Bloggers RE

AUTOGÉNNY TRÉNING: ČO TO JE A AKO TO FUNGUJE?


Tlak, hektické tempo a stres nás robia nespokojnými a majú často negatívny vplyv na našu psychiku. Autogénny tréning by mal pomôcť zmierniť sťažnosti súvisiace so stresom a urobiť náš deň lepším. Prostredníctvom tzv. autosugescie, akejsi samo-hypnózy, by sme sa mali upokojiť. Cieľom cvičení zameraných na sústredenie je tiež priviesť telo späť do rovnováhy a uzdraviť ho.

Odkiaľ pochádza autogénny tréning?

Berlínsky lekár Johannes Heinrich Schulz prvýkrát vyvinul túto formu vnútornej relaxácie z hypnózy v roku 1932.

Cieľ sa dosiahne aktiváciou protistresového nervového systému, tzv. parasympatického nervového systému. Ten je zodpovedný za rovnováhu v tele a za účinky vyvažovacích funkcií, ako je napríklad zníženie krvného tlaku alebo srdcový rytmus. Opakom parasympatickeho nervového systému je sympatický nervový systém.

Ako nám autogénny tréning môže pomôcť?

Niekoľko štúdií preukázalo účinky autogénneho tréningu. Napríklad poruchy spánku, vnútorný nepokoj, vysoký krvný tlak spôsobený psychologickými poruchami, bolesť hlavy a gastrointestinálne problémy. Tieto problémy by sa mali pomocou cvičení zmierniť alebo úplne odstrániť.

Ako trénovať tuto relaxačnú metódu?

Ak si chcete vyskúšať autogénny tréning, môžete začať jednoduchým cvičením vy sami. Nájdite si polohu, ktorá vám vyhovuje – napríklad v pohodlnom kresle alebo ležmo na podložke. Je dôležité, aby ste boli uvoľnení a ničím nerušení, pretože rozptyľovanie sťažuje sústredenie sa.

Autogénny tréning začína jednoduchým cvičením. Zatvorte oči a pokúste sa najprv cítiť pravú ruku. Ak chcete, môžete ju vyzdvihnúť. Potom sa chvíľu sústreďte na rameno, aby bolo ťažšie. Ďalej pokračujte koncentráciou sa na obe ruky, nasledujú pravá a ľavá noha. Ak sa po tele šíri pocity ťažkosti, malo by to viesť k relaxácii a vnútornému mieru. Ak to nefunguje prvýkrát, nič sa nedeje, všetko potrebuje svoj čas a cvik. 

Vyhľadajte poradcu pre autogénny tréning

Relaxačné cvičenia robte sami len, ak sa naozaj cítite fajn. Ak sa tým, že sa zamierate na seba, necítite uvoľnene, profesionáli vám pomôžu. Nesprávny tréning vám môže spôsobiť viac ťažkostí a škody ako úžitku. Existuje veľa konzultantov a terapeutov, ktorí ponúkajú rôzne kurzy autogénneho tréningu. Je dôležité zabezpečiť, aby išlo o serióznu ponuku, preto radšej vyhľadajte terapeutov, ktoré majú ročne skúsenosti, alebo si nechajte niekoho odporučiť. 

Máte už aj vy skúsenosti s autogénnym tréningom? Ako sa snažíte uvoľniť?


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X