Komunita online tvůrců

AMERICKÉ JÍDLO

0 4

Autor: Klára Čadová, klaravusa.wordpress.com

Článek o jídle jsem hodně odkládala, protože jsem si myslela, že čím déle tu budu, tím víc zajímavého jídla potkám, ale není to tak, spíš mi to připadá vše úplně běžné. A teď odkud začít.

Předem bych se chtěla omluvit, že většinu fotek stahuji z internetu, ale prostě nemám čas všechno fotit. 😀

Pití

V USA mají samozřejmě mnohem víc druhů sodovek (nenapadá mě jiné slovo, jak to nazvat), ale to bych asi neřešila, ale to, co pro nás jako pro Čechy je nejrozdílnější, je balení. Colu si nejčastěji koupíte v plechovce a pomerančový džus v galonovém balení (3,7 litru).  Pijí hlavě sodovky  a občas vodu neopak skoro vůbec nepijou čaj.

Kuchyně z celého světa

Věc, která mě z toho všeho asi nejvíc překvapuje, je fakt, že tradiční americká moc kuchyně neexistuje. Už jsem tu jedla thajskou, čínskou, německou (má host mamka má německé kořeny, takže guláš) a hlavně mexickou. Pak také samozřejmě hranolky, hamburgery a pizza, ale s tím se moc často nesetkávám. Zpět k té mexické kuchyni, já nikdy neměla úplně v lásce fazole, ale už jim přicházím na chuť a už mi chutnají. Jedna z věcí, co mě napadly jako americké jídlo teď, je meatloaf (zjednodušeně taková sekaná 😀).

Jídelníček

Věc, která je dost dle mého zvláštní pro Čechy, je rozdělení jídla během dne. Udělala jsem vám takovou přibližnou tabulku rozdílů jídla v ČR a v USA. V ČR prostě asi jíme víc. 😀

V ČeskuV USA
6:30 snídaně7:00 snídaně
10:00 svačina
cca 13:00 oběd13:30 oběd, který vypadá jako česká svačina ve škole
15:00 odpolední svačina (jen někdy)
18:00 obvykle studená, ale někdy také teplá večeře20:00 teplá večeře
Káva

Ano, kafe je věc, na který jsou Američani hodně závislí, a to opravdu hooodně. Většinou si vaří obyčejný kafe a lijí si do něho sladkou smetanu různých příchutí. Když jsem sem přijela a říkala, že kávu nepiju, tak na mě koukali jako na blázna. Ano,  teď už si občas kafe dám. 😀

Dezert

Nejčastěji si Američani pod pojmem dezert představí zmrzlinu.

Ovoce a zelenina

Obecně Američani moc nejí ovoce a zeleninu. Moje host rodina není moc typicky americká, takže jíme zeleninu hodně často, což mi vyhovuje.

Projekt z jednoho supermarketu, který mě zaujal: V obchodě mají regály s free ovocem pro děti. Děti, když přijdou do obchodu, tak si můžou zadarmo vzít. Cílem tohoto projektu je motivovat děti, aby jedly zeleninu a také, aby neotravovaly v obchodě, že chtějí sladkosti.

Americké jídlo je od českého rozdílné, ale myslela jsem, že bude víc. Moc mně tu chutná a nebojte, nemám hlad.


Leave A Reply

Your email address will not be published.

X