Každý jeden z nás už určite zažil strach z konfliktov. Čo, samozrejme, môže viesť ku malému sebavedomiu alebo neriešeniu svojich životných problémov. Ja takisto. Snažím sa im vyhýbať, ak sa ma netýkajú, a radšej vždy ustúpim, ako by som mala čeliť nejakej konfrontácií alebo hádke…

Žijeme ale vo svete, kde sa konfliktom alebo nezhodám proste nedá úplne vyhnúť. Preto si myslím, že je dôležité sa naučiť, ako sa ich prestať báť a ako im čeliť. Preto by som s vami chcela zdieľať pár tipov na to, ako sa snažím s konfliktami zaobchádzať, ako im čeliť a nebáť sa ich.

Zanalyzujte vaše myslenie

V prvom rade musíte analyzovať spôsob, akým myslíte a ako sa chovať pri konfrontáciách a konfliktoch, ak sa ich chcete prestať báť. Napíšte si zoznam dôvodov, prečo sa snažíte vyhýbať konfliktom. Dôvody môžu byť rôzne. Môžete mať napríklad strach z prehovorenia, strach z vyjadrovania svojich pocitov, strach z toho, že niečo stratíte, ba dokonca strach z toho, že vám iná osoba môže ublížiť. Hlavne sa nesúďte, cítiť sa tak je normálne. Takýto zoznam vám určite uľahčí vašu myseľ a tým, že si veci zvizualizujete, môžete pokojne zhodnotiť vaše správanie pri takýchto nepríjemných situáciách.

Nie vždy sa oplatí byť milý

Nie raz sa mi stalo, že moju dobrosrdečnosť a láskavosť využili určití ľudia vo svoj prospech. Ak s vami niekto príde do konfliktu a je napríklad nahnevaný, využije všetko preto, aby získal to, čo chce. Niekedy to však môže byť len obava z toho, že sa mýli a nepripustí si svoju chybu. Preto urobí čokoľvek pre to, aby vyšiel z konfliktu ako víťaz. Tu platí, že pri riešení problémov neexistuje žiaden priestor na to, aby sme sa správali milo a len prikyvovali. A to sa musíte naučiť. Nehovorím, aby ste s dotyčnou osobou začali vojnu, treba udržať postoj s dobrými úmyslami, vyjadriť stručne, ale jasno svoje myšlienky, a ak s niečím nesúhlasíte, tak to tiež treba povedať. 

Hovorte vždy v prvej osobe

A toto si pamätám ešte z psychológie. Keď začnete frázami ako napríklad “Ty si urobil…” alebo “Ty si ma nahneval…”, je to chyba. Ľudia sa budú cítiť vami napadnutí. Na druhej strane, ak začnete tým, že budete hovoriť v prvej osobe “Ja…”, znížite tým napätie a to, aby sa konflikt ešte viac gradoval.

NESPRÁVNE: “Je to tvoja chyba, že sme to nemohli urobiť, pretože si to nestihol na čas.”

SPRAVNE: “Cítila som sa znepokojene, že si to nedokončil načas a rozmýšľala som nad tým, či si s tým mal nejaké problémy, ktoré by sme mali prediskutovať.”

Tak vyjadrite pokojne a slušne svoje pocity a ako situáciu vidíte vy. Daná osoba sa nebude cítiť napadnutá vašimi slovami, a to upokojí celú situáciu.

Nemajte strach 

Väčšina z nás si pri hádke a konfliktoch hneď predstavuje ten najhorší scenár. Ak si stále budeme nahovárať len negatívne veci, tie v nás vyvolajú strach z takýchto situácií, ktorých sa chceme potom vyhnúť. Keď sa ale zamyslíme nad tým, že s konfrontáciou sa stretávame často, treba hľadať pozitívne spôsoby riešenia takýchto konfliktov. Takže ak nabudúce budete mať potrebu ujsť od nejakého konfliktu, postavte sa mu čelom, povedzte svoj názor, vyjadrite, ako sa cítite a navrhnite riešenie. Hlavne treba všetko riešiť pokojne a nie agresívne. 

Pouvažujte o tom, čo môžete získať tým, že budete čeliť konfliktom

Podľa mňa jeden z najdôležitejších bodov. Predstavte si, že sa aktívne zúčastňujete nejakého konfliktu, namiesto toho, aby ste boli ticho a vyhýbali sa mu. Popremýšľajte o tom, čo by ste povedali, čo by nasledovalo, ako by ste sa zachovali. Ujasnite si, čo všetko by ste mohli získať tým, že konfrontáciám budete čeliť a napíšte si zoznam.

PRÍKLADY:

  • Budem sa cítiť sebavedomejšie, keď sa nabudúce stane niečo podobné.

 

  • Tým, že vyslovím svoj názor, sa nebudem cítiť utláčaný inými.
  • Získam prax v zaobchádzaní s nahnevanými ľuďmi.
  • Naučím sa riešiť konflikty civilizovaným spôsobom.
  • Naučím sa postaviť sa sám za seba a stáť si za svojim názorom.

 

Ak váš zoznam budete nosiť pri sebe a raz za čas si ho čítať, uľahčí vám to riešenia problémov, keď sa takéto situácie objavia. 

Strach z problémov môže mať každý jeden z nás. Treba sa naučiť, ako sa v takýchto situáciách zachovať a ako ich zvládnuť. Je to proces učenia. Zmeny sa nestanú zo dňa na deň. Treba sa naučiť vyjadriť svoj názor, hovoriť ako sa cítime a hlavne si prestať predstavovať to najhoršie.

A aj napriek tomu, že máme niekedy strach, nikto z nás nie je dokonalý, každý robíme chyby. Musíme sa naučiť akceptovať druhých, ich názor a riešiť problémy pokojným a civilizovaným spôsobom. NIE JE TO NEMOŽNÉ.

A čo vy, obávate sa niekedy konfliktov? Ako sa to snažíte riešiť? Ja dúfam, že vám aspoň nejako moje tipy pomôžu pri ďalšom konflikte. Ak máte ďalšie tipy, určite sa s nami o ne nezabudnite podeliť dole v komentároch!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here