Bloggers RE

BALI THE PARADISE?


Autor: Adéla H., obrazemblog.wordpress.com

Bali je ráj. Anebo ne?

Přemýšlím, kdy se Bali stalo tak populárním. V Čechách možná i díky příspěvkům Annie Songe. Svou roli hraje i ale Instagram a všechny ty skvělé fotografie z dokonalého ráje…

Ano, Bali má krásná místa, má nádhernou přírodu, usměvavé lidi a ceremonie. Ovšem asi se nebudu řadit mezi ty, kteří Bali považují za ráj. Přesto jsem ale velice ráda, že jsem měla šanci se tam podívat a díky Láďovi ze Život trochu jinak poznat více tento indonéský ostrov. Pokud se na Bali chystáte a budete potřebovat průvodce (na Bali si s veřejnou dopravou moc neužijete, autobusy tam jezdí dle potřeby a jsou pomalu menší než auta), jednoduše, doporučuji se na Láďu obrátit. Ne každý si troufne na motorky v tamějším městském provozu. Bali totiž není jen příroda a pláže, ale i ucpané silnice, smog, „nebarevné“ warungy a serpentiny (pokud se vám  dělá špatně v autě, mějte s sebou vždy Travel Gum).

Pro mě osobně Bali nepředstavuje takový ráj, zde jsou ovšem body, které za mě na Bali vedou:

Západní Bali, to je to Bali, které znáte z fotek – palmy, rýžová pole. A více podniků pro turisty ze západu, tedy alespoň v porovnání s místem, kde jsme bydleli my. Nerada to přiznávám, ale turistické cíle a „západní“ kavárny a restaurace mě na Bali bavily nejvíce. Warungům jsem nepodlehla.

Krásné sochy nejen ze dřeva, úchvatný nábytek a další interiérové doplňky. Bohužel fotografie těchto krás nemám. Nicméně, pokud bych se na Bali měla vrátit, tak kvůli nákupu tohoto umění a dekoru.

Příroda, příroda je krásná všude. Na Bali jsem viděla džungli nebo opice ve volné přírodě. A opice okupující odpadkové koše v chrámu Uluwatu nepočítám.

Balijské tance, divadlo a ceremonie. Místní lidé umodlí vše. I rozbouřenou sopku Agung (naše média vám situace prezentovala hůře, než tomu v reálu bylo. Krásně o tom napsali na Život trochu jinak. Chodili nám sms, zda jsme v pořádku. Jakožto bývalá studentka médií bych o tomhle dokázala napsat samostatný článek…

Milé tváře Balijců. Ale i když to jsou lidé mílí, věřící na karmu, i zde se potkáte s negativní emocí nebo úplatky – zastaví vás policie na silniční kontrolu? Připravte si cash.

Kdy mě Bali chytlo za srdce:

Bydleli jsme v areálu s pár bungalovy, o který se starali místní. A jednou z nich byla Wayana. Těžko říci, kolik jí mohlo být. Vypadala mladě, ale doma má již dceru. Jednoho rána přišla do práce a byla smutná. Důvodem bylo, že její kamarádka musela porodit mrtvé dítě. Ukázala nám, že baby šlo do jiného světa, se slzami v očích…

Převelice starý pán, který sotva šel v Ubudu. Sám. Podíval se na nás a věnoval nám úsměv jako ještě nikdo. Pak samozřejmě vytáhl domácí alkohol, který nám chtěl prodat. Odmítli jsme, ale tak trochu mi to zlomilo srdce.

Na rybím trhu prodávala jedna holčička suvenýry. Vůbec nemluvila, jen tam stála a nosila košíček. Té jsem neodolala a na její pohled asi nikdy nezapomenu. Klíčová vzpomínka. Navíc v tom ruchu daného místa…


Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram