Bloggers RE

AKO SA NEZBLÁZNIŤ PRI PÍSANÍ DIPLOMOVKY?


Teraz je presne to obdobie, ktoré väčšina vysokoškolákov nenávidí. I keď ja som optimista a pozerám sa na to skôr ako na obdobie pred koncom, takže som vlastne rada. Väčšina študentov berie písanie záverečnej práce veľmi stresujúco. Nečudujem sa. Je to ťažké, no hlavne na psychiku. Ako zvládnuť toto obdobie? Tak na to sa spolu pozrieme!

Zorganizujte si čas!

Ono sa to nezdá, no je to dosť podstatné. Práve čas je veľmi dôležitý. Spravte si “to-do list”, kde si napíšete, čo všetko potrebujete spraviť. Ja si píšem vždy na začiatku týždňa aj plán priamo k diplomovke, aby som vedela, čo chcem stihnúť.

Zistite, kedy sa vám najlepšie píše!

Kedy? Pred obedom, poobede. Nenúťte sa do písania v čase, kedy vám to skutočne nejde a vaša hlava je aj tak niekde inde.

Naplánujte si svoj plán práce!

Ako som spomínala v bode číslo jedna – ja si plánujem na začiatku týždňa aj “plán práce”, nech viem, čo chcem stihnúť. Rovnako je to super pocit, keď si postupne odškrtávate body a viete, že ste to zvládli – balzam na dušu.

Dajte si reálne ciele!

S tým plánovaním dosť súvisí aj dávkovanie cieľov. Nedajte si za cieľ, že za týždeň napíšete celú prácu. Neúspech vás iba sklame. Dajte si niečo reálnejšie – napíšete kapitolu, ktorú máte rozpracovanú a podobne. Menej je niekedy viac.

Oddychujte! 

Viem, nestíhate. Ale aj v tomto období je veľmi dobré si nájsť čas pre seba. Zrelaxujte – spôsob je už na vás. Prejdite sa, spravte si beauty večer alebo si pozrite film. Prídete na iné myšlienky a budete opäť plný kreativity!

Nezúfajte!

Každý jeden z nás má občas pocit, že sa to nedá. Ale ono sa to dá, len treba ísť na to postupne a nie rýchlo. Ak máte teraz pocit, že to nedávate, tak to zavrite a radšej robte niečo iné. Zbytočne sa trápite, pritom múza príde neskôr.

Zapisujte si všetko, čo vám napadne!

Takéto veci bývajú niekedy tie najlepšie. Tie úplne náhodné. Zaspávaš a bum – zrazu vhodná myšlienka. Zapíšte si ju. Takto si pozapisujte všetko, čo vás napadne. Možno nevyužijete všetko, no väčšina z toho bude použiteľná. Náhodné nápady bývajú tie najlepšie.

Hľadajte informácie, ktoré aj vás zaujali!

Téma práce vám možno nesadla, no informácie, ktoré do nej dáte, sú na vás. Nepíšte v práci teóriu, ktorá ani vás nezaujme. Tú prácu nepíšete pre školiteľa. Vy si to budete musieť obhájiť. Takže píšte veci, ktoré vás zaujali v knihe, na internete v danej problematike.

Verte si!

Vy to dáte. Verte sami sebe, že keď ste už tu, tak ďaleko, tak už tú prácu nejako napíšete. Každý jeden deň je na to, aby ste to opäť skúsili. Nevzdávajte sa! Zajtra môže byť úplne inak.

Verím, že prácu všetci napíšeme v zdraví a že úspešne ukončíme nejaké to školské obdobie. Držím vám palce!


Aďka Gundová

Ahojte :) Na internete vystupujem pod menom Aďulik Sun. K blogovaniu som sa dostala úplne náhodou, aj keď na náhody neverím. Bol to osud. Som hyperaktívna, kreatívna a veľmi ukecaná či sarkastická. Väčšinou mám na sebe ružové okuliare, no vďaka tomu vznikajú aj motivačné články. Všetko zlé, ja na niečo dobré... ♥

1 comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X