Bloggers RE

CESTOVÁNÍ PO ČESKU: PROČ NAVŠTÍVIT JEŠTĚD?


Pokud jsme se v době korona krize něco naučili, tak oceňovat to, co máme. Kromě rodiny, přátel, zázemí a přísunu dostatku potravin a pitné vody, jsme také měli šanci si uvědomit, že naše země je vlastně krásná a nabízí nám vše po čem naše srdce touží. Ať už koupání na Lipně, túru na nejvyšší hory, nebo příjemné kavárničky a restaurace, které jsou rozesety po celém území České republiky. Sice nemáme moře ani Alpy, ale i tak to u nás stojí za to. Připravila jsem si pro vás sérii článků o místech v Čechách, která stojí za to.

Ješted

Dominanta severních Čech, kterou asi není potřeba dlouho představovat. Ještěd nabízí nejenom výhledy do okolí, ale také restauraci a hotel. Pokud přemýšlíte, kde strávit víkend nebo kam jet na jednodenní výlet, je Ještěd ideální volbou.

Jak na vrchol

Kudy a jak se dostat až nahoru je na vás. Buď můžete zaparkovat auto na parkovišti V Horním Hanychově a vyvézt se lanovkou hezky až na vrchol, nebo se z parkoviště vydat po svých – na výběr máte z několika cest – pod lanovkou, po silnici nebo lesem. Pokud chcete autem popojet o něco výš, máte na výběr z dalších tří parkovišť. Z toho nejvzdálenějšího (parkoviště Výpřež) to bude k cíli pouhé dva kilometry, naopak z toho nejbližšího vám bude stačit otevřít dveře auta, vystoupit a budete na Ještědu. Samozřejmě, pokud jste sportovec duší i tělem, není problém si celou trasu vyjet na kole nebo třeba vyběhnout.

Co na vrcholu

Na vrcholu Ještědu se můžete kochat výhledy do blízkého i dalekého okolí. Pokud budete mít štěstí a počasí vám bude přát, uvidíte nedaleké Jizerské hory, Krkonoše, Ralsko, Lužické hory i sousední Polsko. V originální stavbě vysílače ve tvaru hyperboloidu si můžete pochutnat na kávě, poobědvat tu a nebo zde i rovnou přenocovat – hora Ještěd leží v 1012 m.n.m, takže se jedná o výjimečný zážitek. Přeci jen, zažít noc nad oblaky je něco, co by na vašem bucket listu nemělo chybět, no ne?

S ohledem na váš biorytmus vám doručuji absolvovat i pozorování Slunce z vrcholu. Pro ranní ptáčata je ideální výstup na východ Slunce, pro sovy spíše pozorování západu.

Jak z vrcholu

Stejně jako existuje několik variant, jak se dostat nahoru, je i celá řada možností, jak se dostat dolů. Oproti cestě vzhůru navíc existuje i jedna zážitková cesta z kopce – na koloběžce. Dají se půjčit nahoře a hezky s větrem v zádech na nich zbrázdit po asfaltce až dolů.

Tip na závěr

Jelikož jsem jako malá koukala na Ještěd každý den z okna našeho bytu, je pro mě samozřejmostí, že se na Ještěd každoročně vypravím. Jasně, pokud nejste z Jizerek a blízkého okolí, tak asi nemáte chuť každoročně absolvovat cestu až na sever, ale třeba to může být i inspirace pro vás – najít si nějaký bod v okolí a každoročně se na něj vypravit.


1 komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X