niečo pokazí, nekupujte hneď nové. Skúste to najprv opraviť alebo ak si netrúfate sami, zavolajte si miesteho opravára. Ak nie tak sa popozerajte, či náhodou nemáte vo vašej domácnosti niečo čím by ste poškodenú vec mohli nahradiť. Ak nie tak až potom kupujte. A keď už, tak už kvalitné veci, ktoré vám vydržia dlhšie.

Obmedzujte nákupy nového oblečenia

O „fast fashion“ sa momentálne diskutuje vo veľkom. Komerčné módne trendy sa rýchlo menia a stále veľa ľudí utráca peniaze na nákup nových vychytávok, ktoré si v mnohých prípadoch ani raz neoblečú. Pravdupovediac, každý jeden z nás má doma hromadu vecí, ktoré nenosí vôbec a zbytočne nám zaberajú len miesto v skrini. Preto je výhodné nakupovať kvalitné, nadčasové a dobre kombinovateľné kúsky tzv. „Basics“, ktoré často nájdeme aj v sekáčoch. Nielen, že nákup z druhej ruky šetrí vašu peňaženku, ale aj životné prostredie.

Vytvorte si vlastné domáce čistiace a kozmetické produkty

Stačí naozaj len pár vecí z kuchyne, vonné oleje podľa vášho vkusu a za pár minút si dokážete vyrobiť čistiace prostriedky do celej vašej domácnosti vrátane pracích prostriedkov. Nielen, že tak zredukujete množstvo odpadu, ale nevypúšťate žiadne chemikálie do odpadových vôd.

To isté platí aj pre kozmetické výrobky. Tie domáce sú lacnejšie, zdravšie a ekologickejšie ako tie z drogérie. Pre inšpiratívne návody a recepty na domácu kozmetiku nájdete na webe a z jednoduchých ingrediencii si dokážete vyčariť vašu celú výbavu. Od maskary, cez telové mlieko až po šampón.

Kompostujte

Čudovali by ste sa koľko bioodpadu tvorí priemerne váš domáci odpad, ktorý skončí na skládkach. A pritom je takým dobrým zdrojom (hnojivom). Stačí ho odkladať do nádoby a potom dodávať do kompostéra. Ja svoj odpad skladujem v mraziaku, aby nám nesmrdelo, keďže žijeme v bytovke. Je to praktické a ekologické. Preto si dajte záležať na tom, aby ste nehádzali všetok odpad len tak do smetného koša.

Recyklujte

Recyklácia je dobrá vec a v našej spoločnosti, by to malo byť samozrejmosťou. Ale nie je riešením. Ide len o recykláciu, toho čo nemôžeme odmietnuť alebo opätovne použiť. Preto sa snažte znížiť množstvo vašej spotreby. Znížte množstvo, ktoré recyklujete, znížením množstva vašej spotreby.

Naučte sa povedať „nie“

Marketingoví experti vedia ako na nás. Niekedy je ťažké odolať zľavám, akciám či vzorkám zadarmo pri nákupe nad istú sumu. Ale buďte uvedomelí a myslite udržateľne. Pred každým nákupom si dobre rozmyslite či to naozaj potrebujete. A povedzte nie nákupom nezmyselných vecí, ktoré vlastne ani nechcete a nepotrebujete.

Ako sa vy pokúšate redukovať svoj odpad? Kto vás motivuje a koho motivujete vy?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here