Bloggers RE

BENEFITY MINIMALIZMU


Existuje veľmi veľa mylných predstáv o minimalizme a jednou z nich je aj to, že sa musíte zbaviť všetkých vecí a žiť len s veľmi málom. Áno, minimalizmus je síce o vytriedovaní a zbavovaní sa vecí, ale vecí, ktoré nechcete a nepotrebujete. V minimalizme ide hlavne o to, zamerať sa na to, čo je dôležité a nájsť šťastie a slobodu.

Aké výhody priniesol do môjho života minimalizmus? Toto je otázka, na ktorú budem odpovedať v dnešnom príspevku.

  1. Menej vecí, viac miesta

Pri prechode na minimalistický životný štýl si tento benefit všimnete ako prvý. Keď budete prechádzať svojimi vecami a rozhodovať sa o tom, čo chcete a čo nechcete, uvedomíte si koľko zbytočností máte vo vašej domácnosti.

Viac priestoru umožní vášmu domovu dýchať. Samozrejme, to všetko potrebuje nejaký ten čas, kým sa zbavíte neporiadku, ale bude to stáť za to. Verte mi. 🙂 Ja na tom tak isto ešte stále pracujem. Ale ako som už hovorila, minimalizmus je cesta a nie cieľ.

  1. Viac času

Po vytriedení vecí a pri vylepšovaní svojej rutiny si nájdete viac času na to, aby ste robili veci, ktoré milujete a užívali si ich. Ak by mi to niekto povedal predtým, ako som začala s minimalizmom, neverila by som. Ale je to tak.

Keď odstránite všetok neporiadok a prebytok okolo vás, budete mať viac voľného času a získate novú perspektívu a prehľad. Čo teda urobíte so svojím voľným časom? Budete čítať viac kníh, začnete sa učiť nový jazyk, stretávať sa častejšie so svojimi priateľmi alebo dokonca objavíte ďalšiu svoju vášeň?

Pracujte na svojich snoch a túžbach.

  1. Malý, ale užitočný šatník

Zbaviť sa oblečenia je asi najväčší problém pri prechode na minimalistický životný štýl. Pre každého jedného z nás. Aj keď niekedy nenosíme určité veci, nechceme sa ich zbaviť, pretože sme na ne minuli peniaze. Alebo si hovoríme, že „jedného dňa“ by som to mohol nosiť. Alebo sme nejaké oblečenie od niekoho dostali a je nám ľúto dať to preč.

Ale aký má zmysel nechávať si veci, ktoré nenosíme, nechceme a nepáčia sa nám?

Jednoduchý šatník má ale veľa výhod. Nájdite si čas a pretrieďte si vašu skriňu. Zbavte sa všetkého oblečenia, ktoré nenosíte, je roztrhané, staré, nepohodlné a darujte alebo predajte ho niekomu.

Nájdite svoj vlastný štýl a nechajte si veci, v ktorých sa cítite pohodlne. Urobte si všestranný šatník. Šatník, v ktorom budete mať kúsky, ktoré milujete a radi často nosíte. Ak máte “basic” kúsky, budete môcť vytvárať veľa outfitov a už si nebudete lámať hlavu nad tým, že si nemáte čo obliecť. A ešte vám to ušetrí každodenný ranný stres.

  1. Menej stresu

Akonáhle som začala odstraňovať zbytočnosti, uvedomila som si, že neporiadok v našom byte bolo to, čo ma stresovalo. Nemám rada chaos a preplnené izby. Keďže žijem s priateľom (nie minimalistom) a našimi 2 psíkmi (tiež nie veľmi minimalistickými), nikdy nie je poriadok. A niekedy mi to fakt prekáža, ale vo vzťahoch je to zase aj trochu o kompromisoch. Takže na tomto ešte musím popracovať.

Ak aj vám prekáža neporiadok, ktorý vás v byte obklopuje, zbavte sa prebytku. Udržiavajte váš byt čistý a uprataný. A ak náhodou žijete s “ne-minimalistom”, vytvorte si vlastný priestor, kde sa môžete vždy vrátiť, ak vás bude neporiadok stresovať.

  1. Menej upratovania a organizovania

Premýšľali ste niekedy o tom, koľkokrát ste prehadzovali a premiestňovali veci z jedného miesta na druhé? A stratili tak len kopu času? Práve vtedy si treba uvedomiť, čo potrebujete a čo nie, a ktorých vecí sa treba vzdať.

Tiež by som navrhovala zbaviť sa vecí, ktoré máte na poličkách, na linkách a na pultoch. Jednak vám to uľahčí upratovanie a na druhej strane budete mať viac priestoru.

  1. Jasnosť

Minimalistický spôsob zmýšľania, vám dá jasnejšiu predstavu o tom kto ste a čo chcete. Myslím, že pre mňa je toto jeden z najdôležitejších benefitov. Jednak si uvedomíte, ktoré veci sú pre vás dôležité a začnete si ich viac ceniť a vážiť. Čas, ktorý získate budete využívať plnohodnotnejšie a budete sa zaoberať vecami, ktoré sú pre vás a vo vašom živote dôležité. Získaním novej perspektívy naberie váš život iný smer, ukáže vám aké sú vaše ciele a čo chcete dosiahnuť.

V jednoduchosti je krása a podľa mňa to najdôležitejšie čo každý jeden z nás od života očakáva je mať krásny, šťastný a plnohodnotný život. Byt’ obklopený ľuďmi, ktorých milujeme a nie strácať čas a zaoberať sa vecami, ktoré sú pre nás nepodstatné. Žijeme len raz, a preto si treba vážiť to čo máme a ceniť každú jednu minútku.

Aké výhody priniesol minimalizmus vám?


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram