Mnohí a mnohé to už majú za sebou. Zmena šatníka. Prichádza jar, leto a myslím, že je čas odložiť zimné veci. Pretriediť, upratať a vzdať sa vecí, čo už nenosíme.

Ale nie len tak bezhlavo. Ak chcete mať šatník, ktorý nechcete často meniť, nenakupovať každú sezónu a mať veci, ktoré vám vydržia aj roky, rada by som sa s Vami podelila s pár tipmi a radami, ako nakupovať lepšie a udržateľnejšie.

Som si istá, že nie pre každého to bude ľahké. Ja som bola taká istá, kupovala som veci jedna radosť. Kupovala som veci, ktoré som veľa krát oľutovala a mnohokrát ani nemala na sebe. Šatník rástol, peniaze sa míňali a ja som si uvedomila, že vôbec nemám čo na seba. A to len preto, lebo som robila zle rozhodnutia a kupovala euforicky akonáhle prišli nejaké zľavy.

Odkedy som sa dala na moju minimalistickú cestu to už vidím inak. Samozrejme, netvrdím, že tento proces je ukončený a takisto nie som dokonalá, ale veľmi rada by som sa s vami chcela podeliť o to, ako sa ja snažím zmeniť svoj šatník, prístup k nakupovaniu oblečenia a rozhodovať sa zodpovednejšie a nie bezhlavo.

Vytvorte si zoznam želaní

Predtým, ako sa rozhodnete niečo kúpiť, vždy si prejdite svoj šatník a napíšte si do zoznamu, čo by ste v ňom radi uvítali. Nekupujte, ale kontrolujte váš šatník pravidelne a aktualizujte aj váš zoznam. Keď si budete istí, že tie kúsky oblečenia, ktoré sú na vašom zozname stále chcete aj po nejakom čase, tak môžete rozmýšľať nad kúpou. Ak nie, tak tie veci jednoducho zo zoznamu vymažte. Vyhnete sa tak zbytočným nákupom.

Buďte si na 100 % istí

Ak ste videli nejaké super kúsky v obchode, počkajte s nákupom. Napíšte si ho buď na vašu listinu prianí alebo sa na to 2-3 dni vyspite. Ak aj po tom ešte stále budete mať záujem, tak si to kúpte, ale ak už žiadne vzrušenie necítite, tak tá vec určite nestojí za to. Buďte naozaj presvedčení o tom, čo kupujete.

Nenakupujte v zľavách

Viem, aké ťažké je niekedy vyhnúť sa nakupovaniu vo výpredaji. Všetko je také lacné a doslova nás všetky tie etikety s nízkymi cenami prenasledujú. Nevieme sa ovládať, chceli by sme mať všetko. Tieto spontánne a rýchle nákupy majú na svedomí to, že s tými vecami vôbec nie sme spokojní alebo ich vôbec nepotrebujeme. Šatník nám síce rastie, ale veci v ňom stoja.

Preto sa nedajte manipulovať marketingovými trikmi a netrávte veľa času v nákupných centrách, radšej investujte váš čas plnohodnotnejšie.

Menej je viac

A to vo väčšine prípadov. To isté platí aj o oblečení. Preto voľte kvalitu nad kvantitou. Kupujte radšej kúsky, ktoré sú trochu drahšie, ale zato kvalitnejšie. Vydržia vám dlho a nebudete ich musieť často nahradzovať. Ja chcem takisto svoj šatník minimalizovať a vlastniť také veci, ktoré sú kvalitné a nadčasové.

Nesledujte trendy

Viem, že v dnešnej dobe to nie je ľahké, keď vidíme na Pintereste či Instagrame módne ikony s tými najnovšími trendami. Ja som bola taká istá, sledovala som módne blogy, časopisy, aby som vedela, čo je práve IN. No po čase som si uvedomila, že leopardí kabát sa už dávno nenosí a prišlo niečo iné. A tak sa v šatníku zas kopili veci oblečenia, ktoré už jednoducho vyšli z módy. Trendy prichádzajú a odchádzajú, my kupujeme, skladujeme, vyhadzujeme a zas kupujeme. Je to začarovaný kruh. Ale oblečenie nie je všetko a nepotrebujeme sledovať trendy, aby sme sa stali „niekým“. A s týmto súvisí aj môj ďalší bod.

Nájdite si vlastný štýl

Nájsť si svoj štýl je „super-dôležité“. Nielen kvôli šatníku, ale aj kvôli sebe.

Pretože ak nájdeme náš štýl, nájdeme aj samých seba a to nám uľahčí vytvorenie takého šatníka, s ktorým budeme maximálne spokojní. Dlhodobo. Nájdite si čas a vyskúšajte každú jednu vec, ktorú vlastníte, vrátane tašiek, klobúkov, topánok a všetkých doplnkov. Oblečenie, v ktorom sa cítite dobre a sami sebe sa páčite si určite nechajte. Také, v ktorom sa necítite fajn a nie ste si 100 % istý, že to je „ono“, vytrieďte. Načo vám bude kopa vecí v šatníku, ktoré sú síce „in“, ale budú vám tam len stáť a zaberať miesto. Trendy veci, ktoré si kupujeme, lebo sú práve v sezónne sú zvyčajne tie, ktoré vôbec nezodpovedajú nášmu štýlu. Preto si často myslíme, že si nemáme čo obliecť. Preto dajte všetko čo nechcete a nebudete nosiť preč.

Nakupujte múdro a ekologicky

Venujte viac pozornosti tomu čo kupujete, kde kupujete, akú značku vašim nákupom podporujete, za akých podmienok sa veci vyrábali atď. Snažte sa nakupovať premyslene a udržateľnú módu. Samozrejme, že niekedy sú veci od etických a udržateľných značiek trochu drahšie, ale sú kvalitnejšie, ekologickejšie a vydržia vám dlhšie. A výroba tak neznečisťuje životné prostredie ako „rýchla“ móda. Takéto značky dbajú na to, aby robotníci pracovali za dobrých podmienok, za dobrý plat a bez akéhokoľvek nebezpečenstva na zdraví.

Ak si takúto modu nemôžete dovoliť, nakupujte v sekáčoch. Nájdete tam veľa krásnych kúskov, unikátov aj dobrú kvalitu a oveľa lacnejšie. Tiež je to ekologickejšie, ako nakupovať nové lacné veci, pretože veci v secondhandoch už majú svoju históriu a dávate takémuto oblečenie druhú šancu.

Ak máte vy iné tipy na to, ako zostaviť minimalisticky šatník, potešíme sa každému nápadu a inšpirácii.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here