Bloggers RE

AKO VÁS MÔŽU ADAPTOGÉNY ZBAVIŤ STRESU?

Už ste o nich počuli? Adaptogény sú aktívne rastlinné látky, ktoré okrem iného pomáhajú telu lepšie zvládať stres. Adaptogény sú teraz doslova v trende. Nie je divu, pretože táto populárna zázračná prísada by mala mať harmonizujúci účinok na telo a myseľ, a to znie naozaj ako cenný prísľub. Ktoré sú tie najznámejšie a aké je ich využitie?

Dlhoročná tradícia adaptogénov

Adaptogény v súčasnosti zažívajú obrovský humbuk, no v skutočnosti nie sú ničím novým. Práve naopak – v tradičnej čínskej medicíne (TCM) a ajurvéde sa tieto aktívne rastlinné látky používali pred niekoľkými tisíckami rokov. Ženšen či koreň ruže sa používali pri liečení dlhodobých chorôb, ako prírodné doplnky výživy alebo na celkové zvýšenie energie.

Ako fungujú?

Pôsobenie adaptogénov spočíva v ich regulačnom účinku. Rastlinné energetické látky sa používajú vždy, keď je telo mimo rovnováhy v dôsledku rôznych vnútorných alebo vonkajších stresových faktorov. Upokojujú alebo budujú telo, až kým si opäť nenájde svoju prirodzenú rovnováhu.

Z tohto účinku možno odvodiť aj názov adaptogénov – z angličtiny „to adapt“, čo znamená „prispôsobiť sa“.

Vedľajšie účinky a dávkovanie

Adaptogény sú rastlinné látky, ktoré sa vyskytujú v rôznych potravinách. Pretože sa jedná o prírodné látky, zatiaľ neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, pokiaľ človek netrpí špecifickou potravinovou intoleranciou alebo alergiou.

Pre účinok týchto rastlinných látok je však nevyhnutné ich pravidelné užívanie. V ideálnom prípade by, preto mali byť adaptogény začlenené do vášho denného výživového plánu. Dnes ich už nájdete v mnohých produktov a formách ako napríklad prášky, kapsuly alebo “powerballs”.

6 adaptogénnych rastlín a ich účinky

Ženšen

Ženšen sa považuje aj za koreň sily a je jedným z najznámejších prírodných liekov. Má vysoký obsah adaptogénov a podporuje tak produkciu tzv. hormónov šťastia.

Oblasť použitia: na psychický stres, pri skúškach, na smútok, úzkosť a depresívne nálady

Koreň ruže

Rhodiola je odborný názov pre koreň ruže známy aj ako antistresová rastlina. Hovorí sa o ňom, že má upokojujúci účinok a pri pravidelnej konzumácii môže zlepšiť schopnosť sústrediť sa.

Oblasti použitia: pri burn-oute a depresiach, pri skúškach, ale aj pri súťažných športoch a proti stresu

Huby shiitake

Táto huba je známa pre jej liečivé účinky. Posilňuje imunitu a črevnú flóru.

Oblasti použitia: na zápchu, nadúvanie a nervozitu

Huba reishi

Adaptogény obsiahnuté v reishi majú pozitívny vplyv na poruchy spánku, ako aj výrazný účinok proti starnutiu.

Oblasti použitia: na poruchy spánku a na podporu celkového blaha

Maca

Tento koreň je plný vitamínu C a má príjemnú, sladkú a ovocnú chuťou. Adaptogény, ktoré obsahuje, majú údajne regeneračný účinok, najmä pri stavoch vyčerpania.

Oblasti použitia: na psychické a fyzické vyčerpanie, po tréningu alebo po ťažkých fázach ochorení

Ashwagandha

Nazýva sa aj „bobule na spanie“. Ashwagandha má upokojujúci účinok, podporuje spánok a má schopnosť uvoľniť celý nervový systém.

Oblasti použitia: na poruchy spánku, vnútorný nepokoj a nervozitu

A čo vy, už ste niektoré vyskúšali?

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.